Da li postoji postporođajna depresija kod muškaraca – novopečenih očeva?
Premda očevi ne trpe zbog fizičkih i psihičkih promena kao majke, ali i oni doživljavaju emocionalne promene rođenjem deteta i zbog statusa oca koji predstavlja ozbiljan stres za njih. Postporođajna depresija kod očeva (muškaraca) može da se razvije već u toku trudnoće s obzirom da se suočava sa nizom promena, a glavni uzrok je obično, pogoršanje odnosa između partnera. Mnogi muškarci se ne uključuju ili ne umeju da se uključe u tok događanja u trudnoći. Takođe su karakteristični problemi u komunikaciji kao i u seksualnom životu, kako za vreme trudnoće, tako i posle porođaja.
DESET POSTO MUŠKARACA PATI OD POSTPOROĐAJNE DEPRESIJE!
KOJI SU RAZLOZI POSTPOROĐAJNE DEPRESIJE KOD OČEVA (MUŠKARACA)?
Pre svega neispavanost i iscrpljenost može da izazove depesiju.
- S druge strane, očevi imaju osećaj da su u nekom smislu izgubili svoju partnerku. Majčina ljubav se usmerava prema drugom biću, često mnogo intenzivnija, nego što bi to partner želeo. Zbog toga kod mladih očeva budi se osećaj zanemarenosti, ljubomore čak i griže savesti.
- Odnos majke i deteta toliko je prisan i specijalan da otac oseća da nije deo tog sveta.
- Očevi su dosada doživljavali prelepu ljubav i čaroban seks sa svojom partnerkom, a sada su od te ljubavi ostale prljave pelene, poneki seks i dugoročna odgovornost.
- Očevi često osećaju da nisu sposobni obezbediti i izdržavati svoju porodicu.
Svi ovi faktori mogu izazvati depresiju kod očeva.
SIMPTOMI POSTPOROĐAJNE DEPRESIJE KOD OČEVA (MUŠKARACA):
- manje se bave detetom,
- zanemaruju odnos oca i deteta , šta više
- skloni su da i fizički kažnjavaju dete.
Ako je otac u depresiji, dete može da ima smetnje u razvoju govora, i u ponašanju.
KAKO LEČITI I REŠITI POSTPOROĐAJNU DEPRESIJU KOD OČEVA:
Važno je znati kako se otac oseća posle rođenja deteta.
Okruženje svu pažnju posvećuje majci i bebi, na oca obično svi zaboravljaju. Ključ za rešenje nalazi se u rukama porodice i prijatelja.
- Deke, bake ostali članovi porodice mogu pomagati oko nege novorođenčeta.
- Treba ugraditi „moje vreme“ u svakodnevnicu majke.
- Noći nisu nimalo lake, naročito ako otac svaki dan radi. Mnogi mladi očevi moraju da rade i ne mogu koristiti slobodne dane za rođenje deteta, te su prinuđeni da rade po ceo dan, a noću deliti poslove sa majkom oko nege deteta. Prijatelji i rodbina mogu da „preuzmu“ jednu noć da bi se otac konačno odmorio.
- Pogrešno je, da se otac iseli iz spavaće sobe da bi na miru mogao spavati. Ovakvo rešenje, neće doneti pozitivno rešenje, naime tako se otac još više oseća odbačenim iz veze majka-beba-otac.
Često najobičnije stvari donose najveće promene.
I to treba imati na umu da majka ima važnu ulogu u sprečavanju razvoja depresije kod oca za vreme trudnoće. Ukoliko trudnica svakog momenta o svim događanjima i detaljima informiše svog partnera, ne odvaja se od njega sa svojom trudnoćom, u velikoj meri smanjuje mogućnost da se depresija razvije kod oca.
Dobro je ginekologa posećivati udvoje, tako i muškarac ima uvid u tok trudnoće, postojanje ploda te se lakše privikava emotivno na roditeljstvo.
Puno znači kada i otac učestvuje na pripremama za porođaj, naročito na temama kada se radi o porođaju uz prisustvo oca, ili o postporođajnoj depresiji kod majki, gde se govori i razvoju depresije kod očeva.
Ono što je najvažnije, stalna komunikacija partnera, otkrivanje osećanja. U ovom periodu puno znači jačanje odnosa partnera, jer se parovi suočavaju sa raznim novinama i peripetijama vezanih za bebu, jednom rečju, kompromis je neizbežan.
Pošto nam je jasno da i očevi prolaze kod težak period, kada je dolazak bebe u pitanju, znamo i to da uz podršku, može se izbeći njihova depresija, samim tim i problemi u razvoju govora bebe. Ovako, dakle, blagovremeno se mogu rešiti i mnogi porodični problemi.