Tokom trudnoće posebno treba obratiti pažnju na svakodnevnu zdravu ishranu. Gotovo je neizbežno da se tokom trudnoće ne dobije nekoliko kilograma više, naime telo se u ovom periodu ponaša kao magacin koji odlaže i ugrađuje ukupnu količinu unošene hrane. Iz tog razloga preporučuje se da se obrati pažnja na ishranu u utrudnoći, odnosno, koliko i šta jede i da se vodi računa o fizičkoj aktivnosti.
U tom slučaju može da vam pomogne Anahitas program vežbi za trudnice.
Zlatna pravila ishrane u trudnoći , koje treba imati na umu:
– Važno je ustaliti uzimanje hrane šest puta dnevno, 2-2,5 časovno, malo.
– Važan je unos tečnosti 2-3 litre tečnosti dnevno (najviše vode, ali može i sokovi od svežeg voća, neki čajevi i supe)
– Važan je unos gvožđa životinjskog porekla: crveno meso 2 puta nedeljno, ali je preporučljivo i gvožđem bogato jelo – povrće uzimati.
– Važan je unos belančevina i puno kalcijuma, najviše ih ima u mlečnim proizvodima.
– Važno je uzimati povrće i puno voća, više puta dnevno.
– Važno je nedeljno, po mogućnosti dva puta, jesti masniju morsku ribu: losos, skuša ili haringa.
– Važno je nedeljno jednom jesti mahunarke (sočivo, grašak ili pasulj) koje sadržavaju mnogo minerala kao i puno vlakana i dobro zamenjuju meso i žitarice.
– Preporučuje se nedeljno 2-3 puta jesti musaku i slična jela kao i pirinač (braun).
– Grickalice se preporučuju: orah, semenje (izvori belančevina).
– Izbegavati ili smanjiti na minimalnu količinu uzimanje: šećera, slatkiša, čokolade, kole, kofeina, alkohola, kafe, proizvode od belog brašna, peciva.
– Začine, masna i sirova jela izbegavati (naročito sirovo jaje)
– Izbegavati jela u kojima se nalazi veća količina sinteteičkih sastojaka (npr. arome, farbe, prirodne arome, konzervansi).
Dobro je znati: Folna kiseline je neophodna kod procesa deobe ćelija kao i kod rasta i razvoja ploda (nalaze se u tamnozelenom povrću: brokoliju, spanaću, ledenoj salati, u mahunarkama, grašku ili leblebiji.Kalcijum je važan prvenstveno u drugom i trećem trimestru jer se tada bebi razvijaju kosti. Potrebna dnevna količina je 1200 miligrama (nemasno mleko, nemasan mladi sir, sir, jogurt, tamnozeleno povrće, sok od narandže i soja su najbolji izvori). Gvožđe 50% povećava rast zapremine krvi. Prvenstveno je bitan u trećem trimestru i treba se truditi da se uzima 30 mg dnevno.U blagoslovenom stanju ženi je potrebno 50% više cinka, to dnevno znači 15mg. Manjak cinka može da ima za posledicu razvojne smetnje kao i rađanje pre vremena (izvori su: orah, integralne žitarice i povrće, a još je bolje, riba i plodovi mora). Masne kiseline omega-3 stimulišu razvoj moždanih ćelija i nervnog sistema ploda, bolji vid, sposobnost pamćenja i jezičke sposobnosti koje će dete dobiti. Zatim, smanjuje i rizik od postporođajne depresije kod majke (izvori: lanenovo ulje, orah, ali najbolja je masna riba, međutim, treba pripaziti na količinu žive koju sadžavaju, a preporka je jesti losos, skušu, sardinu a dobre su i kapsule sa ribljim uljem.