Carski rez je preventivna lekarska i završna porođajna intervencija, koja se izvodi u interesu zaštite zdravlja, kako majke tako i bebe, a o njenoj neophodnosti odlučuje ginekolog.
Carskim rezom beba dolazi na svet operativnim zahvatom između trbušne duplje i zida materice.
KADA JE OPRAVDANO URADITI CARSKI REZ?
Ponekad, odluka o carskom rezu zahteva izuzetno detaljnu i ozbiljnu analizu.
Apsolutna indikacija može biti situacija, kada beba ne može da se rodi bez lekarske intervencije, te u tom slučaju, carski rez je izvestan.
Relativna indikacija može biti situacija kada porođaj može da se odvije ali sa velikim rizikom, ozbiljnim oštećenjem zdravlja bebe eventualno i njenim gubitkom.
Za operativni zahvat se odlučuje iz više razloga. Razlikujemo uzroke vezane za majku, za bebu i složene razloge, odnosno da bi se izbegle opasne situacije, kako za majku, tako i za bebu.
Uzroci sa majčine strane
Carski rez je opravdan, ukoliko je razlog osnovna bolest majke koja isključuje mogućnost za uspešan prirodan porođaj. Mada u ovom slučaju plod bi podneo pritisak vaginalnog porođaja ali rizici kod majke dovoljno opravdaju porođaj operativnim putem. Takvi uzroci su:
- bolesti srca (srčane mane)
- neke bolesti jetre mogu ometati koagulaciju krvi te se ugrožava prirodan tok porođaja (npr. ciroza jetre),
- plućne bolesti – u ovakvim okolnostima njegov kapacitet je smanjen te ne može da obezbedi potrebnu količinu kiseonika,
- bolesti organa kretanja – isčašenje kuka, odumiranje glave butne kosti ili bruh na čašici (trudnica ne može dovoljno raširiti noge, prilikom presije stomaka bolesti kukova se može pogoršati),
- ozbiljne očne bolesti – tradicionalni porođaj može da pogorša stanje očiju,
- urođene telesne mane (npr. uska karlica),
- ranije operacije na materici – u takvim slučajevima kad je materična duplja otvorena – npr. operacija miome, raniji carski rez pošto materica može da pukne kod napinjanja (u tom slučaju ugrožava se život i majke i bebe, naime, ne vredi rizikovati jer, što je kraće vreme prošlo od ranije urađenog zahvata, toliko se povećava rizik),
- nezgode.
Uzroci sa bebine strane:
Carski rez je opravdan, ukoliko je već unutar materice utvrđeno da se kod ploda razvila osnovna bolest ili je u takvom stanju da bi vaginalni porođaj ugrožavao njegovo zdravstveno stanje. Uzroci su:
- teške razvojne smetnje bebe,
- veoma krupna beba,
- karlični položaj u materici,
- loša snabdevenost kiseonikom.
Složeni uzroci:
Carski rez je opravdan, kada se ugrožava zdravlje pa i život ,kako majke, tako i ploda. Uzroci su:
- pre vremena se odvaja placenta i kao posledica toga javlja se jako krvarenje,
- preeclampsia, eclampsia.

KOJA JE RAZLIKA IZMEĐU PLANIRANOG I HITNOG CARSKOG REZA?
1. PLANIRANI / PROGRAMIRANI CARSKI REZ
Planirani carski rez se određuje kada postoji mogućnost oštećenja zdravlja i da bi se to izbeglo, uradi se zahvat. U ovom slučaju termin operacije se dogovara sa svojim ginekologom. Obično u bolnicu se ulazi prethodnog dana popodne pre zahvata.
Može se desiti da porođaj krene pre utvrđenog termina i da razlog za carski rez i dalje postoji. Tada najčešće, po hitnom postupku, u veoma kratkom roku, izvrši se zahvat.
2. HITAN CARSKI REZ /SPASAVANJE ŽIVOTA
Hitan carski rez se obavlja, ako se dese nepredviđene, životno rizične komplikacije za vreme trudnoće ili neposredno pre porođaja. Hitan carski rez obično počinje nakon što ginekolog donese odluku o tome. Zatim, obaveštava se operaciona sala i anesteziolog. U međuvremenu, ginekolog i osoblje operacione sale hitno pripremaju porodilju za zahvat. Ovaj proces obično ne zahteva više od 5 minuta, a nakon toga počinje operacija.
U svakom slučaju potrebno je:
- obezbediti venske puteve (pomoću trajne igle – po naredbi anesteziologa se pušta infuzija),
- uvođenje katetera (koji se izvlači tek kada majka bezbedno može da ustane, samostalno da se kreće i koristi toalet).
Priprema za operativni zahvat se razlikuje po institucijama te je korisno ranije interesovati se o protokolima.
O načinu anestezije – uspavljivanje ili anestezija – uvek anesteziolog odlučuje, naime, u slučaju hitne intervencije, isključivo se bira najpovoljniji način, kako za majku tako i za bebu.
USPAVLJIVANJE I ANESTEZIJA U TOKU CARSKOG REZA
Danas se carski rez u 90% slučajeva vrši pod spinalnom anestezijom, a veoma retko, samo u hitnom slučaju se koristi opšte uspavljivanje. Međutim, o bilo kom načinu anesteziji je reč, majka ne oseća nikakav bol tokom zahvata. O načinu anestezije u toku carskog reza odlučuje prisutan anesteziolog, zavisno od date situacije.
Spinalna anestezija:
U ovom slučaju porodilja od grudi nadole ne oseća bol ali može da oseti blago vučenje kada se beba izvlači iz materice, dok je sve vreme pri sebi i komunikativna je, i može da vidi svoju bebu neposredno posle rođenja. Nakon zahvata osećaj bola postepeno, istekom nekoliko sati se vraća, prvo bridenjem u nogama ali obično majka već nakon operacije dobije lek protiv bolova. Majka ne sme da ustane pre onog vremena koje je anesteziolog odredio, glavu, takođe, ne sme da podigne jer se mogu javiti kontraindikacije (jaka migrena-glavobolja).
Opšta anestezija:
U slučaju opšte anesetezije porodilja tokom operacije nije pri svesti i priključena je na veštačko disanje. Nakon zahvata, odmah je bude, malo bude omamljena, a trajanje tog stanja zavisi od dužine uspavljivanja i korišćenih analgetika. Obično, bol se odmah javlja, doduše, na kratko vreme.
Koja je prednost spinalne anestezije u odnosu na opšte uspavljivanje za carski rez?
- novopečena majka ima priliku da neposredno posle porođaja vidi svoju bebu, makar samo na nekoliko sekundi, i odmah bude svesna svog majčinstva,
- ne oseća bol ni neposredno posle zahvata,
- broj komplikacija mnogo je manji nakon urađenog zahvata,
- dok u slučaju uspavljivanja kroz analgetike i plod se uspava, pre nego što bi došao na svet te može da se desi, da će se teže prilagođavati na spoljašnji svet,
- opštim uspavljivanjem, kod majke takođe, češće nastaju uobičajne komplikacije (npr.zagrcne se, teškoće u disanju) i kontraindikacije (kašalj, mučnina, povraćanje itd.)
U ovom saznanju anesteziolog samo u onim slučajevima određuje anesteziju uspavljivanjem ako:
- spinalna anastezija zbog nekih bolesti ne može da se izvede,
- ako organizam porodilje nije dobro reagovao na spinalnu anesteziju,
- i ako se radi o hitnoj intervenciji odnosno o spasavanju života.
Kada se radi o spasavanju života najvažniji faktor je brzina, a najbrže se može uraditi opšta anestezija u odnosu na spinalnu za koju je često je potrebno nekoliko minuta da bi analgetik ispoljio svoj uticaj.
TOK CARSKOG REZA
U zdravstvenim ustanovama carski rez se radi u sterilnoj operacionoj sali koja se nalazi u sklopu porodilišta. Priprema majke za operaciju vrši se u sobi za porođaj gde će se i najčešće vratiti posle carskog reza radi oporavka, gde će se sresti i sa svojom bebom, tako se obezbeđuje rana veza između majke i bebe. U više slučajeva i očevi mogu prisustvovati carskom rezu ili u operacionoj sali ili u neposrednom prostoru ispred sale.
Sama tehnika opercije je, u odnosu na nekoliko decenija pre, daleko uznapredovala, pre svega, zahvaljujući neprekidnom razvoju zdravstva i medicine. Dok je ranije ovaj zahvat trajao 60-70 minuta , danas se isti obavlja, bez komplikacija, za 20-30 minuta i za majku predstavlja daleko manje opterećenje nego ranije.
Planirani carski rez obično se obavlja u napunjenoj 39. nedelji trudnoće, nakon obavljenog pregleda i pripreme za operaciju. Prednost pripreme je ta, što se komplikacije mogu izbeći, i mala je verovatnoća da će se one desiti kao kod akutnih zahvata. Operacija se može obaviti anestezijom putem infuzije prikopčanom u slabine ili krsta, a majka je svo vreme komunikativna.
Suprotno tome, prilikom hitnog carskog reza najčešće se vrši uspavljivanje intubacijom.
TOK OPERACIJE

Nakon dezinfekcije trbušnog zida ginekolog pravi horizontalni rez u donjem delu trbuha, nešto iznad pubične kosti. Zatim sledi još jedan horizontalni rez na zidu materice. Pošto se proreže i materica hirurg uvlači ruku u matericu i lagano podiže dete. Nakon presecanja pupčane vrpce beba se predaje akušerki.
Ispražnjena materica brzim stezanjem potpomaže odvajanje posteljice, odnosno lekar može da potpomogne izvlačenjem pupčane vrpce ili putem infuzije davanjem medikamenata. Zatim, kada hirurg utvrdi opipavanjem praznoću materice, zatvara matericu razgradivim koncem i ukoliko nema naknadnog krvarenja, zašiva prednji trbušni zid po slojevima, može i kopčama, pa prelepljuje flasterom i zavojem.
NAKON CARSKOG REZA
Nakon rođenja bebe carskim rezom uradi se preventivni pregled novorođenčeta uradi se Apgar – test. Ukoliko je beba dobro i majka ne spava, onda joj pokazuju bebu, ukoliko se to nije desilo neposredno posle rođenja. Za to vreme otac, obično, sačeka kraj operacije u prostoru operacione sale ili u prostoriji za prikazivanje beba. U mnogim institucijama postoji mogućnost da prvi kontakt koža-na-kožu uradi otac, dok je majka u operacionoj sali. Kada se zahvat završi majku vraćaju u sobu za porodilje ili na intenzivnu negu za majke sa carskim rezom, zavisno od pravila u konkretnoj instituciji.
Dalji oporavak i terapija teče po uputstvu lekara koji je obavio carski rez.
Nakon carskog reza kao i kod vaginalnog porođaja majke se zadržavaju dva sata u sobi za porođaj ili u prostoriji za posmatranje. Za to vreme u toj prostoriji može biti prisutan i otac i novorođenče radi uspostavljanja bliskog kontakta.
Carski rez je akušerska operacija koja se danas smatra bezbednom intervencijom. Međutim, nikad se ne sme zaboraviti da, kao svaka operacija, ima svoje komplikacije, rizike, uprkos preuzetim besprekornim zdravstvenim merama.