Šta je dijafragma za kontracepciju (pesarijum) i kako funkcioniše?
Dijafragma ili pesarijum je jadan od najstarijih i u to vreme najrasprostranjenijih metoda za kontracepciju koji se koristi za sprečavanje trudnoće. Ono se umetne u vaginu i pokriva cerviks (ulaz u matericu) kako bi sprečilo spermu da uđe u matericu i oplodi jaje. Dijafragma se koristi sa kontraceptivnom gelom koji uništava spermu.
Funkcionisanje dijafragme zasniva se na tome da sprečava direktan kontakt između spermija i jajne ćelije, što onemogućava oplodnju. To se postiže tako što se dijafragma umetne u vaginu pre nego što se odvije seksualni čin i drži se tamo šest sati nakon njega, tako da može obezbediti do 30% zaštite od neželjene trudnoće ako se pravilno koristi.
Napomena: Dijafragma nije 100% sigurna metoda kontracepcije i ne štiti od prenosive bolesti. Potrebno je koristiti je u kombinaciji sa drugim kontraceptivnim metodama, poput kondoma, da bi se povećala efikasnost i zaštitila od zaraznih bolesti.
Važno je znati: Dijafragma se može dobiti u raznim veličinama, a koja je najpogodnija može da utvrdi ginekolog ako se ugojite ili smršate više od 5kg i nakon porođaja, ponovo treba utvrditi veličinu pesarijuma. Pesarijum napravljena od latexa se može koristiti 1-3 godine, silikonska se može koristiti i do 10 godine. Cena pesarijuma je često povoljnija od drugih metoda kontracepcije zahvaljujući mogućnosti ponovnog korišćenja
Prednosti upotrebe dijafragme: brza i jednostavna upotreba, bez štetnih efekata
Evo nekoliko prednosti upotrebe dijafragme:
- Bez hormona: Dijafragma ne sadrži hormone, što ga čini prihvatljivim za one koji ne žele da primenjuju hormonske metode kontracepcije.
- Brza i jednostavna upotreba: Dijafragma se lako može nositi i koristiti, što ga čini praktičnim izborom za žene koje traže brzu i jednostavnu zaštitu od začeća.
- Sigurnost: Dijafragma je sigurna za upotrebu i nema štetne efekte za zdravlje.
- Održivost: Dijafragme su obično ponovno upotrebljive i ekološki prihvatljive opcije.
- Fleksibilnost: Dijafragme su dostupne u različitim veličinama, oblicima i materijalima, što omogućava ženama da izaberu najprikladniju za njihove potrebe i preference.
- Niska cena: Dijafragme su obično jeftiniji od druge kontracepcijske opcije kao što su hormonske tablete ili intrauterine uređaji (IUD).
Mane mogu biti alergija na materijal pesarijuma i spermicid, a po nekim istraživanjima može da poveća rizik za infekciju mokraćnih puteva.
Kako odabrati odgovarajuću dijafragmu?
Evo nekoliko saveta za odabir prave dijafragme:
- Posetite ginekologa: Ginekolog može da vam pomogne da odredite pravu veličinu dijafragme.
- Izmerite širinu vagine: To će vam pomoći da odredite odgovarajuću veličinu dijafragme.
- Izaberite materijal: Dijafragme se izrađuju od različitih materijala, uključujući silikon i lateks, pa odaberite onu koja vam najviše odgovaraju.
- Dijafragme dolaze u različitim oblicima, uključujući okrugle, ovalne i oblikovanje sa izbočenjima. Odaberite oblik koji vam najbolje odgovara.
- Obratite pažnju na kvalitetu dijafragme koju kupujete, pa izaberite one koje su proizvedene od kvalitetnih materijala i prošle kvalitetne kontrole.
- Proverite uputstva za upotrebu: Obavezno pročitajte uputstva za upotrebu i saznajte kako pravilno da je koristite.
Mitovi i predrasude o dijafragmama
Postoje neke predrasude i mitovi o dijafragmama koji često utiču na odluku žena da je ne koriste. Kao što su:
- Dijafragma je nehigijensko rešenje: Dijafragma se može lako održavati čistim i jednostavno se može izbaciti i oprati nakon upotrebe.
- Dijafragma pomaže da se trudnoća dogodi: Dijafragma se koristi za sprečavanje trudnoće, a ne da bi se omogućilo začeće.
- Dijafragma je neprijatna za korišćenje: Dijafragma se može uneti u vaginu nekoliko sati pre nego što se odvije seksualni čin, što znači da žena neće osetiti ništa tokom seksa.
- Dijafragma nije efikasna: Dijafragma je visoko efikasna kada se pravilno koristi i kombinuje sa kontraceptivnim gelom.
- Dijafragma nije dostupna: Dijafragme su dostupne u mnogim zemljama, uključujući i Srbiju. Treba ih kupiti od stručnjaka koji će pomoći u određivanju veličine i objašnjenju pravilne upotrebe.
Zaključak: dijafragma je sigurna i efikasna metoda kontracepcije i njene predrasude i mitovi često odvraćaju žene od korišćenja.
Koje su alternative dijafragmi za kontracepciju?
Postoje mnoge alternative dijafragmi za kontracepciju, uključujući:
- Kondom: Kondomi su jednostavni za upotrebu i štite od začeća i prenošenja bolesti.
- Hormonska kontracepcija: To uključuje pilule, injekcije, implantate i intrauterine uređaje (IUD) koji koriste hormone da spreče začeće.
- Sterilizacija: To uključuje procedure koje sprečavaju trudnoću, kako za žene tako i za muškarce.
- Kontrola rađanja bez hormona: To uključuje metode kontrole rađanja bez hormona, kao što su sponges, cervicalni prstenovi i kalendarsko planiranje.
Obavezno posavetujte se sa ginekologom pre početka upotrebe bilo koje metode kontracepcije.