Mnoge trudnice prestaju da se bave sportom ili bilo kakvom aktivnošću čim saznaju da su u blagoslovlenom stanju.
Redovno kretanje je veoma važno i tokom trudnoće!
Prirodna osobina je da se tokom trudnoće povećava i telesa težina, ali uopšte nije svejedno koliko će biti dodatnih kilograma, jer veća težina od optimalne, povećava rizik od visokog krvnog pritiska, mogućih problema sa srcem i dijabetesa u trudnoći. Pored toga, povećava se šansa da dete u odmaklom dobu postane dijabetičar ili bude gojazno.
Istraživanja pokazuju da redovno vežbanje igra veliku ulogu u prevazilaženju hroničnog umora! Istovremeno, pomaže u mirnom snu, povećava nivo energije i pomaže telu majke da se lakše prilagodi promenama koje dolaze sa trudnoćom, što opterećuje mišiće, zglobove i kičmu.
Hormon progesterona se proizvodi u većim količinama u majčinom telu tokom trudnoće. Hormon ima ulogu de opušta mišića, tako da pomaže telu da se pripremi za adaptaciju kontinuirano rastućeg fetusa, ali i opušta mišiće probavnog sistema, uzrokujući sporije prolaz hrane kroz creva uzrokujući zatvor. Pored unosa velike količine tečnosti i konzumiranja vlaknastih namirnica, preporučuje se redovno vežbanje, što doprinosi minimiziranju problema.
Važno je napomenuti da kod mnogih trudnica trudnoća izaziva stres i anksioznost, što kasnije može da rezultuje pobačaj ili prerano rađanje. Kao rezultat kretanja na vežbama, telo obezbeđuje dovoljno endorfina i serotonina, što može pomoći u raspoloženju majke.
Redovno vežbanje tokom trudnoće, prema istraživanju, olakšava trudove, a postoji i manja šansa za bilo kakvu spoljašnju intervenciju pri porađanju. Vežbe takođe pomažu u bržem oporavku nakon porođaja.