Zbog povećanog nivoa hormona, trudnice su više osetjivije na vaginalne infekcije. U organizmu trudnica dešavaju se brojne promene. Jedna od njih je i izrazito povećana količina vaginalnog sekreta. Ukoliko je ovaj sekret čist, providan ili bele boje, bez mirisa (rezultat hormonalnih promena) tada se radi o zdravom vaginalnom sekretu.
Ponekad, međutim, povećan sekret ukazuje na infekciju koji nastaje disbalansom bakterija u vaginalnom regionu.
INFEKCIJE U TRUDNOĆI
Slede četiri vrste infekcije u trudnoći koje mogu uticati na trudniću:
1. Bakterijska vaginoza (glavni uzročnik vaginalne upale u trudnoći):
Vaginoza je jedna od najčešćih infekcija. Može da se javi kod svake 5. trudnice, zbog preteranog razmnožavanja vaginalnih uzročnika kao posledica hormonalnog disbalansa. Ukoliko se ne leči može da izazove porođaj pre vremena ili rođenje bebe sa malom težinom. Karakteristike su: sivobelkasti vaginalni sekret, neprijatnog mirisa , bolno mokrenje i vaginalni svrab.
Lečenje se odvija strogo pod lekarskim nadzorom!
Može se sprečiti:
-izbegavanjem vlažnih , uskih gaćica i šampona za kupanje,
-korišćenjem udobnog, prozračnog donjeg veša
-nakon tuširanja odgovarajuće brisanje – od vagine ka guzi
2. Gljivične infekcije u trudnoći
Najčešće je uzrokovan razmnožavanjem gljivice Candida (koja se često može naći u vagini čak i zdrave osobe). Razlog je povećanje nivoa hormona estrogena i progesterona tokom trudnoće, što omogućava povoljne uslove za razmnožavanje. Isto tako razlog može da bude i terapija antibiotikom, ili pak seksualni odnos, pošto menja PH vrednost vagine. Karakteristike: bol i svrab vagine, povremeno iziritirana (sa ranom) sluzokoža, otečen, crvenkast zid vagine i usmina, gust – povremeno sirkast – žućkasto-beli sekret, bolan sex.
Lečenje se odvija strogo pod lekarskim nadzorom!
Može se sprečiti:
-korišćenjem prozračnih, pamučnih gaćica,-spavanje bez korišćenja donjeg veša
-dnevnim unošenjem tečnosti od 2 do 3 litre,
-uzimanjem kompleks ugljenih hidrata (izbegavati rafinisani šećer),
-uzimanjem jogurta sa probiotikom.
3. Streptococcus B grupe u trudnoći
Zdrave žene, njih 20-25% ima infekciju Streptokok grupe B. Obično se primećuje u crevnom sistemu, anusu ili u vagini. Pregled se obavlja u periodu od 35. do 37. nedelje. Infekcija se najčešće pojavljuje u urinarnom traktu. Kao simptom infekcije javlja se bol i peckanje tokom mokrenja, mutna mokraća, učestala potreba za odlazak u toalet. U toku trudnoće, u određenim fazama, primenjuje se lečenje antibioticima, pre porođaja i ukoliko je potrebno, i tokom trudnoće, da bi se izbegla infekcija bebe.
Za prevenciju na žalost ne postoji način.
4. Trichomoniasis u trudnoći
Infekcija trihomoniasis je najčešća i najlakša za izlečenje. Godišnje se registruje blizu 7,5 milona slučaja.
Trihomonas vaginalni parazit i u normalnoj situaciji se nalazi u vagini, a infekcija se dešava kada se oni namnože. Zelenkasto – žuti , penast sekret, neprijatnog mirisa, svrab, peckanje i iritantni osećaj prilikom intimnog odnosa.
Lečenje se odvija strogo pod lekarskim nadzorom!
U cilju preventive, preporučuje se korišćenje kondoma prilikom seksualnog odnosa.
Sve ove infekcije se brzo otkrivaju ali se brzo i izleče, naravno, pod nadzorom lekara. Zatraži konsulataciju sa ginekologom!
znAčaj vežbaNJA U TRUDNOĆI
U životu svake žene fizička aktivnost ima važnu ulogu. Ovo naročito važi za period trudnoće, kako za buduću majku, tako i za bebu. U drugom i trećem trimestru može se krenuti sa vežbama namenjenim