„MENSTRUACIJA“ U TRUDNOĆI
Žena može da bude veoma razočarana ako i nakon pozitivnog testa joj se javlja menstruacija. U tom slučaju trudnica, ipak, ne treba da pada u očaj : uopšte nije redak slučaj „menstruacije“ – krvarenja za vreme trudnoće!
U narednim slučajevima se može javiti krvarenje u trudnoći:
– ukoliko krajem menstrualnog ciklusa dođe do začeća, i pored već nastale trudnoće, javlja se naredna menstruacija,
– krvarenje hormonalnog porekla – u prvom trimestru može se desiti i više puta, nema veze sa menstruacijom,
– ukoliko ženski organizam pamti, termin moguće sledeće menstruacije – minimalno krvarenje uz uobičajene simptome (blagi grčevi, i mučnina itd.) mogu da se jave.
Ovi menstrualni simptomi lako mogu zbuniti buduću majku, čak u toj meri da ni ne pomišlja na trudnoću. Toliko da je u poriodu poslednje menstruacije (koja je polazna tačka za izračunavanje termina porođaja) već nekoliko meseci trudna.
Iz ovog proističe da kašnjenje ili izostanak poslednje menstruacije nikako nije 100% znak za potrvdu trudnoće, naime, kao što je potvrđeno, i za vreme trudnoće može se desiti krvarenje.
Krvarenje u trudnoći u najviše slučajeva, nije dobar znak, te kod pojave, makar i braunkastog sekreta, odmah treba zatražiti pomoć svog lekara!
KRVARENJE U TRUDNOĆI – RAZLOZI
Krvarenje za vreme trudnoće dešava se iz više razloga, čije poreklo lekar treba ispita.
Može se desiti da je krvarenje bezazleno i da je rezultat samo hormonalnog disbalansa, ali može da najavljuje i pobačaj ili drugi proces koji podjednako ugrožava majku i plod.
U prva dva tri meseca trudnoće može da se pojave braonkasti tragovi, koji se u normalnim okolnostima, mogu pripisati povećanom lučenju hormona posteljice u formiranju.
Jajnici polako potpuno preuzimaju proizvodnju hormona za održavanje trudnoće, što ide sa hormonskim kolebanjem. Zbog toga sluznica materice može da se malo odvoji i nastaje krvarenje slično menstruaciji, ali daleko u manjoj količini. Obično se ovo dešava u vremenu kada je termin moguće menstruacija. Dakle, ovakvo krvarenje ne predstavlja opasnost te se preporučuje konsultacija sa ginekologom kao i ultrazvučni pregled.
Slično krvarenje može da prouzrokuje, ukoliko se jajna ćelija ili posteljice prilepi blizu grlića materice prouzrokujući nastanak hematoma na njihovoj površini. Doduše ovo može biti opasno, ali u boljem slučaju rastućom matericom i povšina pripajanja se pomera na gore i tako se problem rešava. Tada je neizbežno bolničko praćenje i mirovanje.
Ukoliko je krvarenje jako, sa grčevima u predelu abdomena, neodložno je izvršti ginekološki pregled, naime, možda se radi o pobačaju ili vanmateričnoj trudnoći. Ukoliko se radi o vanmateričnoj trudnoći, mogu se pojaviti simptomi kao što je temparatura, malaksalost i mučnina.
Nakon 28. nedelje krvarenje u trudnoći može da prouzrokuje i delimično odvajanje posteljice ali i pucanje vaginalne vene. Svakako je potrebna konsultacija sa ginekologom.
Važno je da svako krvarenje tokom trudnoće nikad se ne zapostavi već da se odmah zatraži konsultacija sa ginekologom.