Proces vantelesne oplodnje u celosti se odvija u veštačkim okolnostima sve do deobe embriona. Ovakvo lečenje se sprovodi ako je kod jednog od partnera utvrđena ozbiljnija anomalija koja vodi ka neplodnosti.
Postoje nekoliko procedura vantelesne oplodnje, a neke od najčešćih uključuju:
1. IVF (in-vitro fertilizacija)
Postupak IVF vantelesne oplodnje je poduži postupak i sastoji se iz više faza i kontinuiranih kontrolnih pregleda.
U prvj fazi oganizam žene se stimuliše hormonima da bi se podstaklo sazrevanje jajne ćelije. U odgovarajućem danu ultrazvučno se utvrđuje da li u jajniku jajne ćelije sazrevaju na odgovarajući način. Kada one stignu u povoljno stanje kroz vaginu vade se jajne ćelije , potrebne za oplodnju, u specifičnim uslovima se odlažu u hranljiv rastvor. Na ovaka način, doduše u laboratorijskim uslovima za jajne ćelije optimalnoj sredini, se dešava oplodnja. Nakon što izdvoje najsposobniji embrioni( posle deobe) sledi transfer embriona ,odnosno njegovo ubacivanje u matericu. Obično najmanje 1-2 embriona u pravilnoj deobi se ubacuje u matericu majke, da bi se trudnoća osigurala.
In-vitro fertilizacija se primenjuje:
- ako se utvrdi da postoje ozbiljane organske anomalije (npr. začepljenost jajovoda)
- ako je spermogramom utvrđeno da je veoma nizak broj spermatozoida kao i da njihova pokretljivost nije zadovoljavajuća.
- ako je utvrđen kritičan hormonski poremećaj
- ako majka ima više godina
- ako je par prošao kroz više neuspele inseminacije.
S obzirom da je ceo proces sve do embrionalnog stanja pod izrazitom kontrolom i dešava se u najoptimalnijim okolnostima, organizam, odnosno biološki sat određuje uspešnost daljnjeg razvoja.
U procesu je obično ograničavajući je faktor životno doba žena- naime, začeće kod žena ispod 37 godina mnogo je veći procenat uspešno začeće.
2. Asistirana reprodukcija ( Intra – Citoplazmatični Spermium Injektiranje, ICSI)
ICSI je jedan od podtipova veštačke oplodnje koji je zapravo proces, razlikuje se u stvari u načinu od IVF. Metoda se primenjuje isključivo na one parove kod kojih, rezultat spermograma muškarca iskazuje da je veoma mala šansa za oplodnjui prirodnim putem tj. pretežno je prisutna neplodnost kod muškarca.
Za mnoge ovaj proces može biti poznat jer kod prikazivanja veštačke oplodnje najčešće se ovaj proces modelira: jajnu ćeliji fiksiraju i sa izrazito tankom iglom, pod mikroskopom ubrizgavaju jedini spermatozoid.
Za proceduru jajna ćelija dobija terapiju, zaštitni sloj koji obuhvata ćeliju raličitim enzimima stanjuju. Sperma se pomoću mikroinekcije direktno ubrizgavaju u jajnu ćeliju gde je neizbežan susret dve polne ćelije.
ICSI može se primeniti ako:
- rezultati spermograma pokazuju da je veoma mali broj spermatozoida
- veliki je broj patogenih spermatozoida
- spermatozoidi nisu dovoljno pokretljivi
- nije dovoljan broj potrebnih pokretnih spermatozoida
- u slučaju azoospermije: kada u ejakulatumu nema uopšte sermatozoida- za postupak koristan spermatozoid može se izvaditi iz epididimisa.
- nakon neupešnog IVF lečenja
- nakon preventivne endometrioznog zahvata kod žene zbog bolesti
S obzirom da za potrebe procedure jajna ćelija prolazi kroz prethodno lečenje ona postaje veoma ranjiva. U cilju uspešnog zahvata u odnosu na IVF zahvat, potrebno je obezbediti više zrelih folikula. Velikom broju slučajeva može se zapaziti da nakon više pokušaja veštačke oplodnje, pomoću ICSI metode oplodnja daje veoma dobre rezulate.
3. Asistirani hatching (AHA)
Postoje takvi slučajevi da do oplodnje jajne ćelije proces teče bez problema no embrion ne može da se usadi u sluz materice. U ovom se slučaju pomoć pruža asistirani hatching.
Embrio obuhvata jaki omotač koji ćeliju štiti na putu od jajnika do duplje materce. Dešavaju se takvi slučajevi da embrion ne može da probije zaštitni omotač pa ne može da se usadi u materici, što nakon određenog vremena dovodi do umiranja embriona.
Metodom AHA mehanički, hemijskim putem, eventualno laserom se intreveniše da bi omotač pukao i tako rastući embrion već sam može da se izvuče i usadi.
AHA se može primeniti ako je:
- majka napunila 35 godina
- ispitivanjem je utvrđeno da omotač embriona toliko debeo da su jako male šanse da ga embrion probije
- nakon dve neuspele veštačke oplodnje
S ozirom da se lečenjem pokreće, obično farmakoterapijom se potpomaže usađivanje embriona i ova metoda oplodnje daje dobre šanse za trudnoću. Ova metoda kao i ostale metode se primenjuju u specifičnim uslovima i nakon određenog lečenja, od kojih zavisi uspeh začeća.