…koji pomažu u sagorevanju masnoća!
Čaj je najbolje piće na svetu!
Može biti beli, crni ili zeleni, a može se konzumirati toplo ili hladno, prisutan je već 5000 hiljada godina u životu i ishrani čovečanstva svojim osvežavajućim i energetskim delovanje, a i u zdravstvenom smislu.
Doduše , malo se zna , da se razni vlaknasti čajevi dobijaju od iste biljke –Camellia sinensiste- odnosno od čaj džbuna/ čajevac/. Ima više stotina tipova čaj biljki među kojima je veoma mala razlika zavisno od arome, zemljišta ili načina uzgajanja. Nakon berbe listovi se na različite načine suše i na različite načine se odvija proces fermentacije te tako nastaju sasvim različiti tipovi čajeva.
1. Matcha čaj
Matcha čaj se smatra najkvalitetnijim čajem na svetu.

Mesec dana pre berbe plantaže se prekrivaju, biljke time sporije rastu a listovi proizvode više hlorofila. Na taj način će čaj imati veći procenat theanina koji će još više doprineti, inače već prilično velikoj sadržini, antioksidantskoj karakteristici. Čaj je izuzetno žive boje, a poslužuje se u fino samlevenoj varijanti.
Šolja matcha čaja sa 70mg kofeina spada među jake čajeve.
Biološki efekti:
– Jak antiseptik, virostatik i jača imunosistem
– Reguliše šećer u krvi, 30-40% posto povećava nivo metabolizma i ukoliko se konzumira kontinuirano pomaže i u mršavljenju.
– Jača mentalnu budnost i nivo energije.
– Jak čistač krvi, dobro je za detoksikaciju, antioksidant je i za razliku od drugih čajeva ne pravi želudačnu kiselinu .
– Blagi je diuretik.
Priprema: Prah od Matche sipa se kroz cediljku u šolju i prelije se vrelom vodom. Specijalnom matcha četkicom brzim pokretima mutiti dok se prah ne rastopi. Nije preporučljivo konzumirati više od dva puta dnevno.
2. Oolong čaj

Oolong (ulong) čaj se ne može smatrati ni zelenim ni crnim čajem. Zahvaljujući njegovoj pripremi oolong čaj ima karakteristike i zelene i crnog čaja, odnosno sadržava sve njihove vredne sastojke.
Listovi se podvrgavaju fermentaciji ali se proces pre kraja vrenja prekida. Zahvaljujući ovom specijalnom postupku rastu vrednosti polifenola, flavonola, flavona, fenolne kiseline, aminokiseline i enzima u listovima. U jednoj šolji čaja procenat kofeina dostiže nivo od 50% što odgovara šoljici kafe.
Postoji mnogo vrsta ulong čajeva, najpoznatiji je pouchong sa Taiwaina i kineski ti kwan yin čaj.
Biološki efekti:
– Prirodno topi kilograme, s obzirom da je dva puta jači od zelenog čaja te je izutan za regulaciju kilaže. Po jednoj studiji 2 šolje ulong čaja 10% povećava izbacavanje masnoće iz organizma.
– Smanjuje pritisak i upale.
– Diuretik je dobro je protiv zatvora.
– U Japanu smatraju čajem za ulepšavanje te konzumiranjem ovog čaja koža postaje sveža i mlađa.
– Ulong čaj je bogat izvor tanin kiseline koje je odličan zaštitnik usne dupljine. Zahvaljujući njegovom uticaju rane u usnoj dubljini lakše se zaleče i sprečava nastanak kariesa.
Priprema: Vodom od 85-90 °C preliti, ostaviti 3 minuta poklopljeno ostaviti.Pijte bez ikakvog dodavanja ukusa jer treba se naučiti uživanju.
3. Mate čaj

Mate čaj nije potomak biljke čaja, poreklom iz Azije već je u rodbini sa biljkom iz Južne Amerike yerba mateom, odnosno dobije se od lista mate drva. Stigao je u Evropu krajem XVII veka i dugo je važio po nazivu „oro verde“ zeleno zlato i koristi se isključivo za lečenje u elitnim krugovima.
Mate u odnosu na ostale čajeve ne sadržava kofein već matein. Matein je jači, nego kofein, međutim ne uzrokuje zavisnost. Bez posledica se može dozirati i u većim količinama i može da posluži kao energetsko piće. Za razliku od ostalih čajeva pomaže u lečenju nesanice.
Biološki efekti:
– Pored snažnog osvežavajućeg dejstva, značajno utiče na odumiranje malignih ćelija debelog creva i smanjuje upalne proces u organizmu.
– Ubrzava metabolizam za 10 %, a je još nepoznato iz kog razloga ali je činjenica da najjače utiče na izbacivanje masnoće iz organizma.
– Diuretik je.
– Potpomaže u varenju i smanjuje naduvenost.
– Veoma je koristan napitak i sportistima. S jedne strane jača izdržljivost s druge sprečava nagomilavanje mlečne kiseline u mišićima i tako štiti od upale mišića.
Priprema: Vodom od 80 °C preliven čaj nakon 3-4 minuta se može konzumirati. Može se zasladiti medom ili zaslađivačem. Ne preporučuje se konzumirati više od 3-4 šolje dnevno.
4. Zeleni čaj

Koliko je zeleni čaj zdrav to svi znaju. Po našoj listi tek je na četvrtom mestu. Ali je bitan argument je da u odnosu na gore navede čajeve, ovaj se može relativno jeftino i lako nabaviti i bilo ko uživati u njegovim prednostima.
Zeleni čaj uopšte ne fermentiraju zato ima „samo“ 25 miligrama kofeina u jednoj šolji čaja, što odgovara polovini šolje kafe. U velikoj meri sadržava zdrave polifenole ( u 1 litri ima oko 1 gr ) i izuzetnog antioksidanta catechin (katehin).
Bilološki efekti:
– Poboljšava raspoloženje, memoriju i ostale funkcije mozga.
– Poboljšava metabolizam i utiče na mršavljenje.
– Smanjuje opasnost od infarkta i smanjuje razvoj kardiovaskularne bolesti.
– Polifenol epigallocatechin – gall preventivno anticancerogeno deluje.
– Smatraju ga stimulativnim čajem s obzirom da povećava nivo dopamina i noradredranilin. Ova dva transmitera su odgovorni za osećaj sreće i uzbuđenja kao za adiktiv efekat.
Priprema: Vodom od 85 °C preliti 2-4 minuta ostaviti pa procediti piti limunom i šećerom. Dnevno konzumirati 2-3 šolje.
5. Beli čaj

Beli čaj je od svih ostalih najređi. Tajna belog čaja jeste u tome što se berba u godini u dva dana obavlja dok su listovi biljke još u pupoljcima. Beli čaj ne podvrgavaju fermentaciji već se listovi suše na vazduhu.
Ovaj neobičan proces izuzetno odgovara određenim antioksidantima.
Biološki efekti:
– Sprečava starenje ćelija.
– Blagotvorno deluje kardiovaskularnim bolesnicima na opšte zdravlje.
– Smanjuje krvni pritisak, nivo holesterola i sprečava arterosklerozu.
– Jača imunisistem.
– Jača kosti.
– Blago utiče na raspoloženje i smanjenje masnoće u organizmu.
– Visok procenat kaliuma pomaže u zdravom funkcionisanju mišića.
Priprema: Vodom od 70 °C preliti čaj i nakon 5 minuta može se konzumirati i bez dodavanja ukusa. Preporučljivo je piti proceđenom vodom tako se slatkasti ukus više oseća. Dnevno može se konzumirati i 5-6 šolja, naravno ko može sebi da dozvoli, jer je ovaj čaj prilično skup.