Zašto je važno uvežbati tehnike disanja u trudnoći sa relaksacijom ?
Specijalnim vežbama tehnike disanja u trudnoći značajno se može olakšati tok porođaja, i to tako da kontrakcije i trudove porodilja disanjem ublažava. Pritom, fokus je na tehnici disanje (ne na trudove) obezbeđujući tako dovoljno kiseonika, kako za sebe, tako i za bebu, štedi energiju za kasnije, odnosno za fazu napinjanja.
Pošto se unapred ne zna koliko će porođaj potrajati, imajući u vidu da se razlikuje kod svake trudnice (ni jedan porođaj nije isti, kao ni trudnoća, ni majka ni dete) ova faza može da potraje od 5-10 čak i 18 sati. U ovom saznanju, veoma je bitno da majka zna, kako učestvovati u procesu porođaja, odnosno kako bebi pomoći dolazak na svet:
– u toku trudova treba se fokusirati na disanje da majka primenjuje tehnikekoje je uvežbala i koje joj najviše odgovaraju……u pauzi trudova sledi relaksacija, odnosno opuštanje mišića,ušteda snage i skupljanje energije.
Dakle, najvažnije je zapamtiti:
- u toku trudova – u fazi širenja:
KADA SU KONTRAKCIJE – PREDISATI BOLOVE / KADA JE PAUZA – OPUŠTATI MIŠIĆE
- u toku rađanja bebe – faza guranja:
KADA KONTRAKCIJE TRAJU – POMOĆU TEHNIKA DISANJA GURAMO BEBU NADOLE (kao kada imamo tešku stolicu) KADA KONTRAKCIJE PAUZIRAJU – SKUPLJAMO SNAGU ZA SLEDEĆU KONTRAKCIJU
Sve spada u „način ponašanja“ tokom porođaja, bolje rečeno, gore navedena kombinacija ponašanja bitno doprinosi lakšem i pozitivnom doživljavanju porođaja!
Kada primenjivati tehnike disanja?
Vežbe disanja tokom porođaja, odnosno trudova – kontrakcija, faze širenja i guranja, prilikom rađanja bebe, se preporučuju primenjivati jer se tako može olakšati tok porođaja i veća je šansa pozitivnom doživljavanju porođaja.
Kakvi tipovi disanja u trudnoći postoje, koje i kada primenjujemo?
Razlikujemo bočno ležeće, polusedeće, sedeće i stojeće tehnike disanja u trudnoći. Svaka tehnika disanja je ciljano osmišljena i zato je bitno:
– zauzeti odgovarajući položaj tela i
– na pravilan način primenjivati tehniku disanja uz dobro fokusiranje,
naime njihov uzajamni uticaj bitano određuje proces porođaja!
Što se tiče broja ponavljanja vežbi disanja tokom jedne kontrakcije, zavisi od, trajanja kontrakcije koje se, napredovanjem toka porođaja produžuje ( npr. kontrakcije dolaze 15-minutno i traju 20 sekundi – može biti dovoljno 2- 3 udaha i izdaha, ako se kontrakcije javljaju na 3 minuta i traju 55 sekundi – potrebno je čak 5, 6, 7 udaha i izdaha), a zavisi i od kapaciteta pluća majke (zato je potrebno vežbati disanje da bi se povećao kapacitet pluća).
Razlikujemo više vrsta vežbi disanja, koje mogu da se rade kod kuće, u bolnici i na oba mesta, koje pomažu tokom trudova i u fazi izguravanja bebe.
Kućne okolnosti:
Ukoliko prirodni porođaj, odnosno faza porođajnih bolova krene, bez jakog krvarenja ili oticanje plodove vode, onda majka kod pojave kontrakcija može da proceni koju će tehniku disanja primeniti. S obzirom da na porođaj utiče i gravitacija (popomaže kretanju ploda nadole, time se i faza širenja može skratiti i plod će mnogo lakše da se spusti) samim tim šetnja, stojeća, sedeća ili polusedeća poza tela je bolji izbor, dakle u kućnim okolnostima preporučuje se primena istih.


Bolničke oklolnosti:
Danas brojne institucije porodiljama obezbeđuju okolnosti slične kućnim te je, svakako, preporuka da se blagodeti efekta gravitacije koriste. Tačnije, da se primenjuju stojeće, polusedeće i sedeće vežbe. Mada mogu se primenjivati i bočno ležeće vežbe disanja, ukoliko porodilja oseća da ima potrebu za odmorom, ili institucija daje mogućnost samo za ležeću pozu ili pak lekar smatra iz nekih razloga da trudnica treba da leži, da porođaj treba da se odvija u ležećem položaju. U fazi guranja, neovisno od poze porođaja, treba koristiti za ovu fazu određene vežbe disanja.
Naravno, treba uzimati u obzir potrebe porodilje, primenjivati tehnike disanja u trudnoći koje su za nju najkomotnije i najlakše koje će joj najviše pomoći.
Tokom njihovog praktikovanja može se koristiti u prostoriji nameštaj za sedenje (stolica, fotelja, krevet, pilates lopta…) orman, naslon kreveta ili stolice, zid (naslonivši se na njega) i sve ono što trudnici odgovara.
Treba napomenuti da se određene vežbe disanja mogu primenjivati, kako u kućnim, tako i bolničkim okolnostima, mada je moguće daza njihovu primenu trebno promeniti i pozu.
Ono što treba napomenuti kod porođaja u prisustvu oca, da se mogu primenjivati vežbe disanja u paru. Budući roditelji po dogovoru primenjuju pomenute vežbe (bitno je ranije zajedno uvežbati iste).
Uvežbavanje vežbi disanja je veoma bitno da bi se one primenjivale pravilno i bez razmišljanja (automatski).
Zašto je ovo važno napomenuti?
Zato što prorodilja ne treba da razmišlja u tom određenom momentu koja tehnika disanja treba da se primenjuje, već zahvaljujući uvežbavanju to radi „iz rutine“ , i tako može da se fokusira na svoj zadatak. Uvežbavanjem disanja trudnica povećava kapacitet pluća i olakšava izbor najpovoljnije tehnike disanja.
Zašto je važna priprema za porođaj?
Stručno sačinjen program za trudnice u jednom delu sadržava vežbe za trudnice i uvežbavanje specijalnih vežbi disanja, a u drugom delu razgovori se vode o najbitnijim pitanjima i savetima babice. Zajednički efekat je da se trudnica ojača, kako fizički, tako i mentalno za najvažniji događaj u svom životu.
Psihički:
Cilj je isključenje negativnih osećaja (strah od porođaja i bolova, zabrinutost za dete), razvoj pozitivnog osećaja vezanog za porođaj i sigurnost. Trudnica dolazi do važnih infomacija koji će značiti pomoć mami i bebi tokom porođaja.
Fizički:
Vežbe za trudnice pomažu trudnicama da što lakše prebrode period trudnoće, da se pripreme za porođaj i da održe fitt formu. Uvežbavanje vežbi disanja, relaksacije, istezanja i jačanja doprinosi lakšem porođaju.
Uvežbavanje disanja priprema trudnicu da mirno i uravnoteženo podnosi izazove (tokom porođaja). Zatim pomaže da porodilja pravilno raspodeli svoju snagu tokom kontrakcija i da obezbdi dovoljnu količinu kiseonika, kako za sebe, tako i za bebu. Trudnica će naučiti one tehnike disanja koje može da uvežbava i kod kuće, pre nego što bi išla u bolnicu, odnosno one koje će biti veoma bitne u toku porođaja.
Važan deo pripreme za porođaj su kontinuirane vežbe za trudnice, koje se mogu započeti od 14. nedelje trudnoće. Na časovima koje vodi Kunii Farkaš Klaudija – babica, instruktor vežbi za trudnice, pored jačanja mišića važnih pri trudovima i vežbanja posebnih tehnika disanja, možete se i mentalno pripremiti za VELIKI DAN. Saveti i deljenje iskustva sastavni su deo svakog časa. POGLED DETALJA klikom na sliku:
Svesno i skoncentrisano disanje je jedan od osnovnih preduslova za lakši porođaj.