38. nedelja trudnoće

38. nedelja trudnoće – Treći trimestar – deveti mesec

Broj preostalih nedelja … 2

38 nedelja trudnoće

38. nedelja trudnoće je period kad se plod još više se spušta u malu karlicu. Ovo je olakšanje za trudnicu (dosada otežano) u disanju. U ovom periodu sasvim je normalno ako je trudnoća, na neki način, teret za ženu.

 

Razvoj ploda u 38. nedelji

U 38. nedelji creva bebe sadržavaju mekonium (tamnozelena, kremasta masa) koji dolazi iz jetre, žučne kese i iz pankreasa, a sačinjavju ga odumrle ćelije i progutano lanugo. Mekonium se izbacuje par sati nakon porođaja ali ako se porođaj produži, to se može desiti pre nego što se beba rodi.

Obim glave i stomaka je uglavnom isti kod bebe. Sirasti maz nestaje sa površine kože, eventualno nešto malo ostane na zglobovima.

Dužice očiju uglavnom su tamno plave ili sivkaste boje (to može da ostane do godinu dana, tačnije, toliko vremena treba za pigmentaciju, da bi oči bebe dobile trajnu boju).

Boja kože još nije konačna. Neovisno od boje kože roditelja, beba kod rođenja je crvenkaste ili ljubičaste boje. Razlog je da njena pigmentacija može da potraje i do šest meseci, a cirkulacija nije dovoljno brza i to utiče na boju kože.

38 nedelja razvoj embriona

 

Mere ploda dobijene ultrazvučnim pregledom u 38. nedelji trudnoće:

BPD (prečnik glave):
93 (+/-6,0)mm

HC (obim glave):
328 (+/-25)mm

AC (obim stomaka):
342 (+/-35)mm

FL (dužina butne kosti):
73 (+/-5,5) mm

Važno! Prikazane vrednosti su približne, srednje vrednosti mogu varirati u zavisnosti od starosti fetusa i pojedinačnih faktora, što ne znači da postoje problemi, u kom slučaju je lekar u svim slučajevima merodavan. Vrednosti su utvrđene na osnovu pregleda sonografijom.

 

Telesne promene u 38. nedelji trudnoće

Trudnica u 38. nedelji već teže podnosi trudnoću. Iako se plod  spušta u malu karlicu, olakšavajući trudnici disanje, ali stvara se i pritisak na mokraćnu bešiku i izaziva često mokrenje. Može da pritiska i neke nerve, pa se mogu dešavati razna trnjenja. Najčešće u nogama, guzi i leđima. Zato se poseno prepoučuju redovne vežbe za trudnice sve do porođaja, jer znatno može olašati ovaj period.

Uobičajeni simptomi u 38. nedelji trudnoće

  • jačanje Braxton Hicks kontrakcija
  • otok nogu i ruku, naduvenost lica
  • grčevi u nogama
  • naduvenost, zatvor, gorušica, zatvor
  • glavobolja
  • bolovi u leđima i donjem delu stomaka
  • čest nagon za mokrenjem
  • zamor, nesanica
  • iscedak iz grudi
  • ispadanje sluznog čepa
  • jača se instinkt „pravljenja gnezda“

Promene životnih okolnosti

Javlja se izraziti instinkt kod majke za formiranje porodice „pravljenja gnezda“. U ovom periodu treba već izbegavati veliko spremanje, pakovanje i trud da bi se prinovi obezbedili savršeni uslovi. Treba iskoristiti vreme za odmor koliko je to moguće.

INSTINKT "PRAVLJENJA GNEZDA"

je ritual kroz koji prolazi mnogo trudnica i ne služi ničemu drugom nego da pripremi dom za prijem novorođenčeta. Ovakva priprema se može primetiti i u životinjskom carstvu, od hrčaka, mačaka, ptica. Dakle, i mi ljudi se pripremamo da prihvatimo bebu na dostojan način. Instinkt "pravljenja gnezda" u poslednjim nedeljama trudnoće, 38-39. nedelja se javlja najjače. Snažan je unutrašnji poriv budućih majki da preuredi svoje domove, očiste ih, pripreme za dolazak bebe. Emocionalni faktori su takođe jaki u ispoljavanju ovog instinkta, ali naravno i hormoni igraju značajnu ulogu u njemu, posebno adrenalin oslobođen krajem trećeg trimestra. Mnogi ribaju sve, od garaže do potkrovlja, do potpunog sjaja i čistoće, odmrzavanje frižidera, čine da svaki kutak u njihovom stanu blista. Ali ne treba brinuti ako nekoga ne uhvati želja za čišćenjem. To ne govori ništa o tome ko će biti kakav roditelj.

Pregledi u 38. nedelji trudnoće

Ginekolog kontinuirano prati plod, plodovu vodu i stanje placente, zatim pogleda i CTG pregledom dobijene rezultate, koji se odnose na srčani tonus, pokrete ploda kao i na detekciju tonusa materice.

Lekar će prekontrolisati da li je beba glavom okrenuta nadole. Istovremeno može doći i do kontrole u maloj karlici gde će se ustanoviti da li se grlić materice omekšao i proširio, što je znak da je telo trudnice spremno za porođaj.

Šta činiti u 38. nedelji trudnoće

  • preporuka je da se broje pokreti ploda,
  • korisno je na sve dileme zatražiti odgovor od stručnjaka,
  • preporučuje se okrenuti se sebi i psihički se pripremati za veliki dan,
  • preporučuje se uvežbavati sve relaksacione i disajne tehnike koje ste naučili na pripremama za porođaj.

Savet - 38. nedelja trudnoće

U 38. nedelji trudnoće spremanje stana i ostalo, veoma je dobra metoda da se prevaziđe dosada i da se odvuku misli od porođaja, ali treba pomisliti i na čuvanje energije jer će biti potrebna za porođaj. Najbolje je da u ovom periodu, zajedno sa svojim partnerom, pozitivno razmišljaju o tome šta ih čeka. Iz ovog će trudnica najviše energije prikupiti za period koji sledi. Ono što je trudnica naučila na pripremama za porođaj treba da ponovi i tako pojača samopouzdanje.

Važno je da trudnica zna:

Mada svega par dana odvaja majku da prigrli svoju bebu, i sada je veoma važno da se aktivno kreće. Vežbe su za trudnice veoma koriste i preporučuju se do samog porođaja, ne postoji nikakav rizik ukoliko je sve u redu sa trudnoćom. Treba znati, da dobro fizičko stanje  mnogo može olakšati porođaj.

Ukoliko postoji mogućnost curenja plodove vode:

  • preporuka je zameniti donji veš i leći 20-30 minuta. Ako je to bila mokraća onda neće biti više curenja. Ali, ako je zaista bila plodova voda onda i dalje nastavlja da curi. Ako je, ipak, plodova voda a nema kontrakcija i onda treba ići u bolnicu da bi se smanjila opasnost od infekcije.

Dobro je znati da porođaj može početi i pored toga što plodova voda nije iscurila.

Važno je da partner zna:

U zadnjim nedeljama trudnoće partner treba da se skoncentiše na buduću majku. Sve je dogovoreno, razjašnjeno i u najboljem slučaju sve je spremno za predstojeći period. Pri tom, veoma je važna dnevna komunikacija i prijatno provesti zajedničke dane pre porođaja.

Ako želiš da budeš u toku sa informacijama i savetima u trudnoći za TVOJU nedelju, prijavi se na naš nedeljni bilten