Šta je PCOS i koje su njegovi glavni simptomi?
PCOS ili policistični sindrom jajnika je hormonalni poremećaj koji pogađa žene u reproduktivnom dobu, još je poznat i autorskim imenom Stein-Leventhal sindrom.
Naziv, takođe, upućuje na jajnik, ali se radi o daleko složenom oboljenju koje dotiče više organa.
Naziv bolesti pokriva promene na jajniku, međutim, u osnovi se radio o hormonalnom oboljenju, to jest, znači prevagu muških hormona tzv. androgena. U normalnim okolnostima androgen je prisutan u ženskom organizmu, ali ako prevagnu, prouzrokuju brojne neprijatnosti u ženama sa PCOS sindromom.
Neprijani simptomi su veoma različiti:
Problemi sa kožom:
- bubuljičasta koža
- proređenost kose kao kod muškaraca
- masna koža
- promene na koži sivo-braun boje
- maljavost na određenim delovima kože: blagi brkovi kao i brada, pojava dlaka oko bradavice, na leđima, od stidnih dlaka pa nagore do pupka.
Internistički problemi:
- gojaznost
- rast obima struka i kukova
- šećerna bolest
- visok krvni pritisak
- X -sindrom metabolizma
- smetnje u masnoći krvi
- kardio-vaskularni problemi
Ginekološki problemi:
- smetnje u sazrevanju jajnih ćelija (hronična oligoovulacija ili anovulacija),
- izostanak menstruacije ređe preko 35 dana ali unutar 90 dana ili preko 90 dana,
- neplodnost (u 75%),
- komplikacije sa začećem (rani pobačaj, visok pritisak tokom trudnoće, trudnička šećerna bolest)
Najveći deo žena, zbog ovih problema, potraži svog lekara i nakon podrobnog ispitivanja stvar se razjašnjava.
Pomenuta sindroma – promena na jajniku (po davaocu naziva za ovu bolest) nastaje, kada se na jajniku stvara jedna debela obloga. Ova prevlaka sprečava da se zrela jajna ćelija oslobodi za pucanje folikule i time se onemogućava začeće. Od ostataka nepuknutih folikula nastaju vodene ciste, koje ultrazvučnim pregledom daju karakterističnu tzv. policističnu ultrazvučnu sliku. Bolest se veoma različito manifestuje, bolje rečeno, mnogi mogući simptomi se ne javljaju kod svake osobe.
Neredovna menstruacija ili njen potpun izostanak, gojaznost, bubuljičasta koža, maljavost i cističan i eventualno uvećan jajnik znači klasične simptome PCOS.
Pored ovih simptoma sliku bolesti mogu dopunjavati i metabolički problemi, odnosno loši laboratorijski rezultati. Tu spada i rast nivoa lipida, odnosno kao i poremećaj metabolizma ugljenih hidrata. S obzirom da tkiva organizma ne osećaju inzulin, zbog čega organizam sve više ga proizvodi da bi nastala inzulinska rezistencija, a što bez odgovarajućeg lečenja dovodi do šećerne bolesti. Pored svega ovoga, zbog ciklusa bez ovulacije, nivo estrogena neprekidno raste te ovaj proces na duži period, stvara sklonost ka razvoju raka jajnika odnosno dojke.
Važno je znati: Spoljašnji „znaci“ prisustva muških hormona (gojaznost, maljavost, masna bubuljičava koža) mogu upućivati na PCOS, međutim više je znak da postoji sindrom, ako osoba zbog izostanka menstruacije ili zbog nemogućnosti začeća potraži ginekologa.
Mada postoji mogućnost za inzulinske rezistenciju, na početku nivo šećera ne odstupa od normalog, ali nivo inzulina već može biti povećan. U cilju da se na vreme otkriju određena odstupanja, putem merenja nivoa šećera, valja konrolisati i nivo inzulina. Za uspostavljanje sigurnije dijagnoze potrebno je tkz. merenje nivoa šećera pod opterećenjem.
Po nekim teorijama, kod plodnih žena ova je najčešća endokrina bolest. Jednu desetinu od grupe ovih žena- a po opreznim procenama- njih 5-10% može dotaći.
Koje su opcije lečenja za PCOS?
Postoje nekoliko opcija lečenja za policistične jajnike (PCOS):
- Hormonalna terapija: Uključuje uzimanje oralne kontraceptive ili druge hormonske terapije kako bi se regulisao menstrualni ciklus i smanjila proizvodnja androgena.
- Promene u ishrani: uključujući smanjenje unosa ugljenih hidrata i povećanje unosa vlakana, pomažu u kontroli telesne mase i smanjenju simptoma PCOS-a.
- Fizička aktivnost: Redovno vežbanje može pomoći u smanjenju telesne mase i regulisanju šećera u krvi.
- Metformin: Ovaj lek za dijabetes se koristi za regulisanje šećera u krvi i smanjenje proizvodnje androgena.
- Infertilitet: Ako želite da zatrudnite, možete se obratiti ginekologu ili stručnjaku za plodnost radi procene vaših opcija, uključujući i medicinske procedure kao što su stimulacija jajnika i intrauterinska inseminacija.
Napomena: Najbolja strategija lečenja zavisiće od vašeg specifičnog slučaja i konsultacija sa stručnjakom je neophodna.