Gotovo svaka žena, danas, svesno se priprema za „veliki dan“, na rođenje deteta. Ovaj period obično obuhvata samo pripremu za porođaj, izbor ginekologa, babice, patronažne sestre, prisustvo na vežbama za trudnice, pripremi za porođaj, informativnim predavanjima. Međutim, na ono, što sledi posle porođaja – na babinje, niko ili veoma malo budućih majki je spremno.
Prvih 40 dana, odnosno šest do osam nedelja nakon porođaja je period babinje (puerperium), a podrazumeva se proces čišćenja i regeneracije organizma.
Posle, kad se beba rodi, sledi rađanje posteljice i nastupa tzv. četvrti trimestar kada se materica vraća i kada se javljaju kontrakcije i krvarenje. U ovom periodu dešavaju se inovulacioni procesi kojima će se organizam vratiti u stanje pre trudnoće.
U okviru ovog perioda izdvaja se prva nedelja, odnosno prvih deset dana, kao rano babinje. To je period na koji treba obratiti posebnu pažnju, naime, radi se o izuzetno osetljivom vremenu, kada se, u najboljem slučaju, stvaraju uslovi da se majka i beba usklađuju, a u čemu učestvuje i otac. Zapravo, stvara se nova porodica.
PROMENE NA ORGANIMA I SISTEMU ORGANA U PERIODU BABINJA
Najveće promene se dešavaju na genitalnim organima žene, jedino na grudi se ne odnose regenaritivne promene, s obzirom da u ovom periodu počinje stvaranje mleka odnosno laktacija.
Promene na materici nakon porođaja:
težina materice iznosi 1000 g što je 25x veća u odnosu na normalnu, istekom prve nedelje posle porođaja težina se smanjuje na 500 g, a posle 4-5 nedelja čak na 70-90 grama.
Promene na otvoru materice:
otvor materice i grlić materice tokom porođaja prolazi kroz orgromne promene, izduži se , zategne se, ali nakon par dana od porođaja vraća se u prirodni položaj.
Promene vagine nakon porođaja:
vagina ima važnu ulogu tokom porođaja, kako i ne bi, kada celo telo bebe prolazi kroz nju prilikom porođaja. Kod žena, koje prvi put rađaju, zid vagine je naboran, neravan ali je i elastičan dok, posle više porođaja ona se menja. Zato, kod žena koje su više puta rađale, zid vagine je skroz gladak.
Promene kod spoljašnjih polnih organa:
u ovom periodu ovo područje je izrazito osetljiv, naročito ako su tokom porođaja nastale rane usled pucanja ili urađenog epiziotomije na međici.
Postepeno smanjenje količine krvi u babinju:
posle porođaja količina krvi u krvotoku se smanjuje, naime, organizam ne mora da proizvodi povećanu količinu krvi (tokom trudnoće količina krvi u krvotoku može da se poveća i za 30%). Krvarenjem tokom porođaja i babinje smanjuje se količina krvi, zato je potrebno posle porođaja da se izvrši kontrola krvne slike. One novopečene majke koje su pre trudnoće bile anemične, nakon porođaja, najverovatnije, moraće terapijom nadoknaditi gvožđe.
Povećano izlučivanje mokraće u babinju:
nakon porođaja organizam izbacuje veću količinu mokraće, zbog izlučivanja veće količine tečnosti (nestaju natekline, edemi, smanjuje se potreba za većom količinom krvi, bubrezi povećavaju sposobnost filtriranja).
Promene u sistemu varenja:
u toku trudnoće žene se često žale na teškoće sa varenjem, usporava se metabolizam s obzirom da i posle porođaja još nekoliko dana i nedelja nivo hormona je visok. Npr. zatvor – normalno je nakon porođaja 3-4 dana može se tolerisati, nakon carskog reza 2 dana (ukoliko se ne reši problem preporučuje se koristiti neki laksativ). Naprezanje tokom porođaja može da prouzrokuje pojavu hemoroida, što će otežavati pražnjenje creva, zato je neretko potrebno da na preporuku lekara koristi i odgovarajuća terapija.
STOMAKA i TRBUŠNI MIŠIĆI POSLE POROĐAJA
Trbušni zid, zavisno od konstrukcije organizma, ostaje duže ili kraće opušten, odnosno proširen, obično 3 – 6 meseci, to je vremenski period, kada trbušni mišić vraća elastičnost i zategnutost. Naravno, trajanje ovog procesa je individualan. Dobro je koristiti streznik posle nekoliko sati od porođaja, a u slučaju carskog reza nakon vađenja konca.
VAGINALNI ISCEDAK NAKON POROĐAJA
U babinju, naročito u prvim danima i nedeljama novopečena majka ne oseća se baš najprijatnije. Uzroci su najčešće postporođajni zamor, teškoće oko dojenja, kontrakcije materice ili bolna rana zbog epiziotomije, nestabilan nivo hormona, a potrebno je posebno obratiti pažnju na higijenu.
Period babinja, šest-osam nedelja prati iscedak (lohije).
Veći deo sluzi grlića materice ostaje u materici posle porođaja, koji postepeno organizam izbacuje u obliku iscetka (lohije) a sačinjavaju ga bela krvna zrnca i epitela materice.
Grlić materice deset dana nakon porođaja ponovo se ljušti.
U početku iscedak se javlja u obliku krvarenja (može biti obimnije), zatim iz nedelju u nedelju bude oskudan, menja boju, postaje smeđ, žut i na kraju belkast.
Može se desiti da iscedak brzo nestane, pa nakon nedelju-dve ponovo se pojavi i to je sasvim normalno. Dešava se i to da posle dužeg ležanja ustane se, i pojavi se obiman iscedak ali to ne treba da brine.
Vaginalni iscedak u babinju prestaje nakon šest – osam nedelja ali može da potraje i do osam-deset nedelja, sve je individualno.
Potrebno je obratiti se ginekologu ukoliko iscedak ne postane belkast ili je zelenkast odnosno sivkast (to može ukazati na infekciju), javljaju se grumeni krvi (mogu biti veličine dlana) neprijatnog mirisa (u normalnim uslovima sladunjavog je mirisa). Ukoliko je u pitanju infekcija ovo stanje prati visoka temperatura i loše raspoloženje.
Nema mesta strahovanju, naime, danas već ima mogućnosti da se infekcija izleči sa antibioticima (naravno, takvom terapijom koja neće uticati na dojenje). Međutim, često se odgovarajućom higijenom ovakvo stanje može izbeći.
NEGA MEĐICE POSLE POROĐAJA
Ukoliko je rađena epiziotomija (hirurška intervencija na međici) konci obično ispadaju nakon desetak dana. Ali, moguće je da rana malo natekne i konci popuste što može biti bolno. Veoma retko rana boli, krvari ili pojavi se i gnoj, ali je tada potrebno obratiti se lekaru.
Rana zarasta za 10 dana, ovo vreme uzrokuje nelagodnost, bol prilikom sedenja ili stajanja, te je potrebno posle porođaja nekoliko sati izbegavati ovakve položaje jer je tada najosetljivija. U domaćem okruženju novopečena majka treba da leži, ne sme da diže teže stvari i da se napreže. Prosto u početku treba da izbegava sedenje.
Najbolje rešenje za ranu na međici:
- sušiti, koliko god to može, majka treba da „provetrava“ ranu,
- u prvim nedeljama preporučuju se nositi mrežaste gaćice,
- rana ne sme da bude dugo u kontaktu sa krvi te je potrebno da se uložak češće menja,
- ranu redovno dezinfikovati Octanisept lekom ili 3%-nim hidrogen-peroxid rastvorom,
- važano je kratko tuširanje,
- ne preporučuje se kupanje u toploj vodi,
- intimne kupke i šampone za tuširanje treba izbegavati.
Nakon oporavka korisno je započeti sa intimnim vežbama (kegelovim) koje jačaju mišiće međice i vagine.
NEGA RANE CARSKOG REZA U BABINJE
Ukoliko nema nikakvih komplikacija posle carskog reza – i da je sve u redu i sa majkom i sa bebom, nakon 3-5 dana oboje mogu napustiti bolnicu. U periodu dok je porodilja u bolnici više puta se radi nega rane i previjanje. Vađenje konca obično sledi nakon 10. ili 12. dana kako lekar odredi. Do tada se rana sterilno održava, ne preporučuje se kvasiti, nego održavati suvo, da bi se što pre regenerisala. Nakon uklonjenih šavova, ukoliko je sve u redu, može se početi sa koriščenjem odgovarajuće kreme za negu rane.
Bitno je poštedeti trbušni zid jer je rani potrebno oko 1 mesec da bi potpuno zarasla. Rane ne trbušnom zidu, mišićima i materici mnogo teže zarastaju te je potrebno duže vreme da se majka sa carskim rezom potpuno oporavi. Samim tim i kod kuće joj je potrebna veća pomoć jer se ona mora usredsrediti na bebu i na samu sebe, a za ostale svakodnevne poslove potrebna je pomoć porodice.
KONTROLA NAKON POROĐAJA
Na preporuku lekara, majka se nakon 6-8 nedelja upućuje na ginekološko-akušerski kontrolni pregled, prilikom kog se radi analiza sužavanja materice, spoljašnje genitalije, vagine, rane međice odnosno rane od carskog reza. Veoma je važan prvi pregled nakon porođaja, kada lekar proverava da li se materica pravilno vratila na pređašnje stanje, da li je u njoj ostala tečnost ili ne. Ova vizita obuhvata i konsultaciju o kontracepciji, o mogućnostima korišćenja sredstava za kontracepciju tokom dojenja.
Važno je napomenuti: ukoliko su tokom trudnoće nastali neki zdravstveni problemi npr. trudnički dijabetes, smetnje u funkciji štitaste žlezde, kardio-vaskularne tegobe.. posle prođaja treba uraditi kontrolu da li su tegobe ostale ili su one prestale. Tada se obično majka upućuje na krvnu analizu i od rezultata zavisi da li će se određena terapija nastaviti ili prekinuti.
PRVA MENSTRUACIJA POSLE POROĐAJA
Prva menstruacija posle porođaja kod svake žene se javlja u različitom vremenu. Faktor, koji utiče, najčešće jeste tok dojenja.
Smatra se da nakon porođaja menstrualni ciklus postaje redovan. Međutim, mogu ostati prateće tegobe kao što su: mučnina, napetost, glavobolja, utučenost, bolovi u krstima i donjem delu trbuha.
Može da se promeni i karakteristika menstruacije, kako u obimu, tako i u trajanju.
Ukoliko je majka pre porođaja imala bilo kakve ginekološke tegobe, može se desiti da će posle porođaja menstrualni ciklus i raniji hormonalni poremećaj teže doći u ravnotežu.
Ako ne postoji mogućnost za dojenje, menstruacija može da se javi već 6-8 nedelja nakon porođaja. Istovremeno, majke često izveštavaju da su u toku dojenja dobile menstruaciju, dakle ni taj proces se ne može isključiti.
Ukoliko ni posle prestanka dojenja 3-6 nedelja, se ne javlja menstruacija ili ne bude redovna, svakako se preporučuje poseta ginekologa jer postoji mogućnost da je potrebna hormonska terapija.
OPADANJE KOSE POSLE POROĐAJA
Često se dešava da tokom trudmoće na uticaj homonalnih promena kosa postaje sjajnija, mekša i bujna, primetno lepša. Nažalost nakon porođaja dešava se suprotno, pre svega, zbog hormonalnih promena kosa gubi sjaj i intenzivnije opada. Ovo nije patološka promena, mada je vrlo neprijatna, ponekad i zastrašujuća, ali je dobra vest da je ona prolaznog karaktera.
Opadanje kose majka najčešće primeti u prva tri meseca, a može da potraje dok beba ne napuni 9-12 meseci. Dužina trajanja i intenzitet opadanja kose je različita, zato je dobro da majka bude informisana o ovom problemu, da se ne bi prestravila kada na jastuku ili u češlju primeti gomiliu kose.
Dakle, nakon porođaja, pre svega, treba pomisliti na gore navedene probleme, ali ako se, ipak, dogodi da kose duže opada čak i godinu dana, u flekama, potrebno je potražiti lekara jer postoji opasnost da iza takve pojave kriju drugi uzroci.
Uzroci opadanja kose mogu biti: nedostatak vitamina npr. B vitamina i zato je veoma važno da nakon porođaja, tokom dojenja, posebna pažnja posvećuje ishrani i da majke konzumiraju kompleks vitamine, sve do prve godine deteta, nadalje uzrok može biti i nedostatak minerala npr. manjak-gvožđa anemija.
Postoje metode koje u ponekim slučajevima mogu da smanjuju otpadanje kose, međutim, pošto je opadanju kose najčešći uzrok hormonalne prirode, gotovo je neizbežno da se određena količine kose gubi. Odgovarajuća nega, ishrana kao konzumiranje vitamina i minerala, telesna aktivnost, može da smanji stepen opadanja kose. Istina za volju, ni ova rešenja ne pružaju garanciju ali je korisno isprobati u cilju zdrave kose.
FIT MAMA – U DOBROJ FORMI I POSLE POROĐAJA
Važno je da novopečena majka zna:
- neposredno posle porođaja nije najvažnije da ponovo bude u top formi.
Organizam ima potrebu da posle porođaja oporavi. Upravo zbog toga, sem intimnih vežbi i brzog hoda (sa bebom u kolicima zajedno) nije preporučljivo nikakva druga rekreacija u periodu babinja.
Nakon prirodnog porođaja dva meseca, a posle carskog reza tri meseca, može se krenuti u svakodnevnu vežbu za regeneraciju organizma – Postnatalne vežbe za porodilje. Važan momenat je kontrola stanja trbušnog mišića, odnosno otkrivanja moguće dijastaze, da bi se vežbama mogao korigovati problem.
Veoma je bitno obratiti pažnju na postepenost, pratiti znakove organizma majke i tako vežbati. Nakon regenerativnih vežbi u trajanju nekoliko meseci kada mišići ojačaju može se krenuti sa intenzivnijim i aktivnijim telesnim vežbama (trčanje, aerobik, zumba, kangoo itd.). Sve dok se ne desi postepeno ojačanje ne preporučuje se intenzivna rekreacija.
Čak ni trčanje se ne preporučuje, dok majke često tvrde da je efektno, međutim, to nije tačno jer, već istegnuti mišići za vreme trudnoće i toku porođaja, trčanjem još više oslabljuju.
SVENO BABINJE
Tokom perioda drugog stanja dobro je pripremati se svesno na period babinja, na prve zajedničke dane, majke, bebe i oca.
Važno je odgovoriti na najvažnija pitanja predstojećeg perioda:
- Kako će se najprijatnije osećati nova porodica?
Na primer, formiranjem nesmetanog okruženja….
- Kako će se majka najbolje brinuti o svom novorođenčetu?
Na primer, pružanjem pomoći u svakodnevnim poslovima…
- Od kojih poslova se može majka rasteretiti?
Na primer, kućni poslovi, briga o većem detetu, posete rodbine….
- Kako da se ubrza psihički i fizički oporavak majke?
Na primer masaža, prijatno tuširanje, samoća….
- Šta obezbeđuje harmoniju nove porodice?
Na primer, poslušati savete drugih i njihova iskustva ugraditi u svakodnevicu…..
- Ko su te osobe koje će pružati najveću potporu?
Na primer, majčina majka, baka, sestre, bliski rođaci mogu da pomognu….
- Kako omogućiti da se i novopečeni otac uključi u poslove oko bebe?
Na primer, koristiti što duži godišnji odmor da bi porodica bila zajedno….
Veoma je bitno da budući roditelji nađu odgovor za sva nastala pitanja, naime, za svakog nešto drugo znači, mirno, bezbedno i zadovoljavajuće okruženje.
SAVETI ZA IZRADU PLANA ZA PERIOD BABINJA
Za trudnicu nije važna samo priprema za porođaj.
Mnoge i ne pomišljaju, niti govore o periodu posle porođaja, ipak, radi se o veoma važnoj pripremi za period babinja, utoliko pre, što u porodicu dolazi novi član i nastaje potpuna nova životna situacija.
Izrada plana za babinje najmanje je toliko važna, koliko i priprema za porođaj:
I Vršenje kućnih poslova
U periodu ranih babinja, odnosno u prvoj nedelji ili prvih deset dana važno je da se majka što više odmara, po mogućnosti da leži, jer se tako ubrzava regeneracija. Ležanje pomaže povlačenje materice, a ubrzava i lakši oporavak rane zbog epiziotomije. U ovom periodu teško je priviknuti se na zahteve dojenja, dnevno to traje i od 6-8 sati.
U izvršavanju svih obaveza neophodno je da se nađe rešenje ko će osloboditi majku od kućnih poslova kao što su: spremanje, kuvanje, kupovina.
Brižnim planiranjem dobar deo zadataka se može rešiti i bez spoljašnje pomoći:
- kupovina veće količine dugotrajnih namirnica,
- unapred kuvanje hrane za više dana,
- naruđžba jela iz proverenih restorana.
Naravno, da je dobro rešenje i uključivanje bliže rodbine, istovremeno, te posete ne treba da budu dugotrajne da ne bi remetile ritam novopečene porodice. Nije na odmet da se unapred dogovori trajanje posete.
Ukoliko bliža rodbina nije u mogućnosti da pomogne, korisno je angažovati nekog za ispomoć, naročito ako otac brzo mora da se vrati na posao i majka sa bebom ostaje kod kuće sama.
II Od savršenog do zadovoljavajućeg:
Nije na odmet da se majka pripremi na činjenicu da su u ovom periodu kućni poslovi sekundarni, dakle, treba da budu toliko ispoštovani, koliko je potrebno za osnovne potrebe, a nikako da je red i čištoća merodavno. Maksimalizam svakako treba odložiti i na duže vreme.
Korisno je pomiriti se mišlju, da se ne događa sve u onom momentu u kom majka zamišlja (npr. tuširanje, ishrana, odmor..), nego kada to beba dozvoljava ili kada ima na raspolaganju ispomoć. Važna je organizovanost da bi sve funkcionisalo kako treba.
III Sređivanje papirologije:
U prvim nedeljama potreno je sređivati papirologiju vezano za novorođenče (npr. izvod iz matične knjige rođenih, zdravstvena knjižica, dečiji dodatak, jednokratna pomoć majkama…). Važno je informisati se o načinu obezbeđenja navedenih dokumenata, o potrebnim papirima, ko će ih obezbediti ali može i uz odgovarajuće punomoćje.
IV Kako postići pravilno dojenje:
U prvim nedeljama iznalaženje načina pravilnog dojenja u prvim nedeljama zahteva dosta vremena i energije. Dobro je što pre zatražiti pomoć čim nastanu neke teškoće ili nedoumice. Ne vredi nervirati se jer će se tako problem dojenja samo produbljivati. Briga se obično mnogo brže i lakše rešava, ako majka zatraži pomoć odmah na početku. Vredi potrošiti vreme i energiju na formiranje odgovarajućeg okruženja za dojenje, pošto ovaj zadata traje više sati dnevno.
V Duševna potpora:
Treba znati da nakon prođaja nivo hormona se ne vraća odmah na normalan nivo. U periodu babinja dešavaju se složene hormonalne promene koje, na primer, utiču na vraćanje materice, laktaciju ali i na raspoloženje majke.
U ovom periodu važno je da majka ima iskrenu podršku koja će joj umesto saveta i sigurnih rešenja posvetiti potrebnu pažnju i pružati utehu ukoliko zatraži.
VI „Moje vreme – Me Time“
Istina za volju, prve nedelje treba da se posveti odmoru i uspostavljanju odnosa sa bebom, ipak, potrebno je znati, da je majci neophodan određeni odmor i relaksacija.
„Moje vreme“ u početku podrazumeva ne više, nego jedno toplo i prijatno tuširanje, kojoj će ona sama uživati ali može biti i jedna prijatna masaža, omiljeno jelo koje će u miru pojesti.
Dakle, individualno je kako će se „moje vreme“ iskoristiti u korist telesne i psihičke regeneracije majke.