Za godinu dana, od bespomoćnog novorođenčeta postala je beba koja se na dve noge gega. Neopisiv doživljaj je posmatrati njihov nagli napredak, kako iz dana u dan uče, bez obzira na česte neuspehe, iznova počinju i ponavljaju neke pokrete.
Važno je znati:
Većina majki sve će učiniti da potpomogne razvoj svog deteta (nosi bebu na plivanje, ili puno ga uči), a u slučaju kada beba ne dostigne taj nivo razvoja, koji je predviđen po mesecima, padne u očajanje.
Mnoge majke, suprotno ovome, ni najmanje se ne brinu, naime dete će, svakakao, naučiti prevrtati se, hodati, puziti.
Dobar savet: Valja pratiti razvoj kretanja deteta, makar i kroz igru, da bi se otkrio eventualni zastoj. |
Razvojne faze kretanja:
- Držanje glave između 1-3 meseca:
Velika većina beba u 3. mesecu već drži glavicu.
Savet: bebu što manje treba stavljati u položaj „skoro sedeći”. Umesto toga, češće je treba prileći na stomak, kako bi tako podizala glavicu, kasnije bi se odupirala rukama, pa i mišiće ojačavala (treba pustiti da se na podu, na raširenom ćebetu, slobodno kreće).
- Prevrtanje između 3 – 6 meseci:
Većina beba između 3 – 6 meseci nauče prevrtati se bez posebne pomoći.
Savet: razvoj ovakvog kretanja može se potpomoći od strane majke i to tako, da bebu umotanu u ćebence prevrće levo-desno. Bebice te pokrete vole, šta više uživaju, a kasnije i one same potpomažu ovakvo kretanje. Kada se prevrće jednom ili dva puta, tada već ovo kretanje može da ponavlja više puta. Ako se to, ipak, ne desi, onda verovatno beba nije stimulisana jer je navikla da je uvek pomažu i da joj sve daju u ruke. Treba pustiti da greši, neka se malo „muči”, da sama nauči tehniku prevrtanja.
- Puzanje između 5-11 meseci:
Najviše beba između 5-11 meseca nauči puziti. Naravno, kao sve forme kretanja, zavisi od same bebe.
Savet: važno je obezbediti bebi dovoljan prostor za kretanje, međutim, prethodno treba ukloniti sve one predmete, kojima bi mogla da se povredi, da se stavi zaštita na sve konektore!
Postoje takve bebe, koje izuzetno puze ili koje u početku radije unazad puze, a kasnije toliko dobro usavrše svoje puzanje da ih uopšte nije lako sustići. |
Puzanje se može podsticati stavljanjem omiljenih igračaka na razdaljinu van dohvata ruke. Oblačiti bebu u dvodelnu odeću (ne u jednodelnu) pošto će tako ona imati bolji osećaj za svoje kretanje.
Puzanje je veoma važno u razvoju kretanja bebe i ukolio ova faza izostane, ona čak može da ima poteškoće u učenju.
- Sedenje između 8-10 meseci:
Ni za sedenje ne treba bebu požurkivati, ima dovoljno vremena za to 8 do 10 meseci.
Kada je beba u stanju da sama ustane u sedeći položaj i bez podrške može da sedi, tada je naučila da sedi.
Savet: beba se ne sme prisiljavati da sedi, važno je sačekati da leđni mišići ojačaju i da može samostalno da sedi. Dotle je bolje pustiti da puzi i da tako jača mišiće.
- Stajanje i hodanje između 10-18 meseci:
Što se tiče stajanja i hodanja obično se razviju između 10 do 18 meseci. Stajanjem se može smatrati kada beba samostalno, može i uz hvatanje za neke predmete, ustane.
Savet: ni ovo nije potrebno požurkivati, vući rukom kada stoji ili na silu se šetati, jer se tako remeti osećaj ravnoteže bebe, a opterećuje se i svod stopala. Važno je pustiti da beba sama iskusi hod na dve noge.
Ukoliko u navedenim vremenskim intervalima date forme kretanja ne počinju, potrebno je obratiti se pedijatru!