ŠTA JE I KOJI SU UZROCI NASTANKA ENDOMETRIOZE?
Stanje kada se deo sluznice materice nađe van materice i na drugom mestu (najčešće u jajovodima, na zidovima jajnika ili u tkivima male karlice) naziva se endometrioza. U toku procesa, odnosno sluzno (indometrijalno) tkivo se nađe van materice, osetljivo reagujući na hormone svakog meseca se udebljava kao i sluzna opna u materici. Prilikom krvarenja ona se odvaja i, s obzirom da ne može da se udalji iz organizma, nagomilava se u zatvorenim telesnim šupljinama, te iritira okolna tkiva.
Nagomilana krv u organizmu se pretvara u ciste, koje mogu da se pretvore u ožiljke ili nastaju srasline ili na organima u maloj karlici mogu nastati ožiljci.
U toku normalnog menstrualnog ciklusa na uticaj polnih hormona sluzokoža materice se udebljava i tako se sprema za prihvatanje moguće trudnoće. Ako se ne desi začeće, opada nivo hormona zbog koga se udebljani sluz materice mesečno odvaja i izbacuje iz vagine u pratnji krvarenja.
Sam proces je bolan, naročito se pojačavaju simptomi tokom menstruacije, a ožiljci i srasline mogu dovesti do neplodnosti tako da endometrioza, pored niza neprijatnosti, često je i uzrok neplodnost.
Zasada su nepoznati pravi uzroci endometrioze, međutim, mnogo faktora mogu da izazovu aktiviranje ove bolesti:
- lečenje medikamentima i lekovima za smirivanje bolova,
- neprestano korišćenje lekovitih bilja,
- stalne, blage upale u organizmu,
- nedovoljno aktivan način života,
- hroničan stres,
- neispravna i neredovna ishrana,
- traume abdomena (ekstemno kretanje, nezgodom ili operacijom izazvan stomačni stres).
S obzirmo da su uzroci endometrioze, zasada još nepoznati, ne postoji ni konkretan način za preventivu. Međutim, kod onih žena, koje su već rađale, manja je verovatnoća da će patiti od endometrioze, nego kod onih koje nisu rađale.
Pošto uzroci endometrioze još nisu potvrđeni, stoga samo pretpostavkama se može ukazati na neke stvari:
- Po jednoj teoriji, menstrualna krv koja sadržava endometrium (opna sluza materice) cirkuliše vraća se, i kroz jajovod stiže u trbušnu duplju, gde se endometrium zalepljuje i počne da raste.
- Po drugoj teoriji, strujanje krvi transportuje endometrijalne ćelije u razne regione tela.
- Po trećoj teoriji, razvoj bolesti podstiču genetički uzroci.
- Pored navedenih, uzročnik može biti i slabo, nepravilno funkcionisanje imunog sistema.
- Po teoriji drugih naučnika da neke ćelije u trbušnoj duplji sačuvaju sposobnost da se pretvori u endometrijalnu ćeliju. One su takve ćelije koje su u embrionalnom periodu omogućile ravoj materice. Na osnovu pretpostavki uticaj genetike ili okoline navodi da se ove ćelije van materice, pretvaraju u endometrijalne ćelije.

KOJI SU SIMPTOMI ENDOMETRIOZE?
Endometrioza može biti blaga, umerena ili teška. Bez lečenja, vremenom, može da se pogorša. U nekim slučajevima uopšte se ne javljaju simptomi i bolest se otkriva tek prilikom hirurške intervencije iz drugih razloga.
Najčešće je prate neprijatni simptomi:
- Bolne menstruacije ( dismenoreja) – bolovi se mogu javiti u maloj karlici nekoliko dana pre menstruacije i može potrajati i posle u vidu bolova u abdomenu, odnosno u leđima.
- Bolovi i u drugim periodima – bolovi mogu da se jave i za vreme ovulacije. Može da se javi oštar bol u toku intimnog odnosa ili vršenja velike ili male nužde.
- Pojačano krvarenje – dešava se da se obim krvarenja poveća tokom menstruacije, a može se desiti krvarenje u periodu između dve menstruacije.
- Neplodnost – ima i takvih slučajeva da se endometrioza otkriva kada se vrši ispitivanje razloga neplodnosti.
- Ostali opominjujući znaci mogu biti: bolne i nepravilne menstruacije, bolna mala i velika nužda, bolan rad creva, proliv ili zatvor kao i krvava mokraća pa i stolica.
Tokom menstruacije sasvim je normalan manji bol ili grčevi u maloj karlici, međutim, žene koje pate od endometrioze menstruaciju opisuju kao veoma bolne (koje se vremenom pogoršavaju).
NAJČEŠĆE TEGOBE U SLUČAJU ENDOMETRIOZE
Najčešća tegoba u slučaju endometrioze je jak bol, međutim, njegova jačina ne potvrđuje pouzdano i stadium bolesti.
Kod nekih žena i umerena endometrioza izaziva jake bolove, a kod nekih, mnogo izrazitiji ožiljci ne izazivaju nepodnošljive bolove, dakle, sve zavisi i od osobe.
Važno je endometriozu odvojiti od drugih bolesti u maloj karlici koje, takođe, prate jaki bolovi kao sto su: upalne bolesti u maloj karlici ili ciste na jajniku.
DIJAGNOSTIKA ENDOMETRIOZE
Često je lako utvrditi postojanje endometrioze na osnovu karakterističnih simptoma uz ultrazvučni pregled, i u nekim
slučajevima je to dovoljno. Istovremeno, kada su u pitanju nesigurni simptomi, pribegava se hirurskoj intervenciji za utvrđivanje, ili se bolest utvrđuje uzimanjem uzorka.
Uspostavljanje dijagnoze počinje sa pregledom kod ginekologa, kada lekar ispipava ciste, koje su nastale od ožiljaka.
Nakon toga vrši se ultarzvučni pregled, kojim se utvrđuje stanje organa u maloj karlici.
Kada se ne može ispipati endometriozna, a ultrazvučni pregled potvrđuje njenu prisutnost, tada se primenjuje mala hirurška intervencija, laparaskopijom. Međutim, simptomi su često toliko jednoznačni da nema potrebe za ovakvom intervencijom.
LEČENJE ENDOMETRIOZE
Terapijske opcije za endometriozu
Postoje različite terapijske opcije za endometriozu, uključujući:
- Hormonalna terapija: Ovaj tip lečenja koristi hormonske lekove kako bi se smanjio rast endometrijskih ćelija i ublažili simptomi.
- Konzervativno hirurško lečenje: Ova vrsta hirurškog lečenja ima za cilj uklanjanje endometrijskih čvorova bez oštećenja reproduktivnih organa.
- Ovarijalna suprema: Ova vrsta hirurškog lečenja podrazumeva uklanjanje jedne ili obje jajne žlezde, što dovodi do pada estrogena i zaustavlja rast endometrijskih ćelija.
- Histerektomija: Ova vrsta hirurškog lečenja podrazumeva uklanjanje materice i jajnih žlezda, što zaustavlja rast endometrijskih ćelija i ublažava simptome.
- Fizikalna terapija: Ovaj tip lečenja koristi fizikalne tehnike, poput toplih obloga, masaže i fizioterapije, kako bi se ublažili simptomi.
Lekar će proceniti zdravstveno stanje pacijenta i njegove lične preference i preporučiti najprikladniju opciju lečenja.
Da li postoji lečenje endometrioze prirodnim putem?
Postoje prirodne opcije koje se koriste kao dodatna terapija u kombinaciji sa medicinskom terapijom, ali nijedna od njih nije dokazano efikasna u potpunosti kod svih pacijenata. One uključuju dijetu, vežbanje, korišćenje biljnih supstanci, akupunkturu i drugo. Pretežno se koriste radi smanjivanja bolova. Važno je da se prvo konsultujete sa stručnjakom pre nego što počnete sa bilo kojom od ovih metoda, kako biste bili sigurni da neće učiniti više štete nego koristi.
Šta se može učiniti kao prevencija endometrioze?
Preventivne mere za endometriozu su ograničene i stanje nije u potpunosti sprečivo, ali sledeći koraci mogu pomoći da se smanji rizik ili odloži pojava bolesti:
- Održavanje zdrave težine
- Redovna vežba
- Zdrava ishara
- Smanjenje unosa alkohola i kofeina
- Izbegavanje pušenja
- Upravljanje stresom
- Korišćenje leka protiv bolova tokom menstrualnog perioda
- Razmatranje upotrebe nesteroidnih antireumatika (NSAID) tokom menstrualnog perioda
- Izbegavanje izlaganja toksinima okoline
- Rano lečenje i upravljanje bola u donjem delu stomaka, jakog menstrualnog krvarenja ili drugih simptoma koji mogu ukazivati na endometriozu.