Šta je prva menstruacija i kada se javlja?
Prva menstruacija (ili medicinski zvano Menarha) je početak puberteta kod devojčica i označava da su njeni reproduktivni organi spremni za trudnoću. Prva menstruacija obično se javlja u proseku između 11 i 14 godina, ali može početi i kasnije. To može varirati kod pojedinih devojčica i zavisi od genetike i zdravstvenog stanja. Menarha je normalan deo rasta i razvoja i može označavati da devojčica postaje žena.
Simptomi prve menstruacije
Simptomi Menarhe uključuju sljedeće:
- Krvarenje iz genitalnog trakta: To je najčešći simptom i obično traje od tri do sedam dana.
- Bol u trbuhu: Nekim devojčicama može biti neprijatno tokom prve menstruacije zbog bola u trbuhu ili grčeva.
- Nervoza i nesanica: Devojčice takođe mogu osetiti nervozu ili nemir zbog promena u njihovom telu.
- Promene raspoloženja: Devojčice takođe mogu osetiti promene raspoloženja, poput razdražljivosti, suza ili anksioznosti.
- Povećana potreba za uriniranjem: Devojčice takođe mogu osetiti povećan nagon za piškenje tokom prve menstruacije.
Napomena: Simptomi se mogu razlikovati kod pojedinih devojčica i ne moraju se pojavljivati svi istovremeno. Ako postoji neuobičajeno ili izraženo krvarenje ili bol, preporučuje se konsultacija sa lekarom.
Dakle prva menstruacija (menarha) označava početak reproduktivnog života, dok menopauza (prestanak funkcije jajnika) označava kraj ovog perioda.
Medicinsko objašnjenje Menarche i zašto dolazi do nje
Kod rođenja, devojčicama već su razvijeni organi, čak se i u jajnicima već nalaze počeci jajnih ćelija koje će tokom života sazrevati.
Istovremeno, jedna ozbiljna smetnja u centralnom nervnom sistemu do početka puberteta, sprečava da hipofiza luči takve hormone, koje stimulišu jajnike da proizvode polne hormone, time podstiču sazrevanje jajnih ćelija i pokreću ciklične promene sluza materice.
Ova smetnja postepeno prestaje oko 11. i 12. godine, tako da usled lučenja hormona talanusa i hipotalanusa kreću i jajnici da proizvode polne hormone (najvažniji su estrogen i progesteron).
Na sluz materice deluju hormoni jajnika, te nastaje ciklično udebljanje sluzne opne, koja se na kraju odvaja. Ovo se zove menstrualni ciklus. Ukoliko se ne oplodi zrela jajna ćelija, udebljana sluz materice se odvaja i kroz vaginu odlazi. To je menstrualno krvarenje koje obično traje od 4-7 dana.
Nakon toga, ponovo kreće kruženje, koje je u proseku 28 dnevni, međutim, treba znati da je menstruacija u pubertetu neredovnija, tek posle 1-3 godine od prve menstruacije postaje redovna. Zbog nezrelosti hormonalnog regulisanja, od prvih menstruacija svega 5-8% dešava se zajedno i sazrevanje jajnih ćelija, nakon 1-2 godine, otprilike u polovini ciklusa, a kasnije prilikom svakog ciklusa se dešava sazrevanje jajne ćelije
Kako se pripremiti za prvu menstruaciju?
Priprema za prvu menstruaciju može varirati od devojčice do devojčice i zavisi od njihovim individualnim potreba i zahteva. Par saveta kako da dočekate prvu mestruaciju:
- Razgovarajte sa roditeljima, učiteljicom ili drugom odraslom osobom: Ova osoba može biti od velike pomoći i može vam pružiti informacije i savete.
- Raspitajte se, prostudirajte šta možete i želite da koristite od higijenskih proizvoda (tamponi, jastučići, menstrualne čašice) i kupite ih unapred.
- Ostanite aktivne: I dalje se bavite fizičkom aktivnošću i držite se svog uobičajenog rasporeda.
- Pripremite se za bol: Ako osetite bol tokom menstruacije, ponesite lek protiv bolova koji vam preporuči lekar.
- Pripremite se za neprijatne simptome: Uzmite neke higijenske proizvode sa sobom u školu ili na put ako očekujete menstruaciju.
Mesečno krvarenje-menstruacija je jedan od bitnog telesnog znaka i okosnica dugog procesa izrastanja u ženu.
Korišćenje higijenskih proizvoda za menstruaciju
Postoje različiti higijenski proizvodi koji se mogu koristiti za vreme menstruacije, uključujući tampone, jastučiće i menstrualne čašice. Ovi proizvodi se koriste kako bi se zaštitilo donje rublje od krvarenja. Evo nekoliko saveta za korišćenje ovih proizvoda:
- Tamponi: Tamponi se umetnu u vaginu kako bi absorbirali krvarenje. Mogu se koristiti noću ili tokom dana.
- Jastučići: Jastučići se pričvršćuju na donje rublje i takođe absorbiraju krvarenje. Mogu se koristiti noću ili tokom dana.
- Menstrualne čašice: Menstrualne čašice su izrađene od gume i smeštaju se u vaginu kako bi absorbirale krvarenje. Mogu se koristiti duže vreme od jastučića ili tampona.

Napomena: Važno je da odaberete higijenski proizvod koji vam odgovara i koji se dobro uklapa u vaš stil života. Takođe, važno je da promenite tampon ili jastučić svakih 4-8 sati, a menstrualnu čašicu prema uputstvima proizvođača.
Rast kod devojčica oko prve menstruacije
Prva menstruacija često se javlja uz rast i druge fizičke promene u telu devojčice. Ovo je normalno i deo je prirodnog razvoja. U ovom periodu, devojčice često dobijaju više kilograma i centimetara u visinu, a takođe se javljaju i promene u njihovim oblinama.
Međutim, rast i fizičke promene kod devojčica su individualne i variraju od pojedinca do pojedinca. Nekim devojčicama može se javiti brži rast pre početka menstruacije, dok drugima može potrajati duže vreme.
Kada posetiti lekara zbog prve menstruacije?
Preporučuje se da devojčice i mlade žene posete svog lekara pre početka menarhe kako bi se razgovaralo o zdravlju reproduktivnog sistema i menstrualnom ciklusu. Međutim, ukoliko se pojave bilo kakva pitanja ili problemi tokom ili nakon prve menstruacije, takođe je potrebno posetiti lekara.
Sledeći simptomi su razlog za konzultaciju sa lekarom:
- Nepravilna ili jako obilna menstruacija
- Dugotrajni ili jaka bol tokom menstruacije
- Poremećaji u menstrualnom ciklusu, poput produženog razdoblja između ciklusa
- Sumnja u trudnoću
- Sumnja u infekciju ili bolest polnih organa
Važno je konsultovati se sa stručnjakom kako bi se postavila precizna dijagnoza i pružio adekvatan tretman.
Mitovi i zablude
Postoji mnogo mitova i zabluda o prvoj menstruaciji, koji često vode ka zbunjenosti i neznanju kod devojčica i njihovih roditelja. Ovde su neki od najčešćih mitova i zabluda:
- Menstruacija uvek počinje u pubertetu – Menstruacija može početi u bilo kojem trenutku između 8 i 15 godina.
2. Menstruacija uvek traje 7 dana – Trajanje menstrualnog ciklusa može varirati od osobe do osobe, uključujući i trajanje same menstruacije.
3. Menstruacija uvek počinje ujutro – Vreme kada počinje menstruacija može varirati i početi u bilo koje doba dana ili noći.
4. Menstruacija znači da ste spremni za trudnoću – Menstruacija samo pokazuje da su organi reproduktivnog sistema funkcionalni, ali ne i da ste spremni za trudnoću.
5. Menstruacija uvijek uzrokuje bolove – Ukoliko se jave bolovi, oni se obično javljaju u donjem dijelu trbuha i obično su blagi do umerenih. Ukoliko su bolovi jako jaki, trebate posetiti lekara.
Kako podržati devojčicu tokom menarhe?
Prva menstruacija može biti stresna i zastrašujuće iskustvo za devojčice i mlade žene, stoga je važno podržati ih tokom tog vremena. Ovde su neke od saveta koje možete učiniti kako biste pomogli devojčici da se oseća sigurno i zbrinuto:
- Razgovarajte sa devojčicom o menstrualnom ciklusu i šta može očekivati. Dajte joj informacije i odgovore na sva njena pitanja.
- Obezbedite joj adekvatne higijenske proizvode, poput tampona, jastučića i uložaka.
- Pojasnite i pokažite joj kako da koristi higijenske proizvode i budite spremni da odgovorite na sva njena pitanja. Dajte joj slobodu da odlučuje šta joj najviše odgovara u vezi sa higijenskim proizvodima.
- Budite tu za nju – Ukoliko se pojave bilo kakva pitanja ili brige, budite tu da ih slušate i pružite podršku.
- Objasnite joj da je menstruacija normalan dio života i da mnogo žena prolazi kroz isto.
Ova podrška može značajno uticati na osećaj sigurnosti i zbrinutosti devojčice tokom menarhe. Važno je biti strpljiv, saosjećajan i informisan kako biste pružili najbolju podršku.