U OVOM TEKSTU
- Šta je neplodnost kod žena?
- Uzroci neplodnosti kod žena
- Problemi sa jajovodima kao uzrok neplodnosti
- Problemi sa cerviksom (glićem materice) kao uzrok neplodnosti
- Kako prepoznati i otkriti neplodnost kod žena?
- Kako se dijagnostikuje neplodnosti kod žena?
- Kako lečiti neplodnost kod žena?
- Promena stila života i ishrane u slučaju neplodnosti
- Postupak donacije jajnih ćelija
- Prevencija neplodnosti kod žena
- Čaj za neplodnost kod žena
Šta je neplodnost kod žena?
Definicija neplodnosti kod žena
Neplodnost kod žena se definiše kao nemogućnost da žena ostvari trudnoću nakon godinu dana redovnih, nezaštićenih seksualnih odnosa. Ova definicija se primenjuje na parove koji pokušavaju da zatrudne u periodu od godinu dana bez uspeha, a smatra se da je jednako rasprostranjena kod muškaraca i žena. Neplodnost može biti privremena ili trajna, a može biti uzrokovana različitim faktorima.
Učestalost neplodnosti kod žena
Učestalost neplodnosti kod žena varira u zavisnosti od uzrasta i drugih faktora. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), neplodnost se javlja kod oko 10-15% parova u reproduktivnoj dobi. Međutim, ova brojka se povećava sa godinama, pa se procenjuje da je neplodnost prisutna kod 25% žena u dobi od 35 godina i starijih.
Uz to, različite studije su pokazale da postoje regionalne razlike u učestalosti neplodnosti kod žena. Na primer, neke studije su pokazale da je učestalost neplodnosti veća u razvijenim zemljama, dok su u nekim zemljama u razvoju te brojke niže.
Uzroci neplodnosti kod žena
Postoji niz faktora koji mogu uticati na neplodnost kod žena. Neki od najčešćih uzroka neplodnosti kod žena uključuju:
1. Hormonalni uzroci
Neplodnost kod žena, u 50% slučajeva, prouzrokuje hormonalni poremećaj.
U ovakvom slučaju ne dešava se sazrevanje jajne ćelije pa se tako ne može desiti ni začeće. Funkcionalni poremećaji se dešavaju u štitastoj žlezdi, hipofizi, nadbubrežnim žlezdama i u jajnicima.
Najčešći uzroci hormonalnog porekla:
- Nezadovoljavajući rad jajnika
- Sluz grlića materice nije pogodna sredina za kretanje spermatozoida
- U sluzi grlića materice se pojavljuju antitela protiv spermatozoida (nesloživost krvne grupe ili grupe leukocita)
- Policistično oboljenje (PCOS)
- Raspad hormonalne ravnoteže (GnRH manjak, nizak nivo FSH i LH, nizak nivo progesterona, visok nivo prolaktina, previše muških hormona)
- Poremećaj proizvodnje enzima
- Hormonalni poremećaj nakon uzimanja kontraceptivnih sredstava
- Hromozomni poremećaj
- Rana menopauza
- Mehaničke i karlične prepreke – anatomske abnormalnosti
Tu spadaju one bolesti koje mehanički sprečavaju začeće i da se jajna ćelija ugnezdi. To su urođeni poremećaji u vagini, materici, jajovodu, jajniku kao i usled čestih upala nastalim srašćanjem ili tumori.
Najčešći uzroci mogu biti:
- Neprohodnost ili oštećenost jajovoda
- Endometroza
- Poremećaj položaja odnosno sastava materice
- Benigni tumor unutar materice
- Upale/srašćenje u maloj karlici
- Jak vaginalni sekret
- Tvrdo opno jajne ćelije
3. Problemi sa ovulacijom
Problemi sa ovulacijom mogu biti uzrokovani hormonskim poremećajima, policističnim jajnicima ili drugim zdravstvenim stanjima koja utiču na ovulaciju.
- Psihički uzroci
Kada medinicina ne može naći nikakve organske, niti hormonske anomalije kod neplodnog para, onda ona ponekad dolazi do zaključka da se radi o tzv. psihičkoj barijeri koje sprečavaju da se dođe do začetka.
5. Starost
Starost je jedan od najčešćih faktora rizika za neplodnost kod žena. Ženski reproduktivni sistem stari tokom vremena, što može uticati na kvalitet i broj jajnih ćelija.
6. Ostali razlozi
U pozadini neplodnosti mogu biti i sledeći razlozi:
- uzimanje određenih lekova
- problemi sa štitastom žlezdom
- genetski uzroci
- tumor i lečenje tumora
- ostala oboljenja (HIV/AIDS, anemija, bolesti bubrega, diabetes, osetljivost na gluten)
- prekomerno konzumiranje kofeina
Važno je da se svi ovi faktori uzmu u obzir prilikom dijagnostikovanja i lečenja neplodnosti kod žena.

Problemi sa jajovodima kao uzrok neplodnosti
Jajovodi su kanali koji spajaju jajnike sa matericom, a njihova funkcija je da omoguće jajnoj ćeliji da se kreće od jajnika do materice, kao i da omoguće spermatozoidima da se kreću od vagine do jajnika i oplode jajnu ćeliju. Problemi sa jajovodima su česti uzrok neplodnosti kod žena i mogu biti uzrokovani različitim faktorima.
Jedan od najčešćih uzroka problema sa jajovodima je zapušenje jajovoda. To može biti uzrokovano upalom, ožiljcima nakon operacije ili nekom vrstom infekcije. Zapušenje jajovoda sprečava jajnu ćeliju da stigne do materice ili spermatozoide da dođu do jajne ćelije, što otežava oplodnju.
Drugi uzrok problema sa jajovodima su oštećenja na jajovodima, koja mogu nastati zbog operacija, endometrioze ili drugih medicinskih stanja. Oštećeni jajovodi mogu uticati na sposobnost jajne ćelije da stigne do materice ili na sposobnost spermatozoida da se kreću kroz jajovode i oplode jajnu ćeliju.
Lečenje zavisi od uzroka problema. Ako je uzrok zapušenje jajovoda, može biti potrebna hirurška intervencija kako bi se jajovod očistio. Ako su jajovodi oštećeni, lekar može preporučiti in vitro fertilizaciju (IVF) kao metodu lečenja neplodnosti.
Problemi sa cerviksom (glićem materice) kao uzrok neplodnosti
Problemi sa cerviksom mogu uticati na sposobnost spermatozoida da prodru kroz grlić i oplode jajnu ćeliju, što može dovesti do neplodnosti.
Jedan od najčešćih uzroka problema je prisustvo sluzi koja sprečava ili ometa prolazak spermatozoida kroz cerviks. Ovaj problem se obično uzrokuje cervikalna sluz koja je previše gusta ili slaba. Gusta sluz može sprečiti prodor spermatozoida kroz cerviks, dok slaba sluz ne može zadržati spermatozoide dovoljno dugo da dođe do oplodnje.
Drugi uzrok problema sa cerviksom je cervikalna stenoza, koja se javlja kada je grlić suviše sužen i sprečava prolazak spermatozoida. Ovaj problem može biti uzrokovan ožiljcima nakon operacije ili radioterapije.
Lečenje zavisi od uzroka problema. Ako je uzrok cervikalna sluz, lekar može preporučiti inseminaciju, koja uključuje ubrizgavanje spermatozoida direktno u cerviks. Ako je uzrok cervikalna stenoza, može biti potrebna hirurška intervencija kako bi se cerviks proširio. U nekim slučajevima, lekar može preporučiti in vitro fertilizaciju (IVF).
Kako prepoznati i otkriti neplodnost kod žena?
Neplodnost kod žena se obično dijagnosticira kada par ne može da ostvari trudnoću nakon godinu dana nezaštićenog seksualnog odnosa. Međutim, postoje neki znakovi i simptomi koji mogu ukazivati na to da žena ima problema sa plodnošću, a neki od njih uključuju:
- Nepravilne ili odsutne menstruacije – To može ukazivati na probleme sa ovulacijom ili hormonalnim disbalansom.
- Bolna menstruacija – Ako žena ima jake bolove tokom menstruacije, to može ukazivati na endometriozu.
- Više pobačaja – Ako žena ima više od dva pobačaja, to može ukazivati na problem sa plodnošću.
- Bol tokom seksualnog odnosa – Ako žena ima bol tokom seksualnog odnosa, to može ukazivati na endometriozu ili problem sa jajovodima.
- Izostanak plodne sluzi – Ako žena nema plodnu sluz tokom ovulacije, to može ukazivati na problem sa plodnošću.
- Neredovne ovulacije – Ako žena ima neredovne ovulacije, to može ukazivati na probleme sa hormonima ili jajnicima.
Ako imate bilo koji od ovih simptoma, ili ako već godinu dana pokušavate da ostanete trudni bez uspeha, savetujem vam da se obratite lekaru radi daljih ispitivanja i procene vaše plodnosti.
Kako se dijagnostikuje neplodnosti kod žena?
Dijagnostika neplodnosti kod žena uključuje različite testove i postupke koji pomažu lekarima da utvrde uzrok neplodnosti. Evo nekoliko uobičajenih dijagnostičkih postupaka koji se koriste za utvrđivanje uzroka neplodnosti kod žena:
- Osnovni pregledi: U početku, lekar će obaviti pregled i razgovoriti sa pacijentkinjom o njenim simptomima i medicinskoj istoriji. Takođe će uzeti u obzir faktore kao što su starost i menstrualni ciklus.
- Ultrazvuk: Ultrazvuk se koristi za pregled jajnika i materice, kako bi se utvrdili eventualni problemi sa ovulacijom, cistama na jajnicima, fibroidima, septumom ili drugim abnormalnostima.
- Histerosalpingografija (HSG): HSG je procedura kojom se koristi kontrastna tečnost koja se ubacuje u matericu i jajovode, a zatim se koristi rendgenski snimak da bi se utvrdila eventualna blokada ili abnormalnosti jajovoda.
- Histeroskopija: Ovaj postupak se koristi za ispitivanje unutrašnjosti materice. U postupku se koristi tanak, fleksibilan instrument (histeroskop) koji se ubacuje u matericu kroz vaginu i grlić materice. To omogućava lekaru da proceni eventualne abnormalnosti, poput polipa, fibroida ili septuma.
- Analiza krvi: Analiza krvi se koristi za utvrđivanje nivoa hormona koji su važni za plodnost, kao što su FSH (folikul-stimulirajući hormon), LH (luteinizirajući hormon) i estrogen.
- Laparoskopija: Ovo je hirurška procedura koja se koristi za ispitivanje jajnika, jajovoda i materice. U postupku se koristi tanak, fleksibilan instrument (laparoskop) koji se ubacuje u trbušnu duplju kroz mali rez u pupku. To omogućava lekaru da proceni eventualne abnormalnosti poput endometrioze, cista ili ožiljaka.
Nakon sprovedene dijagnostike, lekar može da proceni uzrok neplodnosti i preporuči adekvatan tretman.
Kako lečiti neplodnost kod žena?
Lečenje neplodnosti kod žena zavisi od uzroka neplodnosti. Tretmani koji se uobičajeno koriste su:
Lečenje ovulacijskih problema: Ako žena ima probleme sa ovulacijom, lekar može da prepiše lekove za stimulaciju ovulacije, kao što su klomifen citrat, humani menopauzalni gonadotropin (hMG) ili folikul-stimulirajući hormon (FSH).
Intrauterina inseminacija (IUI): IUI je procedura u kojoj se sperme ubacuju u matericu uz pomoć posebnog katetera u vreme ovulacije. Ovaj postupak se koristi kod žena koje imaju zdravu matericu i jajovode, ali partner imaj problem sa niskim brojem spermatozoida ili slabom pokretljivošću spermatozoida.

In vitro fertilizacija (IVF): IVF je postupak koji se koristi za lečenje različitih uzroka neplodnosti. U postupku se koristi hormonska stimulacija ovarijuma kako bi se dobili zreli folikuli sa jajnim ćelijama. Zatim se jajne ćelije uzimaju i spajaju sa spermatozoidima u laboratoriji. Kada se embrioni formiraju, oni se ubacuju u matericu žene.
Donacija jajnih ćelija: Ovaj tretman se koristi kada žena ne može da proizvede zdrave jajne ćelije. U postupku se koriste jajne ćelije od druge žene, koje se oplođuju sa spermatozoidima i zatim se embrioni ubacuju u matericu žene.
Hirurški tretman: Hirurški tretman se koristi za uklanjanje abnormalnosti, kao što su fibroidi, polipi ili ciste na jajnicima. Uklanjanje ovih abnormalnosti može da poboljša plodnost.
Uz ove tretmane, lekar može da preporuči i promene u načinu života, kao što su zdrava ishrana, vežbanje, prestanak pušenja i smanjenje stresa, kako bi se povećale šanse za začeće. Važno je imati na umu da se neplodnost ne može uvek potpuno izlečiti, ali tretmani mogu da povećaju šanse za trudnoću.
Promena stila života i ishrane u slučaju neplodnosti
Stil života i ishrana mogu imati značajan uticaj na plodnost kod žena. Evo nekih saveta koji mogu da pomognu u slučaju neplodnosti:
Zdrava ishrana: Ishrana bogata voćem, povrćem, integralnim žitaricama, proteinima i zdravim mastima može da poboljša plodnost. Važno je izbegavati prerađenu i obrađenu hranu, zasićene masti i dodate šećere.
Suplementi: Neke studije pokazuju da suplementi, kao što su folna kiselina, omega-3 masne kiseline, vitamin D i koenzim Q10, mogu da poboljšaju plodnost kod žena.
Vežbanje: Vežbanje može da pomogne u regulisanju nivoa hormona, što može da poboljša plodnost. Preporučuje se umereno vežbanje poput trčanja, brzog hodanja, vožnje bicikla ili plivanja.
Izbor zdravih masti: Zdrave masti poput avokada, orašastih plodova, semenki i ribe bogate omega-3 masnim kiselinama mogu da pomognu u smanjenju upala i poboljšanju zdravlja jajnika.
Smanjite unos kofeina i alkohola: Prekomerno konzumiranje kofeina i alkohola može da ometa plodnost kod žena, pa se preporučuje umjereno konzumiranje ili potpuno izbegavanje.
Smanjite stres: Stres može da ima negativan uticaj na plodnost kod žena, pa se preporučuju tehnike opuštanja poput meditacije, joge ili dubokog disanja.
Važno je napomenuti da promene u načinu života i ishrani same po sebi neće nužno rešiti probleme sa plodnošću. Međutim, kombinacija promena načina života i tretmana može da poboljša šanse za začeće.
Postupak donacije jajnih ćelija
Donacija jajnih ćelija je postupak koji se koristi kada žena ne može da proizvede dovoljno zrelih jajnih ćelija ili kada su njene jajne ćelije genetski nezdrave. Ovaj postupak uključuje korištenje jajnih ćelija od druge žene, koja se naziva donorka, kako bi se oplodile spermatozoidima muškarca i zatim prenele u matericu žene koja želi zatrudneti.
Postupak donacije jajnih ćelija obično uključuje sljedeće korake:
- Selekcija donorki: Donorka prolazi kroz detaljan pregled kako bi se osiguralo da su njene jajne ćelije zdrave i da ne postoji rizik od genetskih oboljenja.
- Priprema donorki: Donorka se obično tretira hormonskom terapijom kako bi se stimulirao rast više jajnih ćelija.
- Sakupljanje jajnih ćelija: Jajne ćelije donorki se obično skupljaju kroz postupak koji se naziva aspiracija folikula, koji se obično obavlja pod blagom anestezijom.
- Oplodnja: Jajne ćelije donorki se zatim oplođavaju spermatozoidima muškarca u laboratoriji kako bi se stvorile oplođene jajne ćelije.
- Transfer embrona: Oplođene jajne ćelije se zatim prenose u matericu žene koja želi zatrudneti.
Donacija jajnih ćelija može biti uspešna opcija za žene koje ne mogu proizvesti dovoljno zdravih jajnih ćelija ili koje imaju genetske probleme koji mogu biti preneseni na njihovu decu.
Prevencija neplodnosti kod žena
Iako neke uzroke neplodnosti nije moguće sprečiti, postoje neke stvari koje žene mogu učiniti kako bi smanjile rizik od neplodnosti:
Održavanje zdrave telesne težine: Gojaznost može uticati na hormonsku ravnotežu i otežati ovulaciju, stoga je važno održavati zdravu telesnu težinu.
Izbegavanje pušenja: Pušenje može negativno uticati na plodnost, stoga je važno izbegavati pušenje ili prestati s njim.
Izbegavanje preteranog konzumiranja alkohola: Prekomerno konzumiranje alkohola može uticati na ravnotežu hormona i otežati ovulaciju.
Redovni ginekološki pregledi: Redoviti pregledi mogu pomoći u ranom otkrivanju problema koji mogu uticati na plodnost.
Izbegavanje seksualno prenosivih infekcija: Infekcije mogu dovesti do upala reproduktivnih organa koje mogu uzrokovati oštećenje jajovoda i druge probleme koji mogu uticati na plodnost.
Smanjenje stresa: Stres može uticati na hormonsku ravnotežu i otežati ovulaciju, stoga je važno smanjiti stres koliko je to moguće.
Izbegavanje štetnih hemikalija: Izloženost štetnim hemikalijama na radnom mestu ili kod kuće može uticati na plodnost, stoga je važno izbegavati koliko je to moguće.
Čaj za neplodnost kod žena
Postoje mnogi čajevi koji se povezuju s plodnošću, ali važno je napomenuti da nema dovoljno naučnih dokaza koji bi podržali tvrdnju da čajevi mogu jasno pomoći kod neplodnosti kod žena. Ipak, neki čajevi mogu pomoći u održavanju zdrave ishrane i smanjenju stresa, što može pomoći u povećanju šansi za začeće.

Evo nekoliko čajeva koji se povezuju s (ne)plodnošću:
- Čaj od virka: Virak sadrži tanin, flavonide, gorko glikozide itd., elagnu kiselinu i zato ima dejstvo kod zalečenja rane, sužava, smiruje krvarenje. Flavonidi pomažu cirkulaciju.
- Čaj od koprive: Kopriva je bogata hranjivim materijama koje mogu pomoći u održavanju hormonske ravnoteže. Ovaj čaj takođe sadrži kalcijum i magnezijum, koji su važni za zdravlje jajnika.
- Čaj od đumbira: Đumbir može pomoći u povećanju cirkulacije u maternici, što može poboljšati šanse za začeće. Takođe može pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju zdrave ishrane.
- Čaj od kamilice: Kamilica može pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti, što može pomoći u održavanju zdrave hormonske ravnoteže. Ovaj čaj takođe može pomoći u poboljšanju kvalitete sna.
- Čaj od maline: Čaj od maline može pomoći u poboljšanju cirkulacije u maternici, što može poboljšati šanse za začeće.
Važno je napomenuti da se bilo kakav unos biljnih preparata i čajeva pre svega treba dogovoriti s lekarom. Takođe, nemojte se oslanjati samo na čajeve kako bi poboljšali plodnost, već kao kombinacija u prethodno navedenim savetima.