S obzirom da jajna ćelija, oslobođena iz folikule, živi svega 24 sata, veoma je važno iskoristiti sve načine da utvrdimo termin ovulacije. U tome nam može pomoći test ovulacije.
Malo objašnjenje: Test ovulacije može se kupiti u apoteci, uglavnom pet listića/kaseti za test koji čine test ovulacije (sličan testu trudnoće) na koji treba kapnuti nekoliko kapi mokraće u terminu ovulacije. Preporučljivo je testiranje započeti otprilike dva dana pre ovulacije i kada test bude pozitivan može se krenuti u akciju.
ŠTA JE TEST ZA OVULACIJU I KAKO FUNKCIONIŠE?
Test za ovulaciju je test koji se koristi kako bi se utvrdilo da li žena ovulira, odnosno da li je došlo do oslobađanja jajne ćelije iz jajnika. Funkcioniše tako što detektuje povećanje nivoa luteinizirajućeg hormona (LH) u urinu, koji se oslobađa u telu oko 24-48 sati pre ovulacije.
Tokom menstrualnog ciklusa, nivo LH-a u telu se povećava i dostiže vrhunac neposredno pre ovulacije. Testovi za ovulaciju su dizajnirani da otkriju ovaj vrhunac povećanja LH-a u urinu i tako pokažu da će se ovulacija dogoditi u narednih 24-48 sati.
Testovi za ovulaciju mogu biti jednostavni, sa samo jednom trakom, ili digitalni, sa ekranom koji prikazuje pozitivan ili negativan rezultat. Oni se obično koriste kod kuće, tako da žene mogu pratiti svoje cikluse i utvrditi kada su najplodnije i najverovatnije da će zatrudneti.
Važno je napomenuti da testovi za ovulaciju nisu 100% pouzdani i da ne garantuju trudnoću, ali mogu biti korisni alati za povećanje šanse za začeće.
KAKO SE KORISTI TEST ZA OVULACIJU?
Test za ovulaciju se obično koristi na isti način kao i test trudnoće, a to je tako što se urinom kontroliše prisustvo hormona u telu. Odlučite kada želite da počnete sa testiranjem – Preporučuje se da testiranje počnete 2-3 dana pre očekivanog datuma ovulacije, a ako ne znate kada je to, možete početi sa testiranjem nekoliko dana nakon što prođe vaša sredina ciklusa.
Koje vrste testova za ovulaciju postoje?
Na tržištu postoje različite vrste testova za ovulaciju, a neki od najčešćih su:
- Test trake – Ovo su najosnovniji testovi za ovulaciju. Uzorak urina se nanosi na traku, a nakon nekoliko minuta očitava se rezultat.
- Test sa trakama i čašom – Ovaj tip testa zahteva da se urin skupi u čašu, a zatim se traka uranja u urin i očitava se rezultat.
- Digitalni testovi – Ovi testovi pokazuju rezultat na ekranu i najčešće su jednostavniji za korišćenje od testova sa trakom.
- Testovi za pljuvačku – Ovi testovi koriste uzorak pljuvačke umesto urina. Oni rade na principu detektovanja nivoa estrogena u pljuvački, koji se povećava tokom ovulacije.
- Testovi za mokraću sa visokom osetljivošću – Ovi testovi mogu detektovati vrlo niske nivoe hormona LH, što ih čini posebno korisnim za žene sa nepravilnim ciklusima ili problemima sa plodnošću.

Važno je napomenuti da se svaki test razlikuje po načinu upotrebe i očitavanja rezultata, pa se pre upotrebe testa uvek treba pažljivo pročitati uputstvo.
Koliko su pouzdani testovi za ovulaciju?
Testovi za ovulaciju se smatraju vrlo pouzdanim u određivanju najplodnijih dana u menstrualnom ciklusu. Međutim, treba imati na umu da ne postoji 100% pouzdan test za ovulaciju, jer iako se ovulacija može predvideti, ona ne garantuje da će doći do trudnoće.
Pouzdanost testa zavisi od nekoliko faktora, uključujući tačnost testa, pravilnu upotrebu testa, kao i individualne varijacije u menstrualnom ciklusu žene. U proseku, testovi za ovulaciju se smatraju pouzdanim u 99% slučajeva, ali je važno znati da svaka žena može imati drugačiji nivo hormona u svom organizmu, što može uticati na tačnost testa.
Takođe, treba imati na umu da test za ovulaciju ne može da predvidi sa sigurnošću kada će doći do ovulacije, već samo ukazuje na najplodniji period u menstrualnom ciklusu. Stoga je važno pratiti druge simptome poput promene u sluzi cerviksa i merenje bazalne telesne temperature kako bi se što bolje utvrdio period ovulacije i povećala šansa za uspešnu trudnoću.
KAKO UTVRDITI VREME OVULACIJE?
Mesečno očekivano vreme ovulacije možemo utvrditi:
- temperaturnom krivom – praćenje temperature,
- ispipavanjem grlića materice, kao i
– ako se započne testiranje od 12. dana u slučaju mesečnog ciklusa koji traje 28. dana. Međutim, u slučaju nepredvidivog ciklusa, unazad brojano 14 dana od prvog dana menstruacije nam može biti referentna tačka kad je verovatno došlo do ovulacije, pa se može očekivati da će ovaj dan biti sledeće vreme ovulacije. Vrlo je važno da za prvi dana menstruacije uzmemo dan kad je obilnije i intenzivnije krvarenje, a ne kad se jave smeđe mrlje koje mogu ukazivati na hormonske poremećaje, što je potrebno ispitati.
14. dana ciklusa nivo estrogena dostiže najviši nivo u organizmu, što pokreće proizvodnju LH hormona odgovornog za pucanje folikule, koji svoj najviši nivo dostiže 24-36 sati pre ovulacije tzv. LH vrhunac, a test na ovulaciju ukazuju na predstojeće vreme ovulacije kao odgovor na nivo LH hormona.
PRIPREME ZA TEST OVULACIJE
Pre testiranje valja (dva sata) smanjiti unos vode kao i mokrenje i svaki dan izvršiti testiranje u isto vreme, po mogućnosti između 10 časova pre podne i 20 časova uveče (jutarnja mokraća nije preporčljiva za test).
REZULTATI TESTA OVULACIJE
Ukoliko je test ovulacijepozitivan u poređenju sa kontrolnim testom druga crta na testu označava nivo LH hormana koji se iz dana u dan, tokom merenja, pojačava ili zadržava nivo. Može se desiti da crtica bude bleda, a to može biti posledica uzimanja veće količine vode ili konstantnijeg mokrenja, zato treba nastaviti testiranje. Najsigurnija verovatnoća da je došlo do trudnoće, je ako je najjača crtica na testu i naredna dva dana.
U slučaju testa sa negativnim rezultatom crtica je bleda ili se uopšte ne pojavljuje. Ako je crtica jako bleda može značiti proizvodnju LH hormona i njen neprekidan rast, tada je još daleko vrhunac, pa treba izostaviti sledeći dan ali posle njega već se može nastaviti testiranje.
Može se desiti da ne bude pozitivnog rezultata tokom petodnevnog testiranja.

Šta ako je test ovulacije negativan?
– Pogrešno označavanje početka ovulacije (za uspeh bitno je poznavanje menstrualnog ciklusa).
– Ciklus bez ovulacije (kod zdravih žena ispod 35 godina, godišnje se može desiti u proseku 2 puta ovakav ciklus, međutim, ako se desi 4 uzastopno, ciklus bez ovulacije, u tom slučaju treba se obratiti lekaru).
– Nivo LH hormona varira tokom dana (može se čak 2 puta izvršiti testiranje u toku jednog dana, u različitom intervalu).
– Tip testa ovulacije nije odgovarajući (kod sledećeg pokušaja zameniti test za drugu vrstu).
KOJE SU PREDNOSTI I NEDOSTACI TESTOVA ZA OVULACIJU?
Prednosti testova za ovulaciju:
- Jednostavni su za upotrebu i ne zahtevaju nikakvu posebnu obuku ili veštine.
- Mogu tačno predvideti period ovulacije i pomoći parovima da identifikuju najplodnije dane.
- Povećava šanse za trudnoću i smanjuje vreme koje je potrebno za začeće.
Nedostaci testova za ovulaciju:
- Testovi za ovulaciju mogu biti skupi, pogotovo ako se koriste tokom dužeg perioda.
- Zahtevaju svakodnevnu upotrebu, što može biti naporan proces.
- Mogu dati lažno pozitivne ili lažno negativne rezultate, što može dovesti do pogrešnih zaključaka o periodu ovulacije.
- Nisu uvek efikasni u slučaju žena sa hormonskim poremećajima, koji mogu uticati na nivo LH hormona u organizmu.
Važno je razmotriti i druge faktore pre nego što se odlučite za upotrebu testova za ovulaciju, kao što su starost, istorija zdravlja, hormonalni poremećaji i druge zdravstvene probleme koje žena može imati.