Blizanačka trudnoća, takođe, ima rane znake kao i normalna trudnoća. Opšte uzev, može se reći da su znaci blizanačke trudnoće nešto pojačani naspram normalne trudnoće.
S obzirom da nije na odmet pripremiti se na blizanačku trunoću i to psihički, fizički materijalno pa i emotivno, evo nekoliko najčešćih simptoma koji ukazuju na blizanačku trudnoću:
Izuzetan zamor: Najčešća tegoba u slučaju blizanačke trudnoće je preterana izmorenost. Pospanost, letargija, iscrpljenost karakteriše ovakvu trudnoću. One mogu da se pojačavaju, s obzirom da organizam mora hraniti više plodova.
Teške jutarnje mučnine: najveći broj blizanačke trudnice se žale na intenzivne jutarnje mučnine. Povećano lučenje hormona izaziva osetljivost na mirise, povećanu proizvodnju pljuvačke, česte su žalbe na bolove u želucu. Ove tegobe obično prestaju nakon 12-14. nedelje.
Veoma siguran test trudnoće: trudnice koje očekuju blizance neposredno posle izostanka menstruacije, imaju izrazit pozitivan test na trudnoću. Obično kod rane trudnoće, crtica na testu je nešto bleđa. U slučaju blizanačke trudnoće HCG nivo je daleko viši, tako da i test daje jednoznačniji rezultat.
HCG (human chorion gonadotropin) je hormon koji se, već nakon 10 dana od začeća, može iskazati iz krvi trudnice, a njegova količina do 10. nedelje trudnoće naglo raste. Blizanačka trudnoća daje povišen nivo HCG rezultat.
Veći i brže rastući stomak: u slučaju blizanačke trudnoće materica trudnice se više širi u odnosu na normalnu trudnoću, tako da je i stomak veći. U ranoj fazi zbog povećane zapremine krvi i veće količine plodove vode trudnoća je ranije vidljiva nego kod druge.
Gojaznost: kako zbog blizanačke trudnoće stomak izgleda veći tako i težina brže raste. Naravno, rast težine zavisi od visine trudnice kao i od stasa, pa i od težine pre trudnoće.
Rani pokreti ploda: najuzbudljiviji momenat u trudnoći je osećaj da se plod pokrenuo. Trudnice koje očekuju blizance obično ranije ili pojačano osećaju pokrete plodova. Međutim, ima i takvih primera da zbog položaja (okrenuti jedan prema drugom) plodova, trudnica manje oseća pokrete.
Potvrda ultrazvukom: danas moderna tehnologija omogućava potvrdu blizanačke trudnoće već u ranoj fazi kao i to, koliko su plodovi životno sposobni. Ultrazvučni pregled je jedini način za potvrdu blizanačke trudnoće. Greška je prosto nemoguća kod potvrde o broju plodova, naročito u drugom trimestru. Postoji, ipak, izuzetak, kada se radi o ekstremnoj blizanačkoj trudnoći (sa više pet/šest plodova) i prvom prilikom ne mogu ustanoviti tačan broj beba.
Otkucaj srca ploda: na kraju prvog trimestra iskusno stručno lice može da izdvoji otkucaj srca bebe. Ređe se dešava, da se pored otkucaja srca, čuje i drugi (sličan otkucaju srca) otkucaj koji može biti od majke ili zvuk iz pozadine.
Nepravilan AFP rezultat: alfa-fetoprotein pregled podrazumeva vađenje krvi trudnice u drugom trimestru, a cilj je otkrivanje eventualne nepravilnosti kod ploda. Kod blizanačke trudnoće test može da pokaže izrazit pozitivan rezultat.
Istorijat porodice/predosećaj: pored naglašenih simptoma i loših rezultata pregleda, ne može da se ne obrati pažnja na intuiciju majke, niti na blizanačku trudnoću u porodici. Ovo ukazuje na to da treba računati na mogućnost blizanačke trudnoće.