Pupčani patrljak može da bude zastrašujući za neke novopečene mamice, naročito, ako vidimo da nakon patronažne sestre, održavanje pupka nama ne ide kao od šale.
Prvo i najvažnije je da bude čisto i suvo.
Krasta na pupčanom patrljku je štiti od infekcije, tako da je važno izbegavati da tokom kupanja bude u kontaktu sa vodom. Odojčad treba držati na ruci tako da gornji deo trbuha ne bude potopljen.
Treba obratiti pažnju na higijenu pupka pri svakom kupanju. Pelena za novorođenče ima poseban dizajn koji je mekši na delu stomaka, ali se može i preklopiti na dole sa prednje strane.
Održavanje pupčanog patrljka:
- Pažljivo povući kožu malo oko pupka
- Na vatirani štapić za uši treba naneti antiseptik (ovo može biti dostupno u apotekama sa 70% -tnim alkoholom ili Octenisept sprejom).
- Odlučni pokreti za brisanje baze pupka i okolne kože (važno je temeljito čišćenje, ne bojte se, bebi ne boli)
- Preporučuje se ponoviti prilikom svakog menjanja pelena i posle kupanjaVažno je znati: Pre par godina preporučljivo je bilo korišćenje puder praška, ali to danas lekari već ne preporučuju!Nakon pada pupčanok patrljka, koji se obično desi tokom prve dve nedelje, bilo prilikom uklanjanja pelena ili tokom čišćenja, može da se javi malo zgrušene krvi, verovatno mala količina krvarenja iznad pupka. Nastavite sa održavanjem kao što je opisano gore i ne sme se namočiti u vodi. Nakon nekoliko dana, ako je pupak novorođenčeta lep, može se prekinuti sa njegovim održavanjem.
Ako je region oko pupčanog patrljka crven, možda bolan za bebu, čudnog mirisa, ispuša sekret (žućkast, crvenkast) – onda je možda po sredi upala, ili na mestu patrljka se zadržava nešto veća kolićina krvi, svakako je potrebno obratiti se lekaru!