Otvaranje porodiljskog bolovanja
Porodiljsko bolovanje na osnovu nalaza nadležnog ginekologa treba da otvorite najkasnije 28 dana pre termina za porođaj, jer ne smete da radite duže od toga. Međutim, porodiljsko bolovanje regularno možete otvoriti i 45 dana pre termina, ali onda to praktično znači da ćete kasnije biti kraće sa svojom bebom, jer od datuma otvaranja porodiljskog do povratka na posao ne sme da prođe više od 365 dana.
Koliko traje porodiljsko bolovanje?
Porodiljsko bolovanje traje od datuma otvaranja do navršena bebina tri meseca. Ono služi da bi se majka oporavila posle porođaja. Ovo bolovanje sleduje i onim majkama kojima je beba preminula pri porođaju. Na porodiljsko bolovanje se automatski, bez dodatne procedure, nadovezuje bolovanje radi nege deteta.
Ono traje dodatnih 9 meseci za prvo i drugo dete.
Koliko traje porodiljsko bolovanje za treće i četvrto dete?
Za treće i svako sledeće dete porodiljsko i bolovanje radi nege deteta zajedno traju dve godine, računajući od datuma otvaranja bolovanja. Ovo važi isključivo za žene u radnom odnosu dok preduzetnice, vlasnice poljoprivrednih gazdinstava i sve ostale kategorije mama koje nisu u radnom odnosu već su angažovane po drugom osnovu, nemaju ovo pravo.
Ko sve ima pravo na naknadu za porodiljsko bolovanje?
Naknadu zarade, odnosno naknadu plate za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta ostvaruju zaposlene majke i očevi kod pravnih i fizičkih lica, odn. kod poslodavca. Takođe, pravo na naknadu ima i jedan od usvojitelja, hranitelj, odnosno staratelj deteta.
Naknadu za vreme porodiljskog odsustva i odsustva radi nege deteta imaju i žene koje samostalno obavljaju delatnost (preduzetnice), koje su radno angažovane po osnovu privremenih i povremenih poslova, ugovora o delu i autorskog ugovora.
Takođe, isto pravo imaju i žene koje su nezaposlene i koja nisu ostvarile pravo na novčanu naknadu po osnovu nezaposlenosti, a u periodu od 18 meseci pre rođenja deteta su ostvarivale neke prihode.
Pored toga, pravo na naknadu imaju majke koje su periodu od 24 meseca pre rođenja deteta bile poljoprivredni osiguranici.
Pravo na naknadu zarade može ostvariti i zaposlena žena koja je u radni odnos stupila tek nakon rođenja deteta. Trajanje porodiljskog odsustva u ovoj situaciji računa se od datuma kada je dete rođeno.
Isplata naknade?
Osnovica naknade zarade utvrđuje se na osnovu zbira mesečnih osnovica na koji su plaćeni doprinosi na primanja za poslednjih 18 meseci od dana otvaranja porodiljskog bolovanja.
Osnovica za majku koja je u periodu od 24 meseca pre rođenja deteta bila poljoprivredni osiguranik utvrđuje se srazmerno zbiru mesečnih osnovica na koji su plaćeni doprinosi za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje za poslednja 24 meseca koji prethode danu rođenja deteta.
Mesečna osnovica naknade zarade predstavlja bruto obračunsku vrednost.
Mesečna osnovica naknade zarade, odnosno naknade plate, dobija se deljenjem zbira osnovica sa 18 i ne može biti veća od tri prosečne mesečne zarade u Republici Srbiji, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike na dan podnošenja zahteva.
Utvrđivanje osnovice za naknadu ne vrši poslodavac, već lokalna samouprava na osnovu podataka o visini osnovice na koju su plaćeni doprinosi na primanja koja imaju karakter zarade. Ovi podaci se evidentiraju u Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja i uzima se kao relevantno ono što postoji na dan podnošenja zahteva.
Prilikom isplate iznosa naknade zarade njen iznos se ne umanjuje po osnovu novčanih obustava, rate kredita i slično, već je primalac naknade zarade dužan da te obaveze izmiri lično ili preko poslodavca.
Kao što je već navedeno, isplata naknade se vrši na direktno na tekući račun korisnika, a ne preko poslodavca. Isplatu vrši ministarstvo nadležno za socijalna pitanja, iz sredstava koja su obezbeđena u budžetu Republike Srbije.
Kako se obračunava naknada za porodiljsko bolovanje?
Prema novom Zakonu o finansijskoj podršci porodici s decom, naknada za porodiljsko bolovanje se manje-više obračunava na isti način za sve mame, bez obzira u kakvom su radnom statusu.
Vaša naknada će zavisiti od toga koliko ste radile tokom 18 meseci pre otvaranja trudničkog, odn. porodiljskog bolovanja (ako niste koristile trudničko).
Prilikom obračuna naknade, u obzir se uzima vaša bruto plata kao osnovica, ne neto. To utvrđuje lokalna samouprava, a ne poslodavac, i ti se podaci evidentiraju u Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja i uzima se kao relevantno ono što postoji na dan podnošenja zahteva.
Zbir svih vaših zarada u prethodnih 18 meseci, za koje su plaćeni doprinosi, deli se sa 18.
Primer:
Ako ste zaposleni kod poslodavca, bilo da imate ugovor o radu na neodređeno ili određeno vreme, vi ostvarujete pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta. Za obračun naknade u obzir se uzimaju vaša primanja tokom 18 meseci pre otvaranja trudničkog, odn. porodiljskog bolovanja.
– Ako ste radili svih 18 meseci i imali platu 30.000 dinara, otprilike isto toliko ćete imati i naknadu za porodiljsko.
– Ali, ako ste radili 5 meseci i imali platu 30.000 dinara, računica je onda sledeća: 30.000 * 5 = 150.000 150.000 / 18 = 8.333
Kolika će biti plata za preduzetnice?
Svim mamama preduzetnicama i mamama koje nisu angažovane po ugovoru o radu zarada se obračunava tako što se bruto osnovice zarada ostvarenih u prethodnih 18 meseci, podele sa 1,5. To znači da će mama preduzetnica dobiti MANJE NOVCA na porodiljskom u odnosu na mamu koja je angažovana po ugovoru u radu u privatnoj ili državnoj firmi, a koja je prethodno imala istu platu.
Pored već umanjenih iznosa koji idu na račun mama preduzetnica, njima neće biti uplaćivani doprinosi za vreme trajanja porodiljskog odsustva! To znači da će one, od te već umanjene sume, veći deo morati same da uplaćuju na račun poreza i doprinosa ili im u suprotnom neće teći staž na porodiljskom bolovanju.
Za sve ostale mame koje su angažovane po ugovoru o radu, pored plate uplaćuju se doprinosi i porodiljsko bolovanje ulazi u staž.
Ukoliko preduzetnice žele da njihova firma nastavi sa radom za vreme odsustva, mame mogu da angažuju poslovođu za kojeg takođe moraju dodatno da plate poreze i doprinose, osim u slučaju kad za poslovođu angažuju člana domaćinstva, što nije uvek ni moguće.
To znači da od svoje plate na porodiljskom, ukoliko žele da im teče staž, moraju da plate doprinose i sebi i poslovođi!
Postoji jedna alatka koja će Vam pomoći u računanju:
“Bebina prva računaljka”, alat koji porodiljama pomaže da izračunaju kolika će im biti nadoknada tokom porodiljskog odsustva.
Šta je od dokumentacije potrebno za otvaranje porodiljskog bolovanja?
– Rešenje od poslodavca o korišćenju porodiljskog odsustva
– Izveštaj o privremenoj sprečenosti za rad (majke) u vreme porodiljskog odsustva
– Izveštaj o početku prve privremene sprečenosti za rad (majke) radi korišćenja odsustva zbog komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće — doznaka (ukoliko je korišćeno ovo pravo)
– Fotokopija kartice tekućeg računa
– Zahtev za ostvarivanje prava na naknadu zarade, odnosno naknadu plate za vreme porodiljskog odsustva, koji se nalazi u nadležnoj službi opštinske ili gradske uprave i popunjava se na licu mesta
Kome i gde se predaje dokumentacija za porodiljsko bolovanje?
Buduća majka zahtev s pratećom dokumentacijom podnosi u službama gradskih ili opštinskih uprava. U slučaju sprečenosti, može da podnese i neko umesto nje — supružnik, roditelj, rođak…
Da li imam pravo na korišćenje godišnjeg odmora iako sam na porodiljskom bolovanju?
Imate pravo i možete ga iskoristiti po isteku porodiljskog, odnosno bolovanja radi nege deteta, kako biste duže bili sa svojim mališanom. Ukoliko je reč o prošlogodišnjem godišnjem, morate ga iskoristiti do 30. juna.
Da li mogu da dobijem otkaz ako sam trudna ili sam na porodiljskom?
Ne. Za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta, ženi ne može prestati radni odnos po bilo kom osnovu.
Rešenje o otkazu ugovora o radu ništavno je ako je na dan otkaza ugovora o radu poslodavcu bilo poznato postojanje trudnoće ili ako zaposleni u roku od 30 dana od dana prijema otkaza obavesti poslodavca o postojanju trudnoće i o tome dostavi odgovarajuću potvrdu ovlašćenog lekara ili drugog nadležnog organa.
Šta ako se vratim na posao pre isteka porodiljskog?
Poslodavac je dužan da zaposlenoj ženi, koja se vrati na rad pre isteka godinu dana od rođenja deteta, obezbedi pravo na jednu ili više dnevnih pauza u toku dnevnog rada u ukupnom trajanju od 90 minuta ili na skraćenje dnevnog radnog vremena u trajanju od 90 minuta, kako bi mogla da doji svoje dete, ako dnevno radno vreme zaposlene žene iznosi šest i više časova.
Pauza ili skraćeno radno vreme računaju se u radno vreme, a naknada zaposlenoj po tom osnovu isplaćuje se u visini osnovne zarade, uvećane za minuli rad.
Kako da zatvorim porodiljsko bolovanje?
Po isteku 365 dana od datuma otvaranja porodiljskog bolovanja treba da se vratite na posao. Potrebno je da kod svog ginekologa zaključite bolovanje, a zatim taj papir odnesete u administrativnu službu svog preduzeća ili svom knjigovođi.