Subjektivne tegobe i simptomi koji obuzimaju celo telo i koji mogu da se javljaju u drugom stanju, ali ne i kod trudnica, predstavljaju znakove sumnje na trudnoću.
Treba imati u vidu da je organizam žene mnogostran, a iz toga proističe, koliko žena, toliko trudnoća, toliko raznih simptoma i znakova.
Implatantno krvarenje
Nakon začeća od 6-12 dana javlja se prvi simptom koji može biti implatantno krvarenje.
Količinski malo krvarenje, kapljično, razlikuje se od normalne menstruacije (kvantitativno i kvalitativno i rokovno) znak je da se embrion prikačio za zid materice, što takođe, daje razlog za sumnju.
Međutim, slično krvarenje može da izazove i infekcija, promena kontraceptivnih tableta, grub intimni odnos, pa i raniji početak menstrualnog ciklusa.
Jutarnja slabost-mučnina-povraćanje
Nakon začeća 3-4. nedelje relativno rano se javljaju već poznati i najčešći simptomi – znakovi za sumnju – u obliku mučnine i povraćanja. Uglavnom se javljaju ujutro, na prazan stomak ali mogu se javljati u bilo kom delu dana, ipak, najčešće u jutarnjim časovima zbog nakupljene veće količine želudačne kiseline noću. Ovaj znak se javlja kod 50-60% trudnica.
Savet: neposredno posle buđenja mučnina se može ublažiti sa nekoliko zalogaja dvopeka, jednom velikom čašom vode, a u toku dana nekoliko zalogaja keksa, sušenog voća, semenke, mineralna voda je ono što bi svaka trudnica trebala da ima kod sebe! |
Vrtoglavica – nesvetica
Rani znaci trudnoće može biti pojava vrtoglavice ili napad gladi. Sve ovo se dešava zbog pada šećera u krvi te je potrebno pripaziti na vremenke podele ishrane.
Savet: trudnica neka uvek ima kod sebe za nešto pojesti, po mogućnosti bananu, glukozu, suvo grožđe, muzli ploč ili čokoladica da se nađe u torbi i kad oseti da joj naglo pao šećer! |
Umor – malaksalost – glavobolja
Promene u organizmu usled veoma visokog nivoa progesterona – srce i disajnih organa – nedelju dana nakon začeća može da se javlja izrazit umor, pospanost, malaksalost i gubljenje sposobnosti koncentracije kao i glavobolja. Ovo je posebno karakteristično za prva tri meseca, kada se organizam mora prilagoditi na velike hormonske promene. Istovremeno, umor se može javiti i u trećem trimestru, kada se povećala telesna težina i zbog naraslog stomaka teže se spava.
Savet: pošto se u nekim slučajevima u pozadini simptoma nalazi stres, depresija, prehlada ili druge bolesti npr. – anemija, isušivanje – te se preporučuje lekarsko ispitivanje! |
Razdražljivost – kolebljivo raspoloženje
Za emotivnu kolebljivost, takođe, su odgovorni hormoni. Katkad se reaguje naglim smehom, drugi put počinje da viče ili zaplače, što se u drugom stanju može smatrati normalnim ponašanjem.
Savet: u „kriznim situacijama“ spavanje, telesna aktivnost ili duga šetnja u prirodi može da pomogne! |
Osetljivost na mirise
U ranoj fazi trudnoće smatra se prirodnom – zbog povišenog nivoa estrogena – da reakcija na neke mirise izaziva mučninu.
Savet: često provetravanje i boravak na svežem vazduhu, izbegavati zatvorene prostorije i previše začinjenu hranu! |
Želja za određenom hranom i mučnina
Do 12. nedelje trudnoće mučnine obično se proređuju i kasnije potpuno nestaju. Zatim, sledi period želja za nekom hranom ili pak izrazita gadljivost na neko jelo. Neretko se javljaju želje za ekstremnom kombinacijom hrane (slatko kisela kombinacija npr. hleb sa medom i kiselim krastavcima), ili pak za „ne jela“ (glina, pepeo, zemlja,…) ili do tada neomiljena jela počinju da se sviđaju. Naravno, to se dešava i u suprotnom smeru, omiljeno jelo postaje omraženo.
Savet: želja za nekom hranom ili gađenje može da ukazuje na nedostatak nekih hranljivih materijala u organizmu trudnice! |
Osetljive i nabreknute dojke
Hormoni koji pripremaju grudi za dojenje već od prve nedelje počinju svoje delovanje, tako da grudi postaju osetljive i nabreknute. To posebno važi za bradavice na kojima se primećuje i tamnija obojenost.
Može da se pojavi beli mlečni iscedak.
Savet: grudnjacima koji su meki, prozračni i dobro podupiruju grudi, kao i korišćenjem hranljive kreme i oblogama sa mlakom vodom brisanjem mekanim peškirom, može se ublažiti osetljivost grudi! |
Učestalo mokrenje
Znak za sumnju može se smatrati i nagon za često mokrenje (sličan posledici prehlade) kao posledica promene nivoa hormona i pritiska rastuće materice na mokraćnu bešiku.
Savet: s obzirom da u pozadini učestalog mokrenja može biti infekcija mokraćnih kanala i dijabetes, preporučuje se izvršiti potrebne kontole! |
Zatvor
U trudnoći često se javlja i zatvor, koji može da proprati i devetomesečni period. Opuštanje glatkih mišića se pripisuje hormonalnim promenama, usled čega se smanjuje rad creva, tako da se i njihovo pražnjenje usporava.
Savet: promenom načina ishrane zatvor se može sprečiti. Važno je dnevno uneti 2 litre tečnosti, zatim jesti vlaknasto i suvo voće, povrće, natur jogurt, proizvode od integralnog brašna. Telesna aktivnost je neizbežna za vreme trudnoće! |
Osećaj „Odmah ću dobiti“
U danima kada je termin za menstruaciji mogu se javiti blagi grčevi, bolovi u abdomenu i u krstima, međutim krvarenje izostaje. Ovo se može objasniti reakcijom organizma na promene.