„Novopečena majka“ nekoliko sati, dana nakon porođaja može da postane hirovita, plačljiva, razdražljiva, umorna i neispavana. To je apsolutno normalno i može se svakome dogoditi, zapravo majka se našla u potpuno novoj životnoj situaciji. Ukoliko nije pripremljena za ovaj period i okolnosti, i nije čula za baby blues (bebi bluz), onda se sa pravom može zapitati, šta joj se dešava, kada treba da bude srećna i zadovoljna što se ostvarila kao majka, a to se nekako ne dešava…..
Svi očekuju od „novopečene majke“ da bude zadovoljna, uravnotežena i da sija od sreće. Međutim, dešava se da prvi dani, nedelje čak i meseci ne protiču baš u najvećem zadovoljstvu.
Postporođajni period ne proživljava svaka majka na isti način. Rođenjem deteta majka se suočava sa novim životnim okolnostima, na koje se, kao što biva i sa drugim novinama – treba naviknuti.
Bebi bluz (postporođajna tuga) može se smatrati prirodnim stanjem, utoliko pre, što od 10 žena 8 iskusi promenu raspoloženja posle porođaja.
POSTPOROĐAJNA TUGA JAVLJA SE KOD 80 POSTO ŽENA!
KOJI SU BABY BLUES SIMPTOMI ?
Simptomi postporođajne tuge veoma su slične simptomima depresije:
- stalna briga za zdravlje deteta bez obzira što je ono potpuno zdravo,
- stalna zabrinutos za sve i svašta u bilo koje vreme,
- nedostatak koncentracije,
- umor i iscrpljenost,
- plač i bes bez razloga,
- oscilacije osećanja, sreća i radost se odjednom pretvara u tugu. Vrlo često se dešava iz jedne minute u drugu.
KOJI SU UZROCI BABY BLUES -a?
Sudeći po ispitivanjima – baby blues (postporođajna tuga) je usko vezana sa hormonalnim promenama, koje se dešavaju u organizmu žene posle porođaja. Poznato je, da se u organizmu trudnica proizvodi deset puta više ženskih hormona, nego pre trudnoće i posle porođaja. Pritom, u organizmu žene tokom porođaja znatno se povećava nivo adrenalina, s obzirom da je stigla beba, a to je ogromna sreća.
U organizmu žene 3 dana posle porođaja nivo hormona pada na normalan nivo. Nakon toga, čim krene lučenje majčinog mleka i počinje dojenje, nastaju nove promene u organizmu žene. Rast nivoa prolaktina i hormona štitaste žlezde, značajno može da utiče na razvoj bebi bluz-a (baby blues).
Majka, pa i otac, tek kad beba stigne iz bolnice kući i protekne nekoliko dana, shvata značaj i ulogu roditeljstva. Nasuprot tome što obožava majčinstvo, majka se oseća kao da je upala u klopku i postaje sve više razdražljiva. Takvom stanju doprinosi i to, što je sve više iscrpljena, noću ne može mirno da spava, bez obzira što joj beba svojim spavanjem to omogućava.
Nema razloga za zabrinutost!
Iz dana u dan stvari se sve više menjaju nabolje, samim tim što je majčinstvo čaroban osećaj, za koji se majka pripremala devet meseci i jači je od tuge.
LEČENJE BABY BLUES -a:
Baby blues nije neka bolest, obično traje nekoliko sati ili dana.
Premda se ponekad čini da je u pitanju ozbiljno stanje, ne traje dugo i uz emotivnu podršku bliskih osoba, odmorom i posvećivanjem vremena sebi, samo prolazi bez ikakvog lečenja.
Istovremeno, ako su prisutni simptomi i nakon mesec dana, onda je moguće da se radi o postporođajnoj depresiji (PND). U tom slučaju neophodno je obratiti se stručnjaku koji će pomoći savetima, podrškom i ako treba i lekovima.
U SLUČAJU POSTPOROĐAJNE TUGE, MOŽE DA POMOGNE:
- plač (ako se majci plače, neka plače),
- razgovor (ukoliko ima potrebu da ispriča svoje misli, osećanja, neka uradi),
- smirivanje (ako je iscrpljena, nesigurna da će udovoljiti ulozi majke, treba je smirivati je da je sve to normalna pojava),
- pomoć (u kuvanju, spremanju, kupovini može pomoći rodbina),
- hrabrenje (od članova porodice podrška da sve dobro radi i da je DOBRA majka),
- MOJE vreme – me time – (koliko god je moguće da se majka odmara, da izgradi svoje vreme koje posvećuje isključivo samoj sebi).
Veoma je važno da majka zna da ima podršku partnera, porodice i prijatelja!