U životu žene trudnoća je prirodno stanje, a ukoliko trudnoća nije rizična , seksualni život neće imati nikakav štetan efekat. Sama trudnoća ne zahteva zapostavljanje intimnih odnosa. Međutim, hormonalne promene fizičke i psihičke promene u velikoj meri mogu da utiču na seksualni život, kako majke, tako i oca.
Pitanje seksa tokom trudnoće, tema je koja još nije dovoljno razjašnjena.
Seksualni život u prvom trimestru trudnoće
Usled naglih hormonalnih promena raspoloženje trudnice se, takođe, brzo menja. Jedan od simptoma divljanja hormona je libido, što znači opadanje seksualne želje. Ovo stanje prate i drugi simptomi kao što su: malaksalost, pospanost, može biti i nesvestica, česta mučnina, povraćanje. Sve to izaziva pad seksualne želje. Sve se to može smatrati normalnom pojavom u ovom periodu.
U ovakvoj situaciji puno razumevanje od strane muškaraca je značajna podrška. Bez obzira što su promene normalne u trudnoći žene, većina muškaraca je zabrinuta za zdravlje partnera i deteta, pa i ne insistiraju na seksualni odnos u prva tri meseca trudnoće.
Seksualni život u drugom trimestru trudnoće
Drugi trimestar karakteriše „cvetanje“ trudnica. U 14. nedelji obično prestaju mučnine, trudnice dobiju snagu, a ni stomak nije toliko velik da bi ometao kretanje. U ovom periodu većina trudnica ima aktivniji seksualni život nego pre trudnoće. Pojedini muškarci u braku to s radošću doživljavaju ali ima i takvih, koji su zabrinuti za svoju lepšu polovinu, pa se povlače da bi ih zaštitili. Na promene koje se dešavaju tokom trudnoće treba obratiti pažnju, kao što su: preosetljivost kože i grudi. Naime, dojke značajno porastu, budu napregnute, bolne a približavanjem porođaja ponekad i kapne mleko. Rastući stomak mora da bude pažen tokom seksualnog odnosa i treba izabrati najpovoljniji položaj tela. Partneri moraju izgraditi nove navike, poze itd.
Seksuali život u trećem trimestru trudnoće
U trećem timestru trudnoće, sve bliže porođaju, stomak je sve veći što trudnici sve više otežava kretanje. Šta više, ova fizička promena smanjuje želju za seksom, koja u 30.nedelji, a i zbog promene hormonskih nivoa opada. Mnoge trudnice u ovom periodu nisu zadovoljne sa svojim izgledom te kroz niz psihičkih činjenica i libido znatnije opada. Partneri u ovoj fazi (bez obzira na seks) treba da podržavaju svoju dragu jer, treba znati, žena se oseća potpunom tek kad postane majka.
Parovi približavanjem termina za porođaj pribojavaju se od rađanja pre vremena, pa se suzdržavaju od seksa. Istina je da sperma ima neke sastojke koje mogu izazvati kontrakciju, ali samo onda, ako je trudnoća rizična, inače ne predstavlja opasnost.
ČESTO POSTAVLJENA PITANJA:
Može li vođenje ljubavi ili orgazam izazvati pobačaj? Brojni parovi se pribojavaju, da ako stupe u intimni odnos u prvom trimestru, da će se desiti pobačaj. Međutim, valja napomenuti, da se neće desiti pobačaj zbog seksualnog čina već, zbog nekog poremećaja razvoja ili na hromozomu, što se nikako nije moglo izbeći.Orgazam može da izazove kontrakcije materice, ali se one u velikoj meri razlikuju od pravih, odnosno porođajnih. Ukoliko se radi o trudnoći sa normalnim tokom, orgazam ne može da izazove porođaj pre vremena, pa ni ako se desi blizu datuma rađanja. Da li može intimni odnos da povredi plod? Plod u razvoju štiti plodova voda kao i sluzni čep koji zatvara grlić materice tokom drugog stanja, te se tokom odnosa, plod ne može povrediti. Da li se preporučuje korišćenje zaštite tokom seksa u trudnoći? Polno prenosive bolesti dobijene tokom trudnoće povećavaju rizik od infekcija koje utiču na trudnoću i zdravlje fetusa. Upotreba kondoma je neophodna ako partner ima zaraznu polno prenosivu bolest, ili ako je u pitanju „otovrena“ veza ili ako buduća majka tokom ima novog partnera. Koja je poza preporučljiva tokom polnog odnosa u trudnoći? Tokom trudnoće može se odabrati bilo koja poza koja je udobna za trudnicu. Kako trudnoća odmiče, potrebno je eksperimentisati koje je poza odgovarajuća za obe strane. Umesto da ležite na leđima, preporučuje se bočni položaj ili da je trudnica na partneru. Slobodno možete koristiti kreativnost. Da li su dozvoljeni oralni i analni seks u trudnoći? Oralni seks je siguran tokom trudnoće. Samo na jednu stvar treba obratiti pažnju: partner ne bi trebalo da duva vazduh u vaginu, jer (iako veoma retko), ali može se dogoditi da vazduh začepi krvni sud koji može biti opasan po život, kako za majku tako i za plod. Analni seks se ne preporučuje tokom trudnoće, jer se otvara put za bakterijske infekcije vagine. Koliko dugo nakon porođaja možete započeti seks? Telu je potreban odmor i regeneracija, bilo da se radi o prirodnom porođajuili carskom rezu. Preporučuje se uzdržavanje od seksa šest nedelja. Bar toliko vremena je potrebno oporavku grlića materice i ostalih eventualnih ožiljaka. Ako se buduća majka oseća spremnom za seks, preporučuje se započinjanje nežno i pažljivo, a važno je obezbediti i odgovarajuću kontracepciju. |
Postoje neka stanja tokom trudnoće u kojima ginekolog savetuje uzdržavanje ili čak zabranjuje seks. Ako je ovo neophodno zbog nekog faktora rizika, o tome se uvek razgovara sa potencijalnim roditeljima. Uzroci koji utiču su:
- Ako se prethodna trudnoća završila pobačajem u ranom periodu ili se možda ponovila nekoliko puta
- Ako je bilo prevremenog porođaja u prethodnoj trudnoći
- Ako je trenutno povećan rizik od prevremenog porođaja
- U slučaju vaginalne infekcije
- Ukoliko postoji krvarenje, bolovi u karlici i / ili stomaku tokom trudnoće, čak i ako su zastupljeni grčevi
- Kada je grlić materice otvoren
- U slučaju puknuća vodenjaka ili curenja plodove vode
Veoma je važno da partneri međusobno podele svoje strahove od seksualnosti i razgovara o njima.