Važne činjenice začeća
Upoznajmo jedno od čuda prirode, nastankom ljudskog života.
Krenimo od samog početka od temelja, tačnije, predstavljanjem jajne ćelije i spermatozoida, naime bez njih pomenuto čudo ne bi moglo da se desi. Dakle, jajna ćelija je relativno velike dimenzije, slobodnim okom vidljiva (kao jedna tačkica) koja isključivo nosi u sebi X hromozome dok su speramtozoidi u poređenju sa jajnim ćelijama prilično sitni i nose u sebi Y hromozome, koji nakon spajanja dveju ćelija određuje, kog će pola biti beba ženskog ili muškog pola.
Suprotno od jajnih ćelija spermatozoidi napuštaju telo u kome nastaju, dok u odnosu na njihovu dimenziju čine dugačak put do susreta sa jajnom ćelijom koja ga čeka (u povoljnim uslovima 2-3 mm napreduju u minuti).
Dnevno više miliona spermatozoida se „proizvodi“ od kojih samo nekoliko stiže do cilja, istovremeno samo jedna jajna ćelija sazreva.
Mora se obratiti pažnja na tri veoma važna procesa koja su usko vezana za mesečni ciklus i funkcionisanje hormona.
1. Spajanje jajne ćelije i spermatozoida:
Spajanjem dveju ćelija nastaje tkz. zigot. Već u ovom periodu mogu se javljati određene nepovoljne situacije i faktori npr. neredovan ciklus, nedijagnosticirane bolesti s obe strane itd.
Potrebno je zato, što pre, uraditi odgovarajuće preglede, da bi se izbegli eventualni neuspesi iz meseca u mesec.
2. Nastajanje blastociste:
U periodu deobe ćelije zigot kreće u nagli rast, dalje se deli da bi na kraju nastala blastoscista koja je sposobna da se ugnezdi u zid materice.
U toku deobe, takođe, mogu da nastanu smetnje.

3. Ugnežđenje:
Na kraju blastocista se zalepi za zid materice odnosno, ugnezdi se. Ovaj proces ima određene preduslove. S jedne strane oplođena jajna ćelija mora da stigne do materice, s druge strane ni vreme pristizanja nije beznačajno, naime zigot tad treba da stigne da bi se razvio u blastocistu, u suprotnom neće biti dovoljno zreo da bi se ugnezdio u zid materice. Ali, može se desiti ,takođe, da zid materice nije spremna za ugnežđenje ili se ugnežđenje desi na nepovoljnom mestu ili uopšte se ne desi.
Upravo zbog toga, u pogledu planiranja porodice je veoma važno da se na samom početku izvrši analiza plodnosti kod obe strane, a bitno je i to da žena bude upoznata sa tokom i praćenjem svog ciklusa.
Proces začeća
Ovaj proces obično započinje tokom polnog odnosa kada muškarac ejakulira sperma u vaginu žene. Spermatozoidi zatim putuju kroz cerviks i dalje kroz jajovode prema jajniku. Uz dozvolu jajne ćelije spermatozoid prodire. Zahvaljujući tome spermatozoid gubi svoj bič, telo mu nabrekne, spaja se sa jedrom jajne ćelije, zatim 23 hromozoma žene spaja se sa 23 hromozoma muškarca i nastaje zigot sa 46 hromozoma.
Nakon oplodnje sledi kratka pauza da bi se jajna ćelija razdelila na dva dela, zatim četiri dela do osmoćelijske formacije morule-koja u ovakvoj formi 4-5 dana putuje dalje kroz jajovod. Zatim, stiže u matericu, gde oko 2 dana lebdi tragajući za najpovoljnijem mestu gde bi se ugnezdila, istovremno deoba se nastavlja i nastaje blastocista koja je sposobna da se ugnezdi.
Proces ugnežđenja dešava se aktivnim učešćem spoljašnje ćelije blastociste i to tako što oni nagrizu unutrašnji sloj materice stvarajući tim načinom krvna jezerca. U ovim krvnim jezercima počinje da raste organ, životno važan, za embrion-posteljica (placenta).
Ovaj proces se završava u roku nedelju dana. Otprilike ovi dani bi trebali biti termin za menstruaciju, međutim, ona izostaje zahvaljujući oplodnji te se može oprobati test za trudnoću.
Kratko objašnjenje: ukoliko je nagrizna tečnost ćelije intenzivnija, tada mogu nastati veća krvna jezerca (odliv) i delom ta krv se i prazni kroz vaginu. Ovo se naziva krvarenjem ugnežđenja koje često uplaše mlade trudnice, iako je to samo rezultat fiziološkog procesa.
Važno je napomenuti da se proces ugnežđenja ne dešava uvek, nasuprot tome što je došlo do oplodnje. Zigot može da se osuši u tom slučaju ako isuviše rano stigne u matericu i ne razvije se u blastocistu ili kad zid materice ne bude spremna za ugnežđenje. Isto tako može biti pripijanje na pogrešnom mestu- van materice ili u jajovodu- i u ovim slučajevima ne može se razviti uspešna trudnoća.
Verujmo da će se sve uspešno razvijati, da će se oplodnja odvijati kako to priroda predviđa, da će doći do trudnoće i nastaviti iz nedelje u nedelju da se razvija. Dakle, život vam se obogaćuje sa jednim čudom- nastankom novog života.
Kad dolazi do trudnoće?
Vreme kada je moguće začeće trudnoće naziva se plodno razdoblje, a u proseku traje oko 6 dana u sredini menstrualnog ciklusa, kada jajna stanica napušta jajnik (ovulacija). Međutim, plodno razdoblje može se razlikovati od žene do žene, pa je važno upoznati svoj menstrualni ciklus i njegove znakove kako bi se povećala šansa za začećem. Više o prvim danima trudnoće možete pročitati ovde.
Kad je najbolji trenutak za vođenje ljubavi kako bi došlo do začeća trudnoće?
U momentu kad nastupa ovulacija-kad pukne folikula, zrela jajna ćelija stiže u jajovod i kreće se 1,2mm u minuti. U zgodnom momentu spermatozoidi napreduju ka materici te u jajovodu sreću jajnu ćeliju.
U pogledu začeća najprikladniji momenat je 72 sata pre ovulacije, odnosno nekoliko sati posle ovulacije (maksimalno do 24 sata) u ovom periodu je poželjno vođenje ljubavi da bi uspešno usledila trudnoća. Za izbor idealnog vremena postaje puno računica (test ovulacije, merenje temperature, ustanovljenje ovulacije). Svakako, kada je preporučljivo voditi ljubav tada je sluz grlića materice prozirana, temperatura tela spadne 1-2 stepena i teško se dopire do grlića materice.
Ukoliko se vođenje ljubavi dešava u „zgodnom„ trenutku, tada spermatozoidi, kao rezultat orgazma, stižu do grlića materice koja je otvorena za prijem, a sluz grlića materice potpomaže njihovo napredovanje.
Od više miliona spermatozoida svega 1% uspeva prekoračiti kapiju, od njih ,takođe, mali broj uspeva da dođe do jajne ćelije, nasuprot tome što se nalaze u povoljnoj sredini u materici, preostali spermatozoidi u kiseloj sredini vagine uginu, zapravo zalutaju, kreću se u pogrešnom smeru.
Ukoliko je tajming pogrešan, sluz grlića materice je neprobojna tako da spermatozoidi nemaju nikakvu šansu da prodru.
Iako je jajna ćelija 24 sata spremna za život, spermatozoidi u odgovarajućoj sredini čak nekoliko dana žive (oko 3 dana – češća ejakulacija smanjuje broj spermatozoida i njihovu plodnost, u interesu postizanja kvaliteta i kvantiteta bitno je ovu informaciju imati u vidu). Dakle, korisno je 72 sata pre i na dan ovulacije pokušati „stvaranje“ naslednika. Ovaj tajming je najvažniji.