Za vreme trudnoće rast telesne težine je NORMALNA pojava, šta više potrebna.
Povećanje telesne mase za vreme trudnoće je nešto što se podrazumeva, ali ne treba preterivati jer će nakon porođaja biti manje privlačna zbog viška kilaže. I ne samo zato, naime trudnica, koja je pre začeća imala zdravu telesnu težinu, a za vreme trudnoće ravnomerno se ugojila, imaće manje rizičnu trudnoću.
NEŽELJENI EFEKTI RASTA TELESNE TEŽINE U TRUDNOĆI
Trudnice koje su gojazne suočavaju se sa težom trudnoćom ali i mogućim komplikacijama. Šanse se uvećavaju za razvoj trudničke šećerne bolesti ili pojavu visokog krvnog pritiska. Beba se može roditi sa velikom telesnom težinom, a porasće izgledi i za carski rez.
Rizično je, međutim, i to ako majka u trudnoću polazi sa nedovoljnom telesnom težinom. U ovom slučaju postoji opasnost od pobačaja ili da će se beba roditi veoma malom težinom. Ovo ne znači da preterano mršavoj ili gojznoj mamici ne može da se rodi potpuno zdravo dete, već krajnosti u kilaži kriju u sebi određene rizike.
RITAM RASTA TELESNE TEŽINE
Trudnice različitim tempom povećavaju telesnu težinu, međutim može se odrediti prosečna ukupna težna koju bi trebale ili smele dostići u toku trudnoće. Tokom održavanja, trudnica najmanje jednom treba da stane na vagu, kada se utvrđuje početni indeks telesne mase. Ovo se dešava obično početkom prvog trimestra.
U proseku trudnica može da se ugoji oko 12 kg ali ukoliko to bude 15-16 kg nije opasno. Gojazne osobe ne bi trebale da se ugoje više od 10 kg, međutim, mršave mogu da premaše i određeni prosek od 12 kg. U ova oba slučaja valja održavati prisniji odnos sa patronažnom sestrom, izabranim lekarom, po mogućnosti zatražiti savet dijetetičara, nutricioniste što se tiče ishrane u trudnoći i fizičke aktivnosti.
Važno je napomenuti da pored gojaznosti tokom trudnoće treba obratiti pažnju za nagli gubitak ili dobitak u kilaži. U ovakvim okolnostima svakako je potrebno zatražiti savet lekara jer u pozadini može biti npr. šećerna bolest.
RAST TEŽINE PO NEDELJAMA TRUDNOĆE
Tokom trudnoće rast telesne težine ne raspoređuje se ravnomerno po trimestrima. Trudnica sistematski počinje da se goji oko 12. nedelje, u prva tri meseca zbog mučnine i slaboće ne dobije u kilaži, šta više, može da minimalno gubi u telesnoj težini.
Potom, između 13. i 20. nedelje ukupna ugojenost može da dostigne oko 3 kg. Između 20. i 30. nedelje još 5,5-6 kg nakupi, pa sledi 31. i 36. nedelja, kada se težina povećava za oko 3kg. U zadnjem mesecu, doduše dok plod povećava težinu, majka gubi u težini usled smanjenja količine plodove vode i ostale telesne tečnosti iz organizma, tako da u ovo periodu ne zapaža se povećanje telesne težine.
Ove su samo neke vrednosti, koje nisu naučno potvrđene, a optimalne su u toku trudnoće i tiču se povećanja telesne težine po vremenkim periodima trudnoće.
Kada i koji organ raste tokom trudnoće je promenljivo. Nije stalna, na primer, ni količina plodove vode u toku devet meseci, te se može zapaziti da telesna težina, čas se povećava, čas zastane.
TEŽINA BEBE PO NEDELJAMA TRUDNOĆE
Međutim, razvoj kod bebe po nekom modelu rasta dosta je stalan. Na početku je spor, a oko 32. nedelje sledi skok, pa ponovo sledi usporavanje kroz nekoliko nedelja pre porođaja. Na primer, u 14. i 15.nedelji težina bebe raste 5 grama dnevno, a između 32. i 34. nedelje 30-35 grama dnevno.
Povećana telesna težina zato je veća nego težina rođene bebe, jer se ne povećava samo njena težina u majci. Tokom trudnoće povećani kilogrami uglavnom se lepe na sledeće delove tela, i čine oko 12 kilograma prosečnog povećanja telesne težine:
težina bebe | 3200gr |
težina materice | 900gr |
težina posteljice | 460gr |
težina plodove vode | 900gr |
težina viška krvi | 1400gr |
rast težine povećane količine vode u telu | 1800gr |
rast težine povećane količine majčinske masti | 2880gr |
rast težine dojki | 460gr |
Vrednost normalnog rasta telesne mase zavisi od srazmere između početne težine tela i odnosa visine. Na osnovu BMI- tačnije, na osnovu vrednosti indeksa telesne mase, lako se može utvrditi koje povećanje telesne težine je prihvatljivo tokom trudnoće.
DOBRA praksa za održavanje telesne težine (pa čak i smanjenje) u okvirima normale je uključenje aktivnosti i tokom trudnoće.