Prvo da se podsetimo gradiva iz osnovne škole, ako smo izostavili taj čas iz biologije ili smo u zadnjoj klupi igrali iks i oks.
Šta su matične ćelije?
U funkcionisanju našeg tela učestvuje više miliona ćelija. Svaka ćelija ima svoju uslugu tj. specijalizovane su za funkcionisanje određenog dela organizma. Zato su matične ćelije toliko specifične u odnosu na bilo koju drugu vrstu ćelija. Matične ćelije su ćelije sa potencijalom da se razviju u mnogo drugih različitih vrsta ćelija u telu.
One služe kao sistem za popravku tela. Nije čudo da se još smatraju i osnovnim gradivnim elementom ljudskog tela. Ovu posebnu ulogu, u kreiranju novih ćelija, čini matične ćelije neverovatno dragocenim u lečenju pojedinih bolesti ako se pravilno prikupe i čuvaju.
Koji su najpouzdaniji načini da se prikupe matične ćelije?
- Iz koštane srži
- Iz pupčane vrpce
Iz koštane srži se uzimaju ukoliko pri rođenju nisu uzete iz pupčanika, ili ukoliko pacijent ima brat ili sestru od kojeg su sačuvane matične ćelije iz pupčane vrpce. Ako nema neposrednog donora teško je naći odgovarajući uzorak za koji treba vremena i sredstava, što dovodi u pitanje čitav postupak lečenja matičnim ćelijama.
Najsigurniji, najbezbedniji a idealan uzorak matičnih ćelija je onaj koji je uzet iz pupčane vrpce pri rođenju.
Koje su karakteristike matičnih ćelija iz krvi pupčane vrpce?
- Imaju sposobnost da prođu kroz krugove deoba ćelija, a da zadrže idealno stanje. S obzirom da se uzimaju pri rođenju, stare su svega 9 meseci, nisu prošle proces starenja čoveka, te su zaštićene od bilo kakvih spoljašnjih uticaja. Pošto su idealne za pacijenta obezbeđuju mnogo brže lečenje.
- Pametne su – sposobne su da pronađu bolesnu ćeliju ili tkivo i pokrenu proces samoizlečenja. To uspevaju zahvaljujući diferenciranju u drugi tip ćelija odrasle osobe.
- Primarne matične ćelija iz krvi pupčane vrpce mogu da izlečiti mnoge teške bolesti. Matične ćelije iz krvi pupčane vrpce bebe imaju brojne prednosti u odnosu na one iz koštane srži. Mlađe su, vitalnije i nisu bile izložene faktoru okoline. U trenutku rođenja mnogo ovih dragocenih ćelija se nalazi upravo u krvi pupčane vrpce, koju lekar nakon presecanja drži u svojim rukama.
- Mogu da se transformisati u bilo koji drugi tip ćelija u telu i upravo ova regeneracija je jedinstvena u medicini. Već se koriste za tretman preko 100 oboljenja, dok se trenutno sprovodi 7.000 kliničkih studija u primeni matičnih ćelija.
Može se slobodno reći da su matične ćelije izvor svih ćelija sa neverovatnom mogućnošću transformacije.
Svakog dan sve veći broj budućih roditelja u Srbiji želi prevencijom da se pobrine za zaštitu zdravlja svoje dece u budućnosti. Dostupnost i jasnost informacija, pozitivne priče o napretku regenerativne medicine i naučna istraživanja su dali veliki doprinos da čuvanje matičnih ćelija iz pupčanika bude izbor mnogih roditelja – kako se često može čuti kao zalog za budućnost.
Zašto da čuvate matične ćelije vaše bebe?
- Neograničen regenerativni potencijal za sva tkiva i organe
- Mogućnost lečenja preko 100 bolesti
- 7.000 kliničkih studija koje ispituju nove terapije matičnim ćelijama
- Mogućnost čuvanja dugi niz godina
- 100% odgovaraju za primenu (lečenje) deteta od koga su uzete
Čuvanje matičnih ćelija je jedna vrsta zdravstvenog osiguranja – ulaganjem u čuvanje matičnih ćelija kupujete “kartu” za budućnost.
Koje bolesti leče matične ćelije?
Prvo je potrebno podeliti terapije po bolestima:
- Standardne terapije
- Regenerativne terapije
- Kliničke studije
Standardne terapije
U našim telima, koštana srž je izvor svih ćelija krvi. U koštanoj srži se nalaze hematopoetske matične ćelije koje kontinuirano prave nove ćelije krvi i zamenjuju uništene ćelije.
Ukoliko se koštana srž ošteti bolešću ili nekim lekovima ona prestaje da pravi ove neophodne ćelije krvi što dovodi do ozbiljnih bolesti. Zato se hematopoetske matične ćelije zamenjuju novim.
Ta zamne se radi transplantacijom koštane srži, to jest transplantacijom matičnih ćelija. Krv iz pupčanika je najbolji izvor matičnih ćelija za takvu transplantaciju.
Regenerativne terapije
Pored koštane srži matične ćelije mogu da regenrišu i druga tkiva i organe. Najviše uspeha primene ima kod sledećih bolesti i stanja:
Autizam; Cerebralna paraliza; Šlog; Povrede kičme; Multipla skleroza; Amiotrofična lateralna skleroza; Gonartroza; Dijabetes; Atrofija očnog nerva; Ožiljci kože; Ćelavost.
Kliničke studije
U svetu se trenutno sprovodi oko 7.000 kliničkih studija sa matičnim ćelijama. Ispituju se brojne bolesti kod kojih matične ćelije mogu da pomognu, a najviše istraživanja je usmereno na sledeće:
- Alchajmerova bolest
- Parkinsonova bolest
- Povrede mozga
- Lupus eritematodes
- Kronova bolest
- Ekcem
- Psorijaza
- Reumatoidni artritis
- Ulcerativni kolitis
- Srčana slabost posle infarkta
- Starenje organizma
- Akutni respiratorni distres sindrom
- Erektilna disfunkcija
- Ciroza jetre
- HIV
- Hronične rane
Primeri konkretnih terapija možete pročitati na dnu stranice OVDE.
Kako se matične ćelije čuvaju?
Prilikom porođaja, bez obzira da li je prirodni ili carski rez, pupčana vrpca se preseca a iz njene krvi se separišu (uzimaju) matične ćelije, pakuju u kesu, transportuju do laboratorije, proveravaju i smrzavaju na -196 stepeni Celzijusa. Za njeno pravilno i nesmetano dugogodišnje odlaganje koriste se takozvane banke matičnih ćelija. Tu se matične ćelije čuvaju pod određenim uslovima i služe kao “lek“ ukoliko dete oboli od neke teške bolesti, a ovaj “lek” je spreman za upotrebu odmah po odmrzavanju.
Koji je proces uzimanja uzorka matičnih ćelija?
Ukoliko ste se odlučili za banku od poverenja u kojoj ćete sačuvati matične ćelije svoje bebe, prva stvar koju bi trebalo da uradite je naručivanje seta za uzimanje uzorka. Set će stići na Vašu kućnu adresu (ili preuzmete u nekoj od ispostava banke u našoj zemlji) i sadržaće sve što je neophodno za bezbedno a pritom i lako za uzimanje jedinstvenih matičnih ćelija vaše novorođene bebe.
Kad dođe taj veliki dan. Pre nego što krenete u porodilište, između ostalog, nemojte zaboraviti ove dve bitne stvari: da ponesete set za uzimanje matičnih ćelija, kao i da kontaktirate osobu sa kojom ste sklopili ugovor da je porođaj krenuo, da bi u što kraćem vremenskom roku stigao u porodilište i preuzeo set.
Nakon rođenja bebe, lekar vrši sakupljanje uzorka krvi iz pupčanika. Proces je potpuno bezbolan, bezbedan i jednostavan za majku i dete.
Odmah nakon porođaja u najkraćem vremenskom roku preuzima se set od medicinskog osoblja i avionom se šalje u laboratoriju. Ovde će matične ćelije biti detaljno testirane i pripremljene za krioprezervaciju od strane specijalno obučenih lekara i laboratorijskih tehničara. Ako je sve u redu, ćelije se čuvaju od 20 do 50 godina u zavisnosti od ugovora.
Ceo process možete pogledati na sledećem videu:
Kako da znam koju banku da izaberem?
Odabir pouzdane banke je presudan. Ako banka matičnih ćelija nema visoke standarde za rukovanje, otpremanje i čuvanje uzorka matičnih ćelija, one možda neće biti upotrebljive ako vam ikada zatrebaju. Ako banka nije finansijski stabilna, to može uticati na to gde i kako se čuva ovo blago na duže staze. Nemojte ostaviti za poslednji čas počnite na vreme da se informišete o tome koju banku izabrati. Krajem drugog trimestra, od 27. nedelje trudnoće, već može početi sa traganjem kome ćete poveriti tako dragocenu stvar na čuvanje.
Treba da izaberete kompaniju sa kojom ćete se osećati sigurno jer čuvate matične ćelije svog deteta za čitav život. Raspitajte se koje su Vam sve banke na raspolaganju u Srbiji.
OBRATITE PAŽNJU NA SLEDEĆE INFORMACIJE:
- Da je banka međunarodno priznata i akreditovana kako bi znali da se laboratorija za obradu matičnih ćelija pridržava najstrožijih standard kao što su AABB i FACT
- Pitajte u okolini ko je kod koga potpisao ugovor i da li je zadovoljan dosadašnjim uslugama
- Da banka ima pouzdane partnere
- Da je dugo godina na tržištu
- Da kompanija ima plan za premeštanje uzoraka u slučaju da prestane sa postojanjem
- Informišite se koliko je uzoraka prikupila banka i koliko je iskorišćeno za lečenje. Ovo jasno govori o uspešnosti i pouzdanosti!
- Da ima veliki naučni tim koji je garant naučnog pristupa
- Da je transparentna i da su svi troškovi jasno naznačeni
- Da ima jasnu strategiju u slučaju da treba iskoristiti uzorak za lečenje
Mnoge trudnice nas pitaju u našem Udruženju koju banku preporučujemo?
Na to, mi postavimo jedno pitanje : “Koju banku poznajete, koja vam prva padne na pamet kada pomislite na matične ćelije?”
I uglavnom dobijamo uvek isti odgovor: “BioSave”. To puno govori o ovoj kompaniji. Ono što bi mi izdvojili je da Bio Save – Famicord postoji već 15 godina i da je do sada prikupio uzorke za preko 500.000 porodica širom Evrope i sveta, što ga čini najvećom bankom za matične ćelije u Evropi i 5. najvećom u svetu. FamiCord u svojoj grupi poseduje 10 laboratorija u 8 evropskih zemalja što osigurava obradu uzorka čak i kada u jednoj zemlji nastane neka vanredna situacija koja eventualno onemogućuje transport uzoraka.
S ovim je odgovoreno na dosta prethodnih pitanja, kad je reč o potrazi za bankom matičnih ćelija od poverenja. Ne krijemo, Udruženje Anahitas je u prijateljskom partnerstvu sa firmom Bio Save i sa poverenjem je preporučujemo našim trudnicama koje žele da investiraju u budućnost svog deteta.
……………………………………………………………………………….