- Zašto je važno dojenje?
- Zašto je važan pravilan položaj za dojenje bebe?
- Zašto je važna pravilna tehnika dojenja?
- Kako znamo da je tehnika dojenja pravilna?
- Šta je još važno da znamo u vezi dojenja?
Dojenje bebe je veština koja se može nazvati i pravom umetnošću ali na sreću, to umeće se potpuno može savladati. Svaku trudnicu za vreme trudnoće izuzetno zanima osnova uspešnog dojenja, pravilan položaj kao i to, od koga može zatražiti savet i odgovore na pitanja. Potpuno je normalno, da se buduća majka suočava sa pitanjima vezana za dojenje na koja nema odgovore. U suštini, dojenje bebe je veoma osetljiva tema, tako da mnogi imaju subjektivno mišljenje o njemu.
Dojenje je slobodna volja svake majke!
One majke koje se odluče za dojenje svoje bebe potrebno je da iz pouzdanih izvora zatraže savete i informacije da bi se pripremile za ovaj period i savladale osnove uspešnog dojenja.
1. Zašto je važno dojenje?
Zapravo šta je osnova i suština uspešnog dojenja? Zašto je važno da se majka odluči za dojenje:
Međunarodno podržavanim savetima za uspešno dojenje, odnosno hranjenje bebe majčinim mlekom, prvenstveno doprinosi zdravom razvoju bebe.
Svakom novorođenčetu potreban je kolostrum, odnosno ona žućkasta tečnost koju već za vreme trudnoće dojka počinje da luči i koji je nakon porođaja, novorođenčetu odmah na raspolaganju.
Kolostrum bebi služi kao kompletna hrana, pomaže u razvoju imunosistema, s obzirom da sadržava sve potrebne hranljive sastojke i toliko mnogo antitela da ga Svetska zdravstvena organizacija (WHO) naziva „prvom vakcinom bebe“.
Nadalje, dojenje ranije stvara prisan odnos majke i deteta.
Zašto je važno početi rano dojenje?
Većina novorođenčadi u prvim satima rođenja ima nagon za sisanje, tada obično znaju i hoće da sisaju, samim tim ovaj vremenski period je važno iskoristiti. Dakle, veoma je bitan momenat da se nakon rođenja, beba stavlja na grudi majke radi ranog dojenja jer je tada najizraženiji nagon sisanja (uzgred budi rečeno to je iskonski nagon).
Količina prvog mleka obično je mala – jedna kašika – ali je savršena hrana, idelana u prvim danima. Budući da beba u ovom periodu počinje da uči da se hrani, malom količinom lakše se snalazi. Međutim, pošto je doza mala i ne zasićuje dovoljno, beba se sve više ohrabruje da češće sisa, samim tim, podstiče i početak lučenje majčinog mleka.
Pošto kolostrum ima karakteristiku laksativa, podstiče čišćenje bebinih creva od mekonijuma (prva stolica koja je crno – zelene boje).
Istovremeno naučno je dokazano da kolostrum preventivno deluje protiv razvoja žutice kod novorođenčadi, naime, ako ranije i češće beba počinje da sisa u prvim danima rođenja, smanjuje se mogućnost da požuti.
Ukoliko se beba rano stavli na grudi, ranije će usaglašeno naučiti sisanje, gutanje i disanje pošto su tada dojke mekane, nisu pune mlekom, samim tim i lakše ih prihvata.
Neke studije potvrđuju: one majke koje su neposredno posle porođaja i posle njega, često stavljale bebu na grudi na podoj, manje imaju problema sa dojenjem i duže doje.
Rano i često dojenje dobro čini i majci: stimuliše sužavanje materice i smanjuje krvarenje
U baby-friendly porodilištu nakon prirodnog porođaja, čim mogu, daju bebu majci, da bi je ona što pre prigrlila i podojila.
Korisno je već u toku trudnoće informisati se o radu i uslovima u izabranoj zdravstvenoj instituciji.
Preporučuju se da porodilja za vreme boravka u porodilištu iskoristi pomoć stručnjaka, iskusnih akušerki, neonatologa i savetodavalaca za dojenje.
2. Zašto je važan pravilan položaj za dojenje bebe?
Osnovni preduslov uspešnog dojenja jeste da formirara, zauzme, odgovarajući i udoban položaj majke i bebe za dojenje. Često je potreban duži period da majka i beba pronađu najprijatniji i najbolji položaj tela za dojenje.
Postoji veliki broj položaja za dojenje bebe a najčešći su:
- položaj „Kolevka“ – ovo je klasičan položaj dojenja. Sedite udobno, dobro poduprite leđa. Možete staviti noge na malu stolicu. Opusti se, nemojete biti ukočeni. Položite bebu u krilo, okrenutu prema vama. Ako je potrebno, stavite jastuk ispod bebe, važno je da ne savijate ili naprežete mišiće leđa. Poduprite bebinu glavu na podlaktici tako da su njena usta u istoj visini kao i vasa bradavica dok imate priliku za kontakt očima. Neka se detetov stomačić okrene prema vašem stomaku. Uhvatite bradavicu prstima u obliku slova C (palac je na gornjem delu bradavice, ostali prsti ispod bradavice iza areole bradavice). Bradavicama dodirnite donju bebu usne i sačekajte trenutak da širom otvori usta kao da zeva, u tom trenutku privucite bebu na prsa.
- položaj „Unakrsna kolevka“ – Ovo je najpopularniji položaj za dojenje među majkama. U „unakrsnoj kolevci“, beba leži popreko na vašem telu, vidite šta radi, da li joj je tehnika dobra. Ovo je najlakša poza za dojenje čak i kada ste na javnom mestu. Evo kako: Stavite bebu poprečno na telo, stomakom dodirujući stomak. Ako beba sisa iz vaše leve dojke, držite je u desnoj ruci – nežno joj poduprite vrat – i pomozite levom rukom. Takođe možete koristiti jastuk za dojenje, čineći ovaj položaj još udobnijim. Hranjenje bebe sa dohranom je takođe najlakše u ovom položaju
- položaj „Zahvat“ ili „Američke fudbalske lopte“ – položaj kada je vaša beba ispod pazuha na jednoj od strani (da, poput američkog fudbala), držite je jednom rukom, drugom rukom držite grudi dok beba sisa. Ako je beba ispod vaše desne ruke, ješće iz vaše desne dojke. Ovaj položaj može vam dobro doći nakon carskog reza, jer beba ne stiska ranu. Jastuk može biti od velike pomoći u ovom položaju.
- dojenje u sedećem položaju – u ovom položaju vaša beba sedi u krilu, a gornji deo tela je u vertikalnom položaju. Držite je onom rukom sa koje strane jede, drugom možete da pridržavate grudi da biste olakšali bebi dojenje.
- dojenje u bočnom ležećem položaju – Lezite na jednu stranu, stavite bebu pored sebe, licem prema vama. (Možete da stavite jastuk iza bebe kako biste je podržali ili držite rukom.) Ova poza je dobra kako bi se u međuvremenu mogli oboje opustiti. Posle carskog reza, i kada ste veoma umorni, bićete zahvalni na ovom položaju.
- dojenje u ležećem ili polusedećem položaju – Mnogo majki i beba jako voli ovaj položaj dojenja, jer je i opuštajući i vrlo prirodan za oboje. Lezite na krevet, sofu ili stolicu za dojenje pod uglom od 45 stepeni. Položite bebu na sebe, licem nadole. Sisa u ležećem položaju, dok joj male ruke dodiruju dojke.
- i kome se ukaže, dojenje blizanaca – Imate blizance? I onda postoji više mogućnosti. Dvostruki položaj „Kolevka“ i dvostruko držanje „lopte američkog fudbala“ omogućavaju vam istovremeno dojenje beba. Svakako vredi investirati u jastuk za dojenje, pa će biti lakše pridržavati mališane. Međutim, dojenje dve bebe istovremeno veoma je iscrpljujuće i stresno, pa je u početku bolje hraniti ih odvojeno.
Potpuno je individualno koji će položaj majka izabrati i koji će joj najviše prijati.
3. Zašto je važna pravilna tehnika dojenja?
Usvajanje pravilne tehnike dojenja bitno utiče i na formiranje navike za pravilnu ishranu i za dugoročno dojenje. Dojenje je relativno složen proces, naime, da bi se odvijalo besprekorno, potrebno je usaglasiti niz činilaca.
Usvajanje tehnike pravlinog dojenja predstavlja osnovu za njegovu uspešnost.
• Kako formirati pravilan i prijatan položaj tela za dojenje:
Važno je da majka udobno sedi odnosno leži: u stolici za ljuljanje, fotelji, krevetu-podbočiti se jastukom (u tome može da pomogne jastuk za dojenje). Može biti potrebno i podbočiti i lakat, a može se jastuk namestiti i ispod bebe. Važno je pronaći najudobniji položaj za majku. Potrebno je naći što opušteniji položaj da ne bi došlo do grčenja mišića.
Gore navedene položaje tela treba isprobati da bi se pronašao najudobniji.
Bitno je da se beba dovoljno primakne grudima jer tako majka ne mora de se naginje napred kako bi dojila.
• Formiranje udobnog položaja bebe za dojenje:
U toku dojenja glava bebe ne sme da bude okrenuta, već u bočno ležećem položaju uho, rame i kuk treba da bude u istoj liniji. Majka može da podboči leđa bebe podlakticom i pridržati joj guzu i gornji deo butine. Tokom dojenja u sedećem ili ležećem položaju telo bebe je okrenuta prema majčinom telu, stomak bebe i majke se dodiruju, a nos bebe je u istoj visini sa majčinom dojkom koju i dodiruje. Bebinu glavu je jedino slobodno prodržati kod potiljka kako bi ona mogla nesmetano da diše. Sve u svemu, potrebno je formirati takav položaj tela da on bude udoban i prirodan, kako za majku, tako i za bebu
Česta je greška kada se beba mora protezati da bi dohvatila grudi ili kada se majka naginje da bi dete podojila.
• Pridržavanje dojke rukom:
Bitno je da za vreme dojenja dojka bude podbočena. Najbolji tajming je onda kada beba prihvati dojku:
- odozgo palcem, a odzdo sa ostala četiri prsta uhvatiti dojku da bi palac i kažiprst formirao slovo „C“.
Prsti da se nalaze iznad bradavice tako da ne smetaju bebi da prihvati dojku.
• Stimulacija novorođenčeta:
Bebu treba stimulisati da bi što više otvorila usta. To se može postići bradavicom odnoso njenim golicanjem bebinih usana. U tom slučaju beba refleksno se okreće prema majci.
• Kada će dojenje biti uspešno?
Kada beba otvori usta kao da zeva i zagrize bradavicu.
Kada beba dovoljno zine treba je privući dojci toliko da što veći deo bradavice, pre svega donji deo brdavice, areolu, što više zagrize. Tako će donji deo vilice imati važnu ulogu u efikanom sisanju odnosno dovoljnu površinu grudi primiti.
Stavljanje bebe na grudi mora da bude brzo i odlučno, time dojka dublje dospeva u usta bebe. Kada novorođenče počne da sisa važno je da mu nos i brada dodiruje majčinu dojku. U tom slučaju ako, ipak, beba ne dobija dovoljno vazduha, treba guzu i noge još više primaći majčinom telu i tako će se nos u većoj meri osloboditi.
4. Kako znamo da je tehnika dojenja pravilna?
S majčine strane:
Ukoliko beba pravilno uhvati dojku i na odgovarajući način sisa, tada je dojenje bezbolno za majku!
Ukoliko se pojavljuju bolovi tokom podoja i bude neudobno treba ga prekinuti i iznova početi. Tada majka prst stavlja u bebina usta kako bi se otklonio vakum nastalo sisanjem i započeo iznova podoj.
Nikako se ne sme dozvoliti da beba nastavi nepravilno sisanje jer će to dovesti do ranjavanja bradavice, i kasnije lošu tehniku biće mnogo teže korigovati.
Ukoliko za vreme podoja boli bradavica onda treba proveriti:
- da li je beba dovoljno otvorila usta da bi dovoljno duboko prihvatila dojku,
- ako nadalje boli bradavica odnosno bolno je dojenje, onda treba proveriti da li je jezik bebe ispod bradavice kada sisa.
Sa bebbine strane:
Tada će se znati da beba pravilno sisa kad joj mišići obraza izrazito rade i primećuje se da se i uši pokreću od intenzivnog isisavanja. Može se zapaziti i pokreti vilice, a čuje se i kako beba guta.
Kada početni glad popusti beba se opušta, slabije sisa i manje guta.
5. Šta je još važno da znamo u vezi dojenja?
Postoje bebe koje veoma brzo nauče sisati, međutim, nekima je potrebno više vremena. Početkom se dešava da više puta treba
pokušavati kod svakog podoja da bi dojenje bilo udobno. Ali nikad ne treba odustati!
Vredi ponavljati postavljanje na grudi.
Korisno je u prvim nedeljama naučiti bebu na pravilnu tehniku sisanja tako će se, ne samo, izbeći oštećenje bradavice (ragade) već će i majka biti sigurna da će beba u skladu sa naporima dobiti dovoljna mleka, samim tim će krenuti i dovoljna proizvodnja mleka.
Ukoliko je moguće, prilikom svakog podoja treba dojiti iz obe dojke.
Ne treba ograničavati vreme podoja. Beba treba ostaviti na onoj dojci na kojoj je počela sisanje sve dok ne prestane (moguće je da će otpustiti dojku, a možda će i zaspati) tek posle treba ponuditi drugu dojku. Ukoliko prihvati, nastavlja se proces, ali ako ne, nema problema. Ali, ako beba odmah na početku dojenja zaspi ili prestane sa intenzivnim sisanjem, treba je ponovo postaviti na dojku i stimulisati za sisanje.
Preporuke vezane za dojenje pre porođaja
S obzirom da će se majka nakon prođaja naći u potpuno novoj životnoj situaciji, potrebno je da bude spremna. Tu spada i proces dojenja. Danas su majke prilično nesigurne posebno vezano za želju i poriv da uspešno doje svoju bebu.
Upravo je zato poželjno da se trudnice informišu o svim pitanjima i strahovima vezane za dojenje od savetnika dojenja da bi bile spremne za dojenje.
Treba znati da uspešnoj proizvodnji mleka u velikoj meri može da doprinosi i pravilna ishrana trudnice.
Preporuke vezane za dojenje neposredno posle porođaja
U današnjem vremenu mnoge bolnice su baby-friendly, obezbeđuju maksimalnu negu i brigu o bebama te nakon neposrednog dolaska na svet, čim može, prinose u naručje majke. Tako će se beba odmah naći u zagrljaju majke i pristupiti prvom sisanju.
S obzirom da mnoge zablude kruže oko podoja, odmah posle prođaja, važno je znati da organizam trudnice već u drugoj polovini trudnoće je spreman za proizvodnju mleka. Bez sumnje, to znači, da majka neposredno posle porođaja već može da podoji bebu, jer je kolostrum na raspolaganju.
Već kod prvog podoja, odnosno tokom boravka u bolnici, korisno je zatražiti savet od neonaoloških sestara i savetnika za pravilno dojenje.
Szoptatási tippek a gyermekágyas időszakra
Babinje traju šest nedelja od porođaja. U ovom periodu novopečena porodica pokušava da se usaglasi i da izgradi harmoničnu atmosferu. Naravno, to kod nekih porodica ide lako, a kod nekih, ovaj proces ide teže. Ni dojenje ne predstavlja izuzetak.
Ne postoji pouzdani recept koji svima garantuje uspešno dojenje. Bez obzira što je dojenje instinktivan, ipak je veoma osetljiv i složen proces. Oni koji imaju više sreće lako prevazilaze poteškoće ali ima i onih majki koje se suočavaju sa nizom poteškoća. Važno je informisati se o poteškoćama i problemima vezanih za dojenje u periodu babinja.
Usvajanju osnove uspešnog dojenja značajno može da doprinese spremnosti majke za uspešno i bezbrižno dojenje. U tom procesu može da vam pomogne naša iskusna savetnica i stručnjak za dojenje. Bocskai Irci iz Budimpešte.
Autori:
Bocskainé Irci (IBCLC savetnica za dojenje i neonatološka sestra)
Kunji Farkaš Klaudija (ginekološko-akušerska sestra)