Šta je intrauterina inseminacija (IUI)?
Najbezbolniji način veštačke oplodnje je metod inseminacije IUI koji podrazumeva asistiranu reprodukciju. Intrauterina inseminacija (IUI) je medicinski postupak u kojem se muška sperma ubrizgava u maternicu žene pomoću tanke cevčice (katetera) kako bi se povećale šanse za začeće trudnoće. Postupak se obično koristi u slučajevima muške neplodnosti (nizak kvalitet sperme) ili kada je žena neplodna zbog, recimo, problema s ovulacijom. IUI se obično koristi kao prvi korak u lečenju neplodnosti pre nego što se pređe na invazivnije postupke poput IVF-a (in vitro fertilizacija).
Priprema za IUI postupak inseminacije
U toku lečenja kod buduće mame se primenjuje najblaži način odnosno, pomoću hormonskih preparata organizam se podstiče na sazrevanje jajne ćelije. Nakon toga, neprekidnim ultrazvučnim pregledom prati se sazrevanje folikule i u najoptimalnijem momentu (najzrelijem) izaziva se pucanje folikule.
U momentu pucanja folikule preduzima se potpuno bezbolni zahvat. Putem tanke cevi kroz vaginu se prodire neposredno u matericu i kroz nju ubacuju spermatozoide na odgovarajuće mesto.
Postoje dve vrste inseminacije zavisno od porekla spermatozoida:
- Homološka inseminacija (AIH): od muškog partnera uzimaju muške polne ćelije i ubacuju u matericu.
- Donor inseminacija (AID): ukoliko sperma muškarca nije sposobna za oplodnju ili žena želi kao samohrana da ostane trudna, postoji mogućnost (npr. putem donora sperme) da se inseminacija izvrši upotrebom spermatozoida od nepoznatog.
Kad se primenjuje i preporučuje inseminacija?
Inseminacija se može primeniti:
- kada na ženskoj strani nema problema , dakle polni organi i organizam je spreman i može da iznese bebu
- ispitivanja sa muške strane nisu pokazala nikakve patološke promene
- kada spermogram pokazuje nedovoljan broj spermatozoida ili spermatozoidi ne pokazuju dovoljnu pokretljivost
- nemogućnost ejakulacije zbog psihičke ili organskih razloga
- partneri imaju nedostatak seksualnog života (npr. organski nedostaci).
Inseminacija u životu bračnog para za nekoliko procenata povećava šansu za začeće, naime, spermatozoidi ciljno stižu u pravo vreme u matericu. Spontanim pokušajima je veoma teško pogoditi najpovoljniji trenutak dok se putem lečenja povećavaju šanse za dugoočekivanu trudnoću.
Koliko često treba ponavljati IUI postupak inseminacije?
Broj potrebnih pokušaja za postizanje trudnoće zavisi od različitih faktora, uključujući starost žene, kvalitet sperme, prisutnost bilo kojih drugih zdravstvenih problema i slično. Međutim, uobičajeno je da se inseminacioni postupak ponavlja nekoliko puta pre nego što se donese odluka o drugim postupcima lečenja.
STATISTIKA USPEŠNOSTI INSEMINACIJE
Uopštenoo, žene mlađe od 35 godina mogu očekivati stopu uspešnosti IUI postupka od 10-20% po pokušaju, dok se kod žena starijih od 35 godina ta stopa smanjuje. Ako se nakon tri do šest pokušaja IUI postupka ne postigne trudnoća, lekar može preporučiti druge mogućnosti lečenja, kao što su IVF ili druge tehnike asistirane reprodukcije.
Međutim, svaki slučaj je jedinstven i lekar će proceniti individualne okolnosti i dati preporuke o tome koliko često ponavljati postupak inseminacije.
Prednosti i nedostaci Intrauterina (IUI) postupka
Postupak inseminacije ima svoje prednosti i nedostatke, a ovde su neki od najčešćih:
Prednosti IUI postupka:
- Jednostavnost i neinvazivnost postupka
- Jeftiniji od drugih metoda lečenja neplodnosti poput IVF-a
- Povećava broj sperme u maternici, što može povećati šanse za trudnoćom
- Može biti koristan za parove s niskom kvalitetom ili brojem spermatozoida
Nedostaci IUI postupka:
- Niska stopa uspešnosti postupka u poređenju s drugim metodama vantelesne reprodukcije, posebno kod starijih žena ili onih s drugim zdravstvenim problemima
- Rizik od višestrukih trudnoća zbog stimulacije ovulacije i povećanog broja sperme u maternici
- Postupak može biti bolan ili neugodan za neke žene
- Postupak neće rešiti problem ako postoji ozbiljniji problem s plodnošću, kao što su problemi sa jajovodima
- Može biti psihološki stresan za neke parove koji pokušavaju postati trudni i koji se bore s neplodnošću
Kao i kod svih postupaka lečenja, važno je uzeti u obzir prednosti i nedostatke i razgovarati s lekarom o tome koji je postupak najbolji za individualne potrebe i okolnosti parova.